• <
ATC_CARGO_TOP

Rekordowa frekwencja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rekordowa frekwencja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
Rekordowa frekwencja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - GospodarkaMorska.pl

pc

13.05.2017 Źródło: własne

IX Europejski Kongres Gospodarczy był rekordowy pod względem frekwencji – wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w piątek w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 8,5 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły 2,5 tys. osób.

– Frekwencja była rekordowa, ale o znaczeniu kongresu przesądzają nie tylko liczba uczestników, ale przede wszystkim ilość nawiązanych tu konkretnych kontaktów biznesowych – powiedział PAP inicjator kongresu, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Jak mówił, jedną z miar sukcesu może być odpowiedź uczestników kongresu na pytanie zadane podczas czwartkowej kongresowej gali, a dotyczące właśnie tego, ilu gości nawiązało w Katowicach istotne kontakty, które przełożą się na konkretne inicjatywy i przedsięwzięcia biznesowe. – Ponad połowa zgromadzonych potwierdziła, że nawiązali takie kontakty  – relacjonował Kuśpik.

Ważną ideą kongresu było także umożliwienie dialogu i współpracy między ekspertami, wiodącymi korporacjami, a innowacyjnymi startupami, które zaprezentowały sto pomysłów na biznes oparty na nowoczesnych technologiach. W startupowym konkursie nagrodzono m.in. polskie pomysły, jak bezzałogowe statki powietrzne sterowane systemem wykorzystującym elementy sztucznej inteligencji, oraz urządzenia do treningu chirurgii małoinwazyjnej i symulacji medycznych.

W konkursie Start-up Challenge wybrano sześć najbardziej obiecujących polskich startupów w takich kategoriach jak: robotyka i automatyzacja, zarządzanie i analityka, przemysł i logistyka, medycyna, handel czy przemysł czasu wolnego. Podczas kongresu startupy miały możliwość zaprezentowania biznesowemu światu innowacyjnych projektów, podjęcia próby znalezienia inwestora i zainteresowania opinii publicznej nieszablonowym pomysłem na biznes.

Częścią prawie stu kongresowych debat były międzynarodowe fora gospodarcze, poświęcone współpracy polskich firm i instytucji z podmiotami z takich krajów jak: Indie, Chiny, Kazachstan, Izrael czy państwa afrykańskie. W panelach uczestniczyli m.in. eksperci Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która była jednym z partnerów kongresu.

– Nadal istnieje duże zapotrzebowanie i potencjał do współpracy dla polskich firm w Afryce. Wszystkie kraje Afryki modernizują swoje rolnictwo, dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się maszyny rolnicze. Szybki rozwój infrastruktury powoduje z kolei zapotrzebowanie na firmy z branży budownictwa infrastrukturalnego, np. w Kenii, Senegalu czy na Wybrzeżu Kości Słoniowej – mówił wiceprezes PAIH Wojciech Fedko.

Od tego roku w Nairobi działa Zagraniczne Biuro Handlowe Agencji. To jedna z ośmiu zagranicznych placówek PAIH. O ich roli mówił podczas panelu poświęconego dyplomacji gospodarczej prezes Agencji Tomasz Pisula. – Zagraniczne Biura się rozpędzają. Obsługujemy pierwsze zapytania polskich firm, są już też pierwsze podpisane kontrakty. Do końca roku otworzymy 20 biur – powiedział. Prezes przypomniał także, że dziś wiele produktów globalnych firm powstaje z wykonanych w Polsce półproduktów świetnej jakości. Następnie sprzedawane są one pod zagraniczną marką z dużym sukcesem.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to trzydniowy cykl debat o różnorodnej tematyce, podążającej – w zamyśle organizatorów – za aktualną sytuacją gospodarczą Polski, Europy i świata. W tym roku wśród gości kongresu byli m.in.: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz, wicepremierzy Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki, ministrowie i wiceministrowie wielu resortów oraz szefowie wiodących polskich firm i instytucji gospodarczych.

Do wydarzeń towarzyszących kongresowi należały m.in.: prezentacja finalistów konkursu Teraz Polska 2017 „Siła polskich marek”, podsumowanie plebiscytu „Menedżer Roku 2016 woj. śląskiego”, gala ogłoszenia wyników XI edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, gala finałowa konkursu „Wizjonerzy 2017”, Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze oraz gala finałowa konkursu „Top Inwestycje Komunalne”.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.