• <
bulk_cargo_port_szczecin

Kolizja masowca Capesize z chińskim masowcem w pobliżu Szanghaju [foto]

sons/fleetmon.com

26.05.2020 10:37 Źródło: fleetmon.com
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kolizja masowca Capesize z chińskim masowcem w pobliżu Szanghaju [foto]

Partnerzy portalu

Kolizja masowca Capesize z chińskim masowcem w pobliżu Szanghaju [foto] - GospodarkaMorska.pl

Masowiec CASTA DIVA zderzył się z chińskim masowcem MING LIAN, odnosząc poważne uszkodzenia. CASTA DIVA dziś opuściła dokowisko w Szanghaju by poddać się naprawom w Hua Feng.

19 maja CASTA DIVA opuściła port w Szanghaju i płynęła w stronę morza. MING LIAN (1930 UTC) płynął natomiast w kierunku północnego zachodu do Rizhao na Morzu Żółtym.

Zgodnie z dostarczonymi informacjami, chiński statek miał ustąpić, mając CASTA DIVA po stronie swojej lewiej burty. Tym samym MING LIAN złamał Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu i został uderzony dziobem CASTA DIVA, przy prędkości ponad 13 węzłów w momencie zderzenia. MING LIAN odniósł poważne szkody, w tym pęknięcia kadłuba.

CASTA DIVA jest około 6 razy większa niż MING LIAN, w przypadku statków takiej wielkości często niemożliwe jest bezpieczne manewrowanie w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Statek mógł uniknąć kolizji jedynie poprzez zderzenie się z innym statkiem.

W tym rejonie często uczęszczane pasy ruchu do i z Szanghaju krzyżują się z pasami północ-południe, do i od morza Bohai i północnego Morza Żółtego. Notoryczny bałagan w ruchu statków w okolicach Szanghaju jest powodem wielu potencjalnych wypadków i katastrof.

CASTA DIVA, której docelowym portem miała być Australia, opuściła dokowisko dopieo 26 maja rano i zmierza do portu Hua Feng w celu naprawy.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.