• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zakończył się remont nowego promu PŻB. Cracovia za kilka dni wyruszy w pierwszy rejs do Szwecji (wideo)

pc

10.09.2017 15:19 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Zakończył się remont nowego promu PŻB. Cracovia za kilka dni wyruszy w pierwszy rejs do Szwecji (wideo)

Partnerzy portalu

Zakończył się remont nowego promu PŻB. Cracovia za kilka dni wyruszy w pierwszy rejs do Szwecji (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Cracovia po remoncie. W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie zakończyła się modernizacja najnowszej jednostki Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Obecnie prom cumuje w Świnoujściu, a za kilka dni popłynie w pierwszy rejs do Ystad.

Statek opuścił Morską Stocznię Remontową Gryfia w sobotę przed 10. Jak czytamy na facebookowym profilu Strona Posejdona, „najpierw tyłem do przodu, potem Odrą na południe, wreszcie po opłynięciu Gryfii – w stronę Świnoujścia”. Następnie na świnoujskiej redzie odbyły się próby morskie – przeprowadzono m.in. dewiację kompasu, a po nich Cracovia zacumowała w Świnoujściu przy nabrzeżu Kanału Mielińskiego.

Jednostka będzie pływała na trasie Świnoujście-Ystad. W pierwszy rejs miała wyruszyć 9 września, jednak z powodu przedłużającego się remontu termin ten trzeba było przełożyć o kilka dni. PŻB statek kupiła w marcu, a czerwcu trafił on do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Przewidywano, że remont zajmie kilka tygodni, jednak zakres prac znacznie się zwiększył i ostatecznie prom przebywał w Szczecinie ponad 3 miesiące. Pracowała przy nim m.in. gdańska firma BOTA Technik.

Cracovia ma 180 m długości, 24,3 m szerokości oraz 6,51 m zanurzenia. Znajduje się na nim 57 kabin. Prom zabierze na pokład 650 pasażerów, 55-osobową załogę oraz 124 samochody osobowe i 64 ciężarowe.

Na dziobie jednostki namalowany został kolorowy wieloryb. Nad rysunkiem o powierzchni ponad 900 m kw. przez miesiąc pracowały 4 osoby. Autorem grafiki jest dr Mariusz Waras z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wybudowany w 2002 r. statek był użytkowany wcześniej przez armatora Port Bułgaria West na Morzu Czarnym. Jednostka pod nazwą Drujba pływała między Burgas w Bułgarii a Batumi w Gruzji. Zdarzało się, że do linii dodawano rosyjski port Noworosyjsk.

Polska Żegluga Bałtycka, oprócz nowej Cracovii, ma w swojej flocie trzy promy pasażersko-samochodowe: m/f Wawel wybudowany w 1980 r., m/v Baltivię z 1981 r. oraz m/f Mazovię zbudowaną w 1996 r. Jednostki te pływają na trasach między portem w Gdańsku a szwedzką miejscowością Nynashamn, oraz Świnoujściem a szwedzkim portem Ystad.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.