• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Złomowanie tankowców osiągnie rekordowy od wielu lat wynik

PMK

04.06.2018 16:18 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Złomowanie tankowców osiągnie rekordowy od wielu lat wynik

Partnerzy portalu

Złomowanie tankowców osiągnie rekordowy od wielu lat wynik - GospodarkaMorska.pl

W tym roku branża żeglugowa zlikwiduje największą liczbę tankowców od ponad pół dekady, co jest spowodowane słabymi zarobkami, wysokimi cenami złomu oraz koniecznością przygotowania flot dla nowych, surowych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Wzrost złomowania pokazuje jasno, że sektor zmaga się z jednym z najgorszych w historii kryzysów.  
- Obecny rynek tankowców znajduje się w najgorszym miejscu od dekady pod względem stawek frachtowych i zysków - powiedział Ralph Leszczyński,z brokera statków Banchero Costa w Singapurze.

Oczekuje się, że trudne warunki utrzymają się do co najmniej drugiej połowy 2019 r. Tak przynajmniej twierdzą analitycy i źródła branżowe.

- Około 10,3 miliona ton dwt zostało sprzedanych do rozbiórki od stycznia do kwietnia tego roku, w porównaniu z 11,2 miliona dwt na cały 2017 rok i 2,5 miliona dwt na rok 2016 - powiedział Erik, szef badań i doradztwa tankowców na statku broker Poten & Partners Inc.

- Cięcia produkcyjne OPEC szkodzą rynkowi i dopóki istnieją, rynek tankowców będzie nadal niepewny – powiedział Broekhuizen, dodając, że złomowanie dotyczyło w szczególności dużych statków.

Od początku 2017 r. Członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC), Rosji i innych producentów ropy spoza OPEC ograniczają eksport w celu walki z obniżką ceny ropy naftowej.

Nałożenie nowych sankcji amerykańskich wobec Iranu spowoduje dalsze ograniczenie transportu ropy w drugiej części 2018 r., mimo że Arabia Saudyjska i Rosja rozmawiały na temat potencjalnego zwiększenia produkcji, aby wypełnić powstającą pustkę.

Dziękujemy za wysłane grafiki.