• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dalszy wzrost przeładunków w Porcie Gdańsk

19.04.2015 20:35 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Dalszy wzrost przeładunków w Porcie Gdańsk - GospodarkaMorska.pl

Po rekordowym wyniku w zeszłym roku, Port Gdańsk nie zwalnia tempa w przeładunkach. W I kwartale tego roku o ponad 3 proc. wzrosły (ogółem 8,265 mln ton) tam bowiem obroty wszystkimi towarami w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Największy, bo o ok. 13 proc. skok zauważono w przeładunkach paliw płynnych (ogółem 3,48 mln ton). 


Podobnie jak w innych polskich portach, wzrosły także obroty zbóż (o 8 proc.). Przez ostatnie trzy miesiące przeładowane w gdańskim porcie 436 tys. tych towarów. - To przede wszystkim zasługa wzrastającego eksportu zbóż, a przede wszystkim pszenicy – tłumaczy Monika Wszeborowska, dyrektor Biura Marketingu w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk. - Polska pszenica o bardzo dobrej jakości, jest obecnie wysoko ceniona na świecie i odbija się to na naszych przeładunkach – tłumaczy.



W I kwartale przeładowano za to mniej węgla (703 tys. ton – o 8 proc. mniej niż w 2014), ale to również trend, który dotyka wszystkie polskie porty. - W styczniu i lutym w naszym porcie dominował import tego surowca, dopiero w marcu odżył eksport. W najbliższym kwartale zobaczymy, czy to tylko jednomiesięczny wyskok, czy już trend – oceniła Wszeborowska.



Władze gdańskie portu odczuły także mniejsze przeładunki kontenerów, które spadły 314 do 276 tys. TEU. - To wynik głównie słabych wyników w styczniu i lutym, bo obroty w marcu stały już na solidnym poziomie. Przyszłość tych przeładunków zależą w dużej mierze od sytuacji w Rosji. Nałożone embarga mocno uderzyły w naszą branżę, ale liczymy, że odbijemy to sobie na rynku lokalnym – mówi Monika Wszeborowska. 



Spadły także przeładunki rudy, siarki i kruszyw i osiągnęły 724 tys. (865 tys. w zeszłym roku). Na stałym poziomie utrzymały się za to obroty drobnicy (2,93 mln ton). - Ogólnie jesteśmy usatysfakcjonowani wzrostem przeładunków w I kwartale. Przewidujemy więc, że w obecnym roku osiągniemy równie dobry, jak nie lepszy wynik niż w 2014 roku.

Przypomnijmy, że w poprzednim, rekordowym roku przeładowano w Porcie Gdańsk ok. 32,3 mln ton, co oznaczało wynik o 7 proc. wyższy w porównaniu do roku 2013. Wymierne czynniki tego sukcesu to blisko 40-procentowy wzrost przeładunku towarów z grupy inne masowe, ponad 13-procentowy wzrost przeładunku paliw, blisko 10 proc. wyższy wynik w zakresie przeładunku zbóż i prawie 7 proc. wyższe przeładunki drobnicowe.

Rok 2014 przeszedł także do historii w zakresie rekordowego przeładunku kontenerów. W Gdańsku udało się bowiem przekroczyć po raz pierwszy liczbę 1,2 mln TEU i tym samym poprawić ubiegłoroczne przeładunki w tym zakresie o ok. 3 proc.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.