• <
CHIPOLBROK_TOP

Miasteczko kontenerowe na terenie Stoczni Cesarskiej. Znamy wyniki konkursu (wizualizacje)

Strona główna Miasteczko kontenerowe na terenie Stoczni Cesarskiej. Znamy wyniki konkursu (wizualizacje)
Miasteczko kontenerowe na terenie Stoczni Cesarskiej. Znamy wyniki konkursu (wizualizacje) - GospodarkaMorska.pl

pc

12.04.2019 Źródło: własne

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa i ujawnia kolejny projekt, który planuje zrealizować na swoim terenie. W piątek 12. kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji mobilnego miasteczka kontenerowego. Stocznia Cesarska Development chce stworzyć przy żurawiu M3, który już wkrótce zostanie otwarty jako 360°punkt widokowy, miejsce dla społeczności start-upów. Spółka ogłosiła również nawiązanie współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości, której celem mają być projekty wprowadzające start’upy i firmy z sektora MŚP na teren miasteczka kontenerowego w Stoczni Cesarskiej.

Konkurs prowadzony był we współpracy z Fundacją „Edukacja, Praktyka, Rozwój i Wydziałem Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Cały proces trwał od stycznia 2019 do dziś i obejmował 4 sesje warsztatowe prowadzone przez specjalistów, którzy wskazywali na niuanse zadania konkursowego i wyzwania związane ze specyfiką zastosowania kontenerów morskich jako podstawowego materiału konstrukcyjnego oraz wizytę w terenie. Mówi dr inż. arch. Grzegorz Pęczek, Wiceprezes Fundacji „Edukacja, Praktyka, Rozwój”, Dziekan Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Dr Pęczek podkreślał wyjątkową wartość warsztatów dla studentów Szkoły: W tym przedsięwzięciu zaproponowaliśmy głównemu organizatorowi – Stoczni Cesarskiej Development, sprawdzoną już wcześniej w Sopockiej Szkole Wyższej formułę pracy ze studentami. Polega ona na przeprowadzeniu szeregu warsztatów wprowadzających do tematu projektowego, po której następuje faza konkursowa. W fazie warsztatowej studenci i tutorzy uczestniczą w seminariach z zaproszonymi specjalistami oraz pracują zespołowo na warsztatach projektowych. Potem następuje faza konkursowa, gdzie zespoły już same opracowują prace, oceniane później przez jury. Podsumowując, dodaje: Otrzymaliśmy pięć ciekawych prac, z których jury nagrodziło trzy. Udział w warsztatach i seminariach, praca projektowa i przygotowanie prac do konkursu było ciekawym i wartościowym wydarzeniem dla studentów.

Spośród zgłoszonych prac jury najwyżej oceniło koncepcję przygotowaną przez Sylwię Skwarczyńską i Magdalenę Maczan. II miejsce zajęły Weronika Gielo, Marta Zygzuła i Zuzanna Radtke, a III koncepcja Agaty Jowanowskiej, Pauliny Rakiel i Alicji Walentynowicz. Jeden z członków jury – Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej tak podsumowuje wynik konkursu: Zwycięski projekt przekonał jury koncepcją, która w największym stopniu pozwalała oddać ducha bliskiemu miasteczku w skali mikro, a równocześnie zachować surowy i przemysłowy charakter miejsca, szanując historyczne walory otoczenia. Miejska struktura pokazuje dobre rozumienie obecnych warunków i kontekst miejsca. Najważniejsze jednak, że autorzy projektując, potrafili postawić się w roli przyszłych gości miasteczka. Dzięki takiemu połączeniu możemy być przekonani, że przyszli pracownicy w częściach wspólnych, firmy z grupy start’upów czy chociażby podróżujący po świecie przedstawiciele wolnych zawodów odnajdą w przyszłym miasteczku coś więcej niż zwykłe miejsce do pracy. Naszym celem jest kreowanie społeczności i wierzę, że ten projekt na to pozwoli.

W nadchodzących miesiącach zostanie przeanalizowana szczegółowo wykonalność zwycięskiej propozycji, aby zdecydować, czy projekt faktycznie może zostać zrealizowany.

Równolegle Stocznia Cesarska Development ogłosiła rozpoczęcie współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości. Kooperacja zakłada promocję projektów przygotowywanych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start’upów na terenie miasteczka kontenerowego,  komercjalizację powierzchni, a także stworzenie koncepcji animacji społeczności oraz jej obsługę w tej przestrzeni.

Tomasz Szymczak, Prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości: Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce na mapie przedsiębiorczości Gdańska w tej innowacyjnej formule z pewnością wpłynie na rozwój nie tylko lokalnych inicjatyw biznesowych ale także przyciągnie startupy z zagranicy. Doświadczenie budowania społeczności przedsiębiorczej to dla nas priorytet i chcemy się nią dzielić w kooperacji z naszym partnerem.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone dzisiaj w galerii #nowehistorie, znajdującej się w kontenerze obok żurawia M3. Prace można oglądać w galerii do końca maja. Po tej pierwszej wystawie galeria będzie dostępna dla osób i organizacji, które chciałyby wykorzystać ją jako przestrzeń ekspozycji sztuki,  prezentacji, organizacji spotkań, mini-koncertów lub innych działań artystycznych i społecznych. Osoby zainteresowane organizacją wydarzeń w galerii #nowehistorie mogą zgłaszać się do Spółki Stocznia Cesarska Development.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.