• <
siemens_gamesa_2022

Balticon realizuje kolejny projekt - będzie nowy terminal intermodalny w rejonie Portu Północnego

mk

07.05.2019 20:30 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Balticon realizuje kolejny projekt - będzie nowy terminal intermodalny w rejonie Portu Północnego

Partnerzy portalu

Balticon realizuje kolejny projekt - będzie nowy terminal intermodalny w rejonie Portu Północnego - GospodarkaMorska.pl

W lutym 2017 roku spółka Balticon, na 30 lat, wydzierżawiła 10 hektarową działkę od InvestGda. Od lat prowadzący depot kontenerowy, na terenie portu północnego, Balticon rozwija skrzydła i w dodatkowej lokalizacji rozpoczyna budowę nowoczesnego terminalu intermodalnego.

Budowa terminalu rozpocznie się w maju 2019. Koszt całej inwestycji to 22 mln złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 50 procent. Budowa obejmuje wybudowanie nawierzchni terminalu intermodalnego oraz zakup sprzętu do przeładunku kontenerów. Zakończenie projektu przewidywane jest na października 2021.

Teren przeznaczony na terminal intermodalny o łącznej powierzchni około 6 hektarów zlokalizowany jest w rejonie ulic Sucharskiego i Ku Ujściu, bezpośrednio przy stacji kolejowej Gdańsk Port Północny. Terminal będzie dysponował własną bocznicę kolejową.

- Korzystając z idealnej lokalizacji, stawiamy na działalność intermodalną. Naszym celem jest udział w udrożnieniu „wąskiego gardła”, które dzisiaj już istnieje. W ramach wzrostu przeładunków kontenerów i rozwoju terminalu DCT większe zaplecze intermodalne jest niezbędne - informuje Ireneusz Lickiewicz dyrektor ds. inwestycji w Balticon S.A.

- Oprócz intermodalu na nowym terenie będziemy również prowadzić dotychczasową działalność związaną ze składowaniem i serwisowaniem pustych kontenerów. Dodatkowe zaplecze wzmocni naszą pozycję w Gdańsku - dodaje Ireneusz Lickiewicz.

W ramach nowego terenu Balticon wydzielił też bardzo atrakcyjną działkę przeznaczoną pod dzierżawę.

- teren, który chcemy wydzierżawić obejmuje obszar około 3,5 hektara. Do działki jest bezpośredni dojazd od ulicy Ku Ujściu. Teren sąsiaduje ze stacją kolejową Gdańsk Port Północny, której modernizacja przewiduje dostęp do przeładowni publicznej, co pozwoli na formowanie własnych składów kolejowych - informuje Michał Magdziarz wiceprezes zarządu w Balticon S.A. - wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy otwarci na rozmowy i propozycje dotyczące przeznaczenia tej, położonej w logistycznym centrum Pomorza, działki dodaje wiceprezes Magdziarz.

Tuż obok, również w obszarze nowych terenów, Balticon wybudował nowoczesną halę serwisową do produkcji i remontów kontenerów.

- Hala o wymiarach 32 x 25 metrów pozwala nam na obsługę dziesięciu 40-stopowych kontenerów jednocześnie - wskazuje Ireneusz Lickiewicz.

Warto zwrócić uwagę, że projekty firmy Balticon ulokowane są w samym sercu dużych inwestycji infrastrukturalnych. Przebudowa ulicy Ku Ujściu, olbrzymie inwestycje w bezpośrednio sąsiadującą infrastrukturę kolejową , bezpośrednie sąsiedztwo z nową Trasą Sucharskiego, tunelem pod Martwą Wisłą oraz plany budowy Portu Centralnego powodują, że trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację do dalszego rozwoju firmy.

Koszty samych inwestycji w infrastrukturę kolejową w rejonie portu w Gdańsku w najbliższym czasie, szacowane są na 580 mln zł. Rozbudowane zostanie Lokalne Centrum Sterowania, do którego dołączone będą dwie stacje: Gdańsk Port Północny i Gdańsk Kanał Kaszubski. Prace obejmą między innymi poprawę dostępu kolejowego poprzez modernizację, budowę i rozbudowę sąsiadującej z nowym terminalem infrastruktury kolejowej na stacjach kolejowych: Gdańsk Port Północny i Gdańsk Kanał Kaszubski oraz Gdańsk Zaspa Towarowa wraz z rejonem Gdańsk Wiślany. Dzięki tym inwestycją w najbliższych latach zdecydowanie wzrosną możliwości przewozowe koleją w gdańskim porcie i wzrośnie konkurencyjność tego rodzaju transportu.

Balticon jest polskim operatorem międzynarodowego transportu kontenerowego. Grupa posiada własne depoty (składowanie, serwis i remonty kontenerów) we wszystkich dużych portach w Polsce. Ponadto prowadzi handlowe place kontenerowe w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach.
Balticon dysponuje również flotą transportową wykonującą około 200 transportów kontenerów dziennie w tym kontenerów chłodniczych. Spółka zajmuje się również sprzedażą, wynajmem kontenerów oraz ich konwersją na kontenery socjalne, biurowe, mieszkalne i inne. Firma jest obecna na rynku od ponad 28 lat. Od 2011 notowana jest na giełdzie NewConnect.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.