pc
Grecki armator ANEK Lines i Smolny, jedna z największych rosyjskich firm wycieczkowych, osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia dużego przedsiębiorstwa żeglugi pasażerskiej – poinformował „Kommiersant”. Dziennik zwrócił uwagę, że w jego skład wchodzić będą jeszcze dwie firmy: Litinus Group, zajmująca się sprzedażą nieruchomości, oraz Prime Bulk, zajmująca się doradztwem inwestycyjnym. Pierwsze rejsy po sfinalizowaniu umów planowane są w kwietniu przyszłego roku na Morzu Bałtyckim.
Jak informuje „Kommiersant”, porozumienie zakłada możliwość rozszerzenia działalności także na Morze Śródziemne lub w inne rejony. 51% udziałów nowej spółki będzie kontrolowana przez stronę rosyjską, wkładem armatora ANEK Lines będzie natomiast statek, który będzie mógł zabrać na pokład 2 500 pasażerów.
W ofercie przedsiębiorstwa żeglugowego będą rejsy po krajach bałtyckich, letnie i zimowe, szczególnie w okresie świątecznym.
Z przeglądu floty promów zamieszczonej na stronie armatora ANEK Lines wynika że, 2 500 pasażerów może zabrać na pokład jedynie prom El.Venizelos. Jednostka ma 175,5 m długości i 28,5 m szerokości. Może rozwinąć prędkość 21 w.
Prom został zbudowany w 1984 r. w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Miał pływać w barwach Stena Line i nosić imię Stena Polonica. Kontrakt na budowę statku został jednak zerwany przez armatora w 1986 roku. Trzy lata później prom został doposażony i przetransportowany do Grecji.
Jednostka posiada cztery silniki i pięć silników elektrycznych. Może pracować jako prom na liniach krajowych i międzynarodowych albo pełnić funkcję pływającego hotelu. El.Venizelos posiada certyfikat do wykonywania rejsów do Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki.
W 2015 r. Grecja wynajęła prom El.Venizelos do tymczasowego pobytu 2,5 tys. uchodźców i nielegalnych imigrantów znajdujących się na greckiej wyspie Kos. Pozostawali na jednostce około 15 dni, podczas gdy lokalne władze organizowały dokumenty umożliwiające im dalszą podróż.
W sierpniu tego roku na pokładzie pojazdowym jednostki wybuchł pożar. Nikomu nic się nie stało, spłonęła ciężarówka. Z pokładu promu ewakuowano 875 pasażerów.
ANEK Lines to największy operator promowy w Grecji. Firma została założona w 1967 r. Oferuje rejsy między Pireusem a Kretą oraz po portach Morza Adriatyckiego.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe