• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

28.07.2020 11:27 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej
Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
fot. Shanghai Electric

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przyszłości.

„Chiński rynek instalacji wiatrowych - zarówno morskich, jak i lądowych - pozytywnie przyjmuje wprowadzenie turbin wiatrowych o wysokiej mocy i transformacji cyfrowej, a Shanghai Electric buduje platformę badawczo-weryfikacyjną dla turbin morskich o mocy ponad 10MW oraz zintegrowany system energii odnawialnej" - powiedział Pengju Kang, dyrektor ds. digitalizacji i dyrektor techniczny w Shanghai Electric Wind Power Group (SEWPG), w wywiadzie udzielonym Bloomberg NEF.

Mówiąc o znaczeniu tego przełomowego projektu, Pengju Kang zauważył, że Shanghai Electric wykorzystuje coraz dynamiczniejszy rozwój chińskiego rynku turbin morskich - zgodnie z założeniami do końca roku 2025 do sieci podłączone będą instalacje wiatrowe o łącznej mocy 26GW - aby przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe i dostarczać najlepsze na świecie rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej.

„Aktualnie budujemy platformę badawczo-weryfikacyjną dla turbin wiatrowych o mocy ponad 10MW, a także przyglądamy się możliwościom, jakie dają technologia 5G i Przemysłowy Internet Rzeczy, w celu stworzenia zintegrowanego systemu energii odnawialnej, łączącego energię wiatrową i słoneczną oraz jej magazynowanie" - powiedział Pengju Kang.

„Na chińskim rynku elektrowni dalekomorskich i głębokomorskich będziemy obserwować duży popyt na instalacje pływające, ponieważ obszary te mają ponad 80-procentowy udział w zasobach morskiej energetyki wiatrowej w Chinach. Szukamy sposobów na pokonanie wyzwań technicznych związanych m.in. z dolną granicą głębokości wody w zastosowaniu turbin pływających, środowiskiem obszarów dalekomorskich i silnymi tajfunami" - dodał.

Ponadto SEWPG zwiększa swój zasięg międzynarodowy, opracowując specjalne instalacje bazujące na platformach 2,5 i 4MW na zagraniczne rynki energetyki lądowej. Aktualnie spółka pracuje nad modelami przystosowanymi do zagranicznych sieci 60Hz w odpowiedzi na regionalne zapotrzebowanie w krajach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone czy Kanada.

W warunkach coraz większej integracji chińskiego ekosystemu energetyki wiatrowej i globalnych łańcuchów dostaw firma Shanghai Electric - świadcząca usługi związane z elektrowniami wiatrowymi przez cały cykl ich życia - zawarła strategiczną współpracę z szeregiem międzynarodowych spółek w niemal każdym segmencie łańcucha wartości, w tym z producentami prądnic, przekładni, łożysk, narzędzi cyfrowych oraz operatorami platform badawczo-rozwojowych i projektowych.

Największy wzrost przychodów w ostatnich latach Shanghai Electric odnotowała właśnie w segmencie energetyki odnawialnej. Ukształtował się on na poziomie 51% r/r (2018/2019). Dla porównania przychody z energetyki cieplnej w analogicznym okresie wzrosły tylko o 8,4%. Pod koniec czerwca spółka ogłosiła plany pierwszej publicznej oferty akcji jej podmiotu zajmującego się energetyką wiatrową - Shanghai Electric Wind Power Group.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.