• <

Intermodalny terminal promowy w Świnoujściu praktycznie gotowy

gm

27.09.2023 10:27 Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Intermodalny terminal promowy w Świnoujściu praktycznie gotowy

Partnerzy portalu

Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Trwa budowa terminalu promowego w Porcie Świnoujście, który ma stać się jednym z największych na Bałtyku. W zamierzeniu inwestycja stanowi element projektu dotyczącego usprawnienia i optymalizacji transportu i łańcuchów logistycznych pomiędzy państwami skandynawskimi, a pozostałymi, leżącymi na południe.

Modernizacja i przystosowanie infrastruktury terminalu do obsługi transportu intermodalnego, w tym obsługi promów o długości do 270 metrów i pięcioma stanowiskami do cumowania. Z połączenia dwóch istniejących wcześniej stanowisk powstało także nowe, o długości 294 metrów.

Terminal to nie tylko infrastruktura morska, ale także lądowa.Na nowych placach parkingowych dla kierowców TIR-ów przygotowano tysiąc miejsc, czyli dwukrotnie więcej, niż było przed rozpoczęciem inwestycji. W ramach projektu powstał także nowy rękaw pasażerski umożliwiający bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych. Oprócz tego przebudowano istniejące oraz zbudowano nowe tory kolejowe i place manewrowo-postojowe, a takżepowstała estakada, która stanowi osobny wyjazd z terminala. W ramach zwiększenia wydajności i sprawności przeładunków, zainstalowano nową, mierzącą 35 metrów szerokości i mającą 180 ton nośności rampę przeładunkową.

Wykonawcą robót jest firma Budimex. Projekt otrzymał wsparcie z funduszy unijnych.

Tagi:
''
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.