• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Konsorcjum Metrostav i Vistal wykonawcą nowego mostu na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Konsorcjum Metrostav i Vistal wykonawcą nowego mostu na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku

Partnerzy portalu

Konsorcjum Metrostav i Vistal wykonawcą nowego mostu na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

57,1 mln złotych. Tyle będzie kosztowała nowa przeprawa na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku. Wykona ją konsorcjum firm Metrostav z Czech oraz Vistal z Gdyni. Most zostanie oddany do użytku za dwa lata.

Wykonawcę nowego mostu wybrała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. O realizację tej inwestycji ubiegało się sześć firm i konsorcjów. Głównym kryterium oceny była cena, a dodatkowym - przedłużenie okresu gwarancji inwestycji. Ostatecznie zwyciężyli czeski Metrostav a.s. jako lider oraz gdyńskie Vistal Gdynia S.A. i Vistal Infrastructure Sp. z o.o jako partnerzy.

- To konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny oraz przedłużenia okresu gwarancji. Zaoferowana cena to 57 111 606,97 zł przy gwarancji przedłużonej z 36 do 60 miesięcy - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego UM w Gdańsku.

Zdaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wybór tego konsorcjum to dobra decyzja.

- Zakładaliśmy, że wydatki na roboty budowlane mogą wynieść 71 mln zł. Teraz pozostali wykonawcy mają 10 dni na ewentualne odwołania, a jeśli ich nie będzie, podpisujemy umowę i natychmiast potem rozpoczynamy prace - zapewnia Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Od 1973 roku prowadzi tam most pontonowy, który często jest zamykany i obowiązuje na nim ograniczenie prędkości do 20 km/h. Nowa konstrukcja natomiast ma mieć 173 metry długości, a czas otwierania przęseł będzie wynosił dwie minuty. W rejonie mostu zostaną także wybudowane dojazdy oraz przebudowane dwa skrzyżowania wraz z układem drogowym. Realizacja inwestycji ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec 2017 roku. W I kwartale 2018 roku będą trwały odbiory inwestycji.

Na budowę mostu miasto otrzymało 16,6 mln złotych z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Pozostałą kwotę Gdańsk chce pozyskać z własnego budżetu, ale będzie też wnioskował o kolejną rządową dotację.

Ta inwestycja to jeden z priorytetów miasta na lata 2014-2020. Ma służyć nie tylko mieszkańcom i turystom, ale także harcerzom. Gdańsk stara się bowiem o organizację w 2023 roku światowego zlotu skautów, czyli Jamboree. To właśnie wtedy na Wyspę Sobieszewską miałoby przyjechać 40 000 harcerzy z całego świata.

bulk_cargo_port_szczecin
Źródło:
PAP

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.