• <
NAUTA_1100_200PX_100_LAT

Polski dostawca sprzętu dla branży stoczniowej nie zniknie z giełdy, jest pomoc od ARP

03.05.2026 06:48 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polski dostawca sprzętu dla branży stoczniowej nie zniknie z giełdy, jest pomoc od ARP

Rafamet, polski producent obrabiarek m.in. dla branży stoczniowej, ale także energetycznej, kolejowej, maszynowej, hutniczej, lotniczej czy zbrojeniowej, nie zniknie z giełdy. Obecnie spółka czeka na trzecią transzę dofinansowania z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. nie zostanie wycofana z Giełdy Papierów Wartościowych. ARP w tym momencie posiada 96,37% udziałów w spółce i planuje wypłatę trzeciej transzy w ramach procesu dokapitalizowywania przedsiębiorstwa. Dwie pierwsze transze zasiliły konto spółki z Kuźni Raciborskiej o ok. 50 mln zł, kolejna, która zostanie poddana pod obrady walnego zgromadzenia 22 maja, ma wynosić ok. 20 mln zł. 

Program dokapitalizowania Rafametu łącznie ma opiewać na 80 mln zł wypłacone w czterech transzach. Realizowany jest na podstawie umowy inwestycyjnej między Rafametem i ARP. Za nim idzie restrukturyzacja spółki, która ma przywrócić jej stabilność finansową po otwarciu postępowania sanacyjnego z końcem 2024 roku. Wypłata dwóch ostatnich części środków jest uzależniona właśnie od realizacji przez Rafamet określonych kamieni milowych. Polska Agencja Prasowa podała, że wymogi na potrzeby trzeciej transzy zostały już spełnione.

Wraz z kolejnymi przelewami ARP zwiększa swoje udziały w Rafamecie. Po wypłacie dwóch pierwszych transz jest to 96,37%, trzecia podniesie tę wartość do 96,95%, zaś czwarta do 97,18%. 

Rafamet powstał w 1946 roku. Spółka produkuje tokarki i obrabiarki wielkogabarytowe dla przemysłu ciężkiego, w tym dla stoczni. Głównym odbiorcą jest kolejnictwo.


VEGA_790x140_2026
JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.