• <
ATC_CARGO_TOP

MPiT uruchomiło symulator brexitowy dla przedsiębiorców

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski MPiT uruchomiło symulator brexitowy dla przedsiębiorców
MPiT uruchomiło symulator brexitowy dla przedsiębiorców - GospodarkaMorska.pl

ew

24.01.2019 Źródło: PAP

Aby pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniu się do brexitu MPiT uruchomiło interaktywny przewodnik z informacjami nt. przewidywanych regulacji dla danego sektora, które pojawią się w chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - mówił w czwartek wiceszef resortu Marcin Ociepa.

Według wiceministra przedsiębiorczości i technologii w tej chwili najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz tzw. twardego brexitu, zgodnie z którym Wielka Brytania opuści Unię 29 marca tego roku.

"Nasi przedsiębiorcy, przygotowując się do funkcjonowania w pobrexitowej rzeczywistości muszą brać pod uwagę przede wszystkim ten wariant" - podkreślił Ociepa.

Dodał, że pomóc im w tym ma m.in. interaktywny przewodnik na stronie www.biznes.gov.pl, który resort właśnie uruchomił.

Jak wyjaśnił, przedsiębiorca po podaniu interesujących go danych może tam uzyskać informacje "bardziej sprofilowane, adekwatne do jego biznesu". "Oddzielamy tu eksport od importu, działalność prowadzoną w Polsce od tej na Wyspach, kwestie praw własności przemysłowej, itd." - mówił. Dodał, że klikając na poszczególne zakładki przedsiębiorcy uzyskają odpowiedź, na co powinni zwrócić uwagę w związku z Brexitem.

"A powinni zwrócić uwagę na cła, które się pojawią w sytuacji bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - różne dla różnych branż - różnego rodzaju certyfikaty, świadectwa fitosanitarne, które także się pojawią, a których nie było w ramach wspólnego rynku, na kwestie ograniczeń związanych z kontrolami granicznymi" - wyliczył. Podkreślił, że jedna na cztery ciężarówki wjeżdżające na teren Wysp Brytyjskich jest polską ciężarówką. "Dotąd były losowe kontrole; teraz teoretycznie Brytyjczycy powinni kontrolować każdą. A kiedy mówimy np. o sektorze rolno-spożywczym, to ma ogromne znaczenie" - mówił.

Resort zwraca uwagę, że poradnik ma charakter poglądowy. I ze względu na to, że warunki brexitu nie są jeszcze ostatecznie określone, zawarte w nim informacje "nie powinny być traktowane jako porada prawna".

Mówiąc o konsekwencjach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Ociepa podkreślił, że wciąż jest w tej kwestii wiele znaków zapytania - np. jaka będzie skala i intensywność przyszłych kontroli granicznych, czy jakie, w praktyce, będą możliwości transportowe. "Nie znamy też zakresu, w jakim zostanie zachowany nasz dostęp do rynku brytyjskiego oraz na jakich zasadach Wielka Brytania będzie miała dostęp do rynku unijnego, w tym polskiego" - powiedział.

Ociepa przypomniał, że aby przygotować przedsiębiorców do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE resort już wcześniej podejmował szereg działań - m.in. organizował warsztaty dla firm, przygotował broszurę o brexicie, przeprowadził akcję mailingową nt. brexitu skierowaną do przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG. "Wraz z MSZ uruchomiliśmy adresy mailingowe, na które przedsiębiorcy mogą wysyłać pytania nt. bexitu: brexit@mpit.gov.pl" - wskazał.

Zapowiedział, że na przełomie lutego i marca resort planuje zorganizować spotkanie dla polskich przedsiębiorców w Edynburgu.

"Nie wykluczamy, że gdy pojawi się najczarniejszy scenariusz, uruchomimy za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości program dla przedsiębiorców, polegający m.in. na (...) wsparciu doradczym w ewentualnej restrukturyzacji firm, szczególnie z sektora MŚP" - zaznaczył.

Według Ociepy, jeśli polski rząd i przedsiębiorcy "dobrze odrobią lekcję, przygotowując się do brexitu, to możemy nie odczuć tego w ramach PKB". Zastrzegł jednak, że nasza gospodarka jest częścią "większego ekosystemu gospodarczego" i jeżeli wyjście Wielkiej Brytanii z UE mocno odczują np. Niemcy, to "będzie to uderzało także w nas".

Zdaniem wiceszefa MPiT brexit może też być dla polskich przedsiębiorców szansą. "To jest szansa na odświeżenie swojego biznesu, pozyskanie nowych partnerów, na ekspansję zagraniczną szerzej niż tylko do Wielkiej Brytanii. I jest to wreszcie szansa na powrót naszych rodaków, przedsiębiorców do Polski, by tutaj rejestrować działalność gospodarczą. I do tego będziemy zachęcać" - podsumował.

Wielka Brytania to trzeci najważniejszy rynek eksportowy Polski i trzeci najważniejszy odbiorca usług z naszego kraju.

W okresie styczeń-listopad 2018 wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wyniosła 75,3 mld zł, a w całym 2017 r. wyniosła ona 76,1 mld zł.
Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.