• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO
Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO - GospodarkaMorska.pl

Rafał Kamiński

12.03.2024

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniające 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też kadry sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.

Uroczystość rozpoczęła się przed Pomnikiem Polski Morskiej, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście, w tym wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i szef Zarządu Morskiego–Zastępca Inspektora Marynarki Wojenne kadm. Mirosław Jurkowlaniec. Oprawę wydarzeniu zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz kompania reprezentacyjna złożona z podchorążych Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Pojawili się także uczniowie klas mundurowych. W wydarzeniu wzięła też udział grupa włoskich oficerów i marynarzy reprezentujących załogę fregaty rakietowej ITS Luigi Rizzo (F595), który od stycznia wykonuje zadanie wsparcia wschodniej flanki NATO i obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach misji pk. "Brilliant Shield".

Podczas obchodów Beata Rutkiewicz odniosła się do trwającej od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie i zagrożenia, która stwarza Rosja. Podkreśliła przy tym znaczenie sojuszu, w którym od ćwierć wieku jest Polska, dzięki któremu państwa Europy mogą czuć się bezpieczniejsze i nie dopuścić, by coś im zagroziło. Podziękowała przy tym marynarskiej kadrze, że strzeże polskiego wybrzeża, a także realizuje zadania sojusznicze w ramach NATO.

- Dziękuję za współpracę z innymi służbami i podmiotami, z którymi wspólnie dbacie o realizację polskich interesów morskich. Jesteście jednymi z tych, którzy skutecznie zapracowali nad doskonałą opinię o polskich siłach zbrojnych - powiedziała wojewoda.

Prezydent Gdyni wskazał, że marynarze stanowią istotny wkład w bezpieczeństwo Polski, jednocześnie będąc silnie związanymi z miastem, w którym w okresie II Rzeczpospolitej powstał istotny polski port handlowy oraz wojenny.

- Te 25 lat to proces modernizacji polskiej armii. To proces udziału także żołnierzy w marynarskich mundurach, w ćwiczeniach, manewrach, operacjach na całym świecie. To udowadnianie każdego dnia siły sojuszniczego wsparcia i tego, że na polskim żołnierzu może polegać cały sojusz NATO. Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, każdy z nas czuje, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i jak bardzo wdzięczni powinniśmy być każdego dnia żołnierzom, my tu w Gdyni w sposób szczególny, żołnierzom w marynarskich mundurach - zaznaczył Wojciech Szczurek.

Wydarzenie uświetniła salwa z okrętu-muzeum ORP Błyskawica. W jej trakcie oddano łącznie 11 strzałów z armaty znajdującej się na zabytkowym niszczycielu. Odbyło się także wręczenie odznaczeń żołnierzom polskiej Marynarki Wojennej, jak i wręczenie aktu nominacji na wyższy stopień oficerski. Następnie podczas uroczystości odbyła się ceremonia złożenia wiązanek pod pomnikiem Polski Morskiej, w czym brały udziały delegacje reprezentujące instytucje oraz organizacje biorące w niej udział. Na koniec odbyło się uroczysta defilada  kompanii reprezentacyjnej podchorążych AMW i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, przy czym ta ostatnia miała swój muzyczny występ połączony z pokazem musztry na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Tego samego dnia przy Nabrzeżu Pomorskim zacumowały dwa okręty polskiej Marynarki Wojennej, mały okręt rakietowy typu Orkan, ORP Piorun (622) z Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz niszczyciel min typu Kormoran II, ORP Mewa (602) z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Ich pokłady zostały udostępnione do zwiedzania, z czego ochoczo skorzystali mieszkańcy Gdyni i turyści. Była to okazja na żywo zapoznać się z wyposażeniem jednostek morskiego rodzaju sił morskich. Tego samego dnia można było również za darmo zwiedzić ORP Błyskawica, będący zarazem oddziałem Muzeum Marynarki Wojennej Gdyni.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.