• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wracają rejsy wodolotami na Hel

jk

06.07.2017 08:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wracają rejsy wodolotami na Hel - GospodarkaMorska.pl

W ten weekend startują rejsy wodolotami po Zatoce Gdańskiej. Z Gdyni i Sopotu kurs w jedną stronę będzie kosztował 70 zł. Merlin 2, należący do Żeglugi Gdańskiej, może zabrać 94 pasażerów na pokład.

- Rejsy wodolotem traktujemy jako poszerzenie i urozmaicenie naszej oferty. W grę wchodzi także sprawdzenie zainteresowania takimi rejsami turystów i mieszkańców Trójmiasta. Z uwagi na wysokie koszty eksploatacji wodolotu i ograniczoną do 90 liczbę pasażerów, zabieranych jednorazowo na jego pokład, ceny biletów muszą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych wycieczkowców jednokadłubowych czy katamaranów, mających po kilkaset miejsc pasażerskich – powiedział na łamach portalu trojmiasto.pl Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej. - Dlatego też skupimy się na przewozach turystów tradycyjnymi statkami po wodach portowych w Gdańsku i Gdyni oraz na Zatoce Gdańskiej. Tym bardziej, że w odróżnieniu od nich, wodoloty nie mogą pływać w trudnych warunkach pogodowych, gdy fale osiągają dużą wysokość.

Wodoloty wypłyną z Gdyni i Sopotu. W Gdańsku obecnie jest to niemożliwe, ponieważ do Zatoki Gdańskiej prowadzi długi kanał portowy, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości. Wodolot natomiast potrzebuje miejsca do manewrowania i możliwości szybkiego wyjścia na morze.

Wodolot rozpędza się do prędkości nawet  50 węzłów (80 km/godzinę). Umożliwiają to specjalne płaty nośne. Powodują one powstawanie różnicy ciśnień podczas ruchu statku, a w efekcie – wynurzenie kadłuba z wody.

Pierwsze wodoloty w Gdyni i Sopocie pojawiły się na początku 2000 roku. Rejsy tymi statkami były dużą atrakcją turystyczną Trójmiasta. Żegluga Gdańska stopniowo wycofywała je jednak ze swojej oferty, tłumacząc to wysokimi kosztami eksploatacji i spadkiem zainteresowania ze strony turystów. W 2009 roku zlikwidowano ostatnie połączenie wodolotami na trasie Gdynia-Kaliningrad. Teraz jednak Żegluga Gdańska znów powraca z pomysłem uruchomienia tej atrakcji turystycznej. Najbliższe miesiące pokażą, czy była to słuszna decyzja.

Obecnie Żegluga Gdańska posiada trzy wodoloty. „Merlin 2” z 1989 r. ma 27, 6 m długości, wyposażony jest w silnik o mocy 81 kW i może osiągnąć prędkość do 65 km/h. Na pokład zabiera 94 pasażerów. „Polesie 9” natomiast został zbudowany w 1989 r., a Polesie 12” – w 1992 r. Obie jednostki powstały w Gomelskiej Stoczni Produkcyjno-Remontowej na Białorusi. Mają 21,2 m długości i 5 m szerokości. Wyposażone są w 810 kW silnik, napędzający je do 65 km/h. Przewożą 53 pasażerów.

Rejs z Gdyni na Hel potrwa około 25 min, natomiast z Sopotu ok. 30 min. Cena biletu na trasie Gdynia-Sopot to 50 zł.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.