• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Waszczykowski w Pekinie: Polska w chińskiej inicjatywie „Jednego Pasa, Jednej Drogi”

27.04.2016 16:23 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Waszczykowski w Pekinie: Polska w chińskiej inicjatywie „Jednego Pasa, Jednej Drogi”

Partnerzy portalu

Waszczykowski w Pekinie: Polska w chińskiej inicjatywie „Jednego Pasa, Jednej Drogi” - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Chin Xi Jinping odwiedzi Polskę, a premier Beata Szydło została zaproszona do ChRL – poinformował we wtorek przebywający z wizytą w Pekinie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

„Dziś dowiedziałem się, że w Polsce będzie gościł pan przewodniczący Xi Jinping. Otrzymałem też zaproszenie dla pani premier, aby odwiedziła Pekin, które niezwłocznie, jeszcze dzisiaj rano, telefonem przekazałem do Warszawy” - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas popołudniowego spotkania z kierownictwem chińskiej Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (PKRiR).

Dokładna data wizyty prezydenta Xi w Polsce nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.

We wtorek rano Waszczykowski spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi, a po południu w Wielkiej Hali Ludowej przyjął go wiceprezydent Chin Li Yuanchao. Rozmowy dotyczyły zacieśniania wzajemnych relacji w sferze politycznej i gospodarczej, a także roli Polski w chińskiej inicjatywie „Jednego Pasa, Jednej Drogi” oraz współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formule „16+1”.

Wiceprezydent Li ocenił, że „nasza współpraca w ramach strategicznego partnerstwa rozwija się bardzo dynamicznie”.

Waszczykowski podkreślił, że polski rząd przykłada dużą wagę do zacieśniania stosunków polsko-chińskich, o czym może świadczyć ubiegłoroczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy. „Mamy nadzieję, że ten dialog polityczny, który się toczy na najwyższym szczeblu, przełoży się również na współpracę gospodarczą i współpracę w innych dziedzinach” - dodał.

Na spotkaniu z ministrem Wangiem Waszczykowski powiedział, że Polska poszukuje nowych partnerów do współpracy, aby przyspieszyć rozwój kraju, a Chiny są dla nas „naturalnym partnerem” na kontynencie azjatyckim.

Szef chińskiej dyplomacji ocenił, że „Polska jest ważnym krajem w regionie, jak również partnerem strategicznym dla Chin. Polska cały czas pozostaje największym partnerem handlowym dla Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”. „Poprzez tę wizytę można dalej wzmacniać zaufanie polityczne, jak również stymulować rozwój naszych relacji” - podkreślił Wang.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednej Drogi", o której minister Waszczykowski rozmawiał z chińskimi władzami, zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Xi w 2013 roku.

W poniedziałek Waszczykowski wygłosił wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych oraz spotkał się z wykładowcami i studentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Wizytę w Chinach rozpoczął w niedzielę od miasta Czengtu (Chengdu), stolicy Syczuanu, gdzie rozmawiał z lokalnymi władzami. Złożył również wizytę w kolejowym terminalu przeładunkowym Qingbaijiang, który obsługuje połączenie towarowe Czengtu-Łódź.

Waszczykowski spotkał się też z przedstawicielami zarządów największych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych, m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, COSCO, China Great Wall, Huaneng oraz Sinosure. W rozmowie z przedsiębiorcami minister mówił m.in. o perspektywach związanych z zacieśnieniem relacji gospodarczych między Polską i Chinami oraz całym regionem Azji. Jego zdaniem do rozwoju współpracy może się przyczynić udział Polski w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Umowa o utworzeniu banku została ratyfikowana przez Polskę w ubiegły wtorek.

Szefowi MSZ w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Czengtu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Z Pekinu Andrzej Borowiak

Dziękujemy za wysłane grafiki.