• <
gryfia_70lat

Szefowa hiszpańskiego MSZ apeluje o wspólne w UE zasady dotyczące otwarcia granic

ew

26.05.2020 11:07 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Szefowa hiszpańskiego MSZ apeluje o wspólne w UE zasady dotyczące otwarcia granic

Partnerzy portalu

Szefowa hiszpańskiego MSZ apeluje o wspólne w UE zasady dotyczące otwarcia granic - GospodarkaMorska.pl

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya wezwała władze Unii Europejskiej o przygotowanie przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym wspólnych zasad dotyczących otwarcia granic wewnętrznych. W większości państw UE pozostają one zamknięte z powodu epidemii koronawirusa.

We wtorkowym wywiadzie dla radia Cadena Ser szefowa hiszpańskiej dyplomacji oświadczyła, że choć każdy z członków UE ma własne przepisy dotyczące przemieszczania się osób, to powinny zostać wypracowane “wspólnotowe zasady dotyczące otwarcia wewnętrznych granic w Strefie Schengen”.

“Zasady te musimy wypracować z naszymi europejskimi partnerami w taki sposób, aby przywrócić swobodę przemieszczania się na terytorium UE” - powiedziała Gonzalez Laya.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza dodała, że także władze jej kraju są zobowiązane wobec innych członków UE do “wyjaśnienia strategii” Hiszpanii we wprowadzaniu restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

W sobotę premier Sanchez ogłosił, że od 1 lipca w Hiszpanii zostanie przywrócony swobodny ruch turystyczny, a “zagraniczni turyści będą mogli czuć się bezpiecznie” pod względem sanitarno-epidemiologicznym.

W poniedziałek minister przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zapowiedziała, że od lipca docierający do Hiszpanii turyści nie będą zobowiązani do przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny. Jest ona nakazana wszystkim przybywającym do Hiszpanii osobom od 15 maja.

We wtorek w dzienniku ustaw Hiszpanii (BOE) opublikowano listę dziewięciu portów, które po epidemii koronawirusa mogą przyjmować już pasażerskie jednostki pływające z zagranicy. Wśród nich są m.in. popularne wśród turystów porty Las Palmas, Palma de Mallorca i Teneryfa.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.