• <
BOTA_2023

Moskwa: Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc."

zg

27.01.2023 10:07 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Moskwa: Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc."

Partnerzy portalu

Moskwa: Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc." - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maciej Margas, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.

"Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. Z dostawami węgla dajemy sobie radę. Liczymy też na przyspieszenie termomodernizacji. Jesteśmy po bezpiecznej stronie" - powiedziała Anna Moskwa, cytowana na Twitterze MKiŚ.

Minister pytana w piątek w Programie I Polskiego Radia, czy sezon grzewczy 2023/24 może być trudniejszy, zapewniła, że dla Polski "absolutnie nie". Nie wykluczyła jednak, że "wiele państw europejskich kryzys gazowy będzie miało".

Przypomniała, że Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc.".

Zwróciła uwagę, że zużycie gazu spada i zapewniła, że mamy go dziś w nadmiarze. Dodała, że nasze magazyny są zapełnione, przy średniej europejskiej na poziomie 80 proc. Jej zdaniem "z węglem jesteśmy też zabezpieczeni - mamy możliwość sprowadzania i dalszego importu, zwiększenia wydobycia".

Według informacji Gas Storage Poland z czwartku magazyny w Polsce są wypełnione w 90 proc.

Jak wskazała w piątek minister Moskwa, w środę PKN Orlen i Sempra Infrastructure z USA zawarły w długoterminowy kontrakt na dostawy do Polski LNG w ilości 1 mln ton rocznie przez 20 lat od 2027 r.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.