• <
smartre_2023

Spada liczba towarów przewożonych w kontenerach między Azją i Europą

09.09.2015 09:53 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Spada liczba towarów przewożonych w kontenerach między Azją i Europą

Partnerzy portalu

Spada liczba towarów przewożonych w kontenerach między Azją i Europą - GospodarkaMorska.pl

Wyniki wolumenu morskich przewozów towarów w kontenerach nie napawają optymizmem. W pierwszym półroczu tego roku przetransportowano ich o 4,7 proc. mniej (łącznie 8,6 mln TEU) niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Między Azją a portami Europy Północnej (w tym DCT Gdańsk) spadek wyniósł 4,5 proc. (łącznie 5,6 mln TEU). Z kolei na trasach do Morza Śródziemnego i Morza Czarnego regres wyniósł 4,6 proc. (łącznie 1,6 mln TEU).

Obecny kwartał może być jeszcze słabszy pod tym względem. W samym lipcu liczba przewiezionych kontenerów spadła o 7,1 proc. rok do roku (łącznie 1,3 mln TEU). Największy spadek dotknął trasy do portów Europy Północnej. Przeładowano tam o 9,4 proc. TEU mniej (łącznie 860 tys.) niż rok temu.

Niższy wolumen ładunków wynika z wolniejszego tempa rozwoju chińskiej gospodarki, nałożonych sankcji w handlu z Rosją oraz osłabienia gospodarczego w tym kraju, jak i całej Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.