PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę na dostawę systemu wyrzutni torped Eurotorp MU90. Jako już zintegrowany z kilkoma systemami zarządzania walką (CMS) został specjalnie zaprojektowany do wystrzeliwania torped MU90 LWT, stanowiących uzbrojenie, jakie znajdzie się na fregatach programu "Miecznik".
W indonezyjskiej, należącej do państwa stoczni PT PAL w Surabaya odbyło się cięcie blach, rozpoczynając tym samym budowę drugiej fregaty dla sił morskich tego państwa. Co wyróżnia tę jednostkę, określaną jako "czerwono-biała fregata" jest fakt, że jej projekt jest oparty na platformie Arrowhead 140, podobnie jak brytyjskie fregaty typu 31 oraz polskie programu "Miecznik". Jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.
Vard, norweska spółka zależna Grupy Fincantieri, podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę trawlera dla norweskiej firmy Havbryn AS, będącej częścią Strand Rederiet, jednej z największych rodzinnych firm rybackich w Norwegii.
Damen Shipyards Group z dumą ogłasza swoją rolę w partnerstwie z Atal Solutions i innymi podmiotami, które przyczyni się do znaczącego postępu w zielonej transformacji morskiej. W ramach projektu dla BAM Shipping, partnerzy podejmą się modernizacji czterech masowców poprzez integrację 8 różnych sprawdzonych technologii. Rola Damen polega na dostarczeniu statkom technologii oszczędzających paliwo i redukujących emisje. W wyniku tych działań, oczekuje się, że masowce będą zużywać co najmniej 20% mniej paliwa oraz zredukują emisję g
Katarzyna Romantowska-Jaskólska to Dyrektorka Zarządzająca Damen Engineering Gdańsk. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl opowiada o perspektywie branży morskiej na zrównoważony rozwój i swoich doświadczeniach w zawodzie.
Dziś w OT Port Gdynia oficjalnie zainaugurowano współpracę między terminalem a nowym przewoźnikiem: Lakeway Link.
Grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy silniki, system zasilania paliwem gazowym i pędniki do dwóch nowych promów ro-pax budowanych dla francuskiego operatora La Méridionale, spółki zależnej CMA CGM. Statki, które zostały specjalnie zaprojektowane w celu zminimalizowania emisji. Zostaną zbudowane w stoczni China Merchants Jinling Shipyard w Weihai i będą kursować między Marsylią a Korsyką. Umowa z Wärtsilä została zaksięgowana w kwietniu 2024 roku.
Pod koniec maja w południowokoreańskim porcie Pohang Yeongilman odbyła się ceremonia oddania do użytku Tamhae 3, pierwszego zbudowanego w kraju statku badawczego, przeznaczonego do prac geofizycznych. Zastąpi on zbudowany w 1996 roku Tamhae 2, wykonując prace podwodne na wodach krajowych i zagranicznych.
FreeStar Subsea Services to nowa firma powstała z połączenia Vriezoo ROV Services i Mark Offshore. Współpraca ta ma oferować unikalne połączenie usług ROV i wsparcia innych działań morskich z własnym, niedawno nabytym i wyposażonym statkiem, SSV Navicula Star. Właściciele firmy uważają że to połączenie zapewni im jako nowemu dostawcy usług offshore przewagę konkurencyjną.
W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Wydarzenie odbyło się w obecności ministra obrony Borisa Pistoriusa, prezydent Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig i prezydenta Dolnej Saksonii Stephana WeilaGłównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group. Wydarzenie odbywa się nieco ponad pół roku po rozpoczęciu budowy.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?