17 grudnia odbyło się oficjalne przekazanie promu M/F Jantar Unity po zakończeniu prac stoczniowych i odbiorów technicznych. Za budowę odpowiadała Gdańska Stocznia Remontowa, należąca do Remontowa Holding. Będzie pływać w barwach POLSCA Baltic Ferries
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią 17 grudnia w Warszawi minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i jego odpowiednik ze Szwecji. Pål Jonson. podpisali Memorandum of Understanding (MoU), w którym zawarto główne cele strategicznej współpracy w oparciu o program pozyskania okrętów podwodnych „Orka”. Porozumienie w zamierzeniu jest również drogowskazem dla obu rządów wskazującym dalszy przebieg tego kluczowego dla polskiej Marynarki Wojennej przedsięwzięcia.
Przekazaniem gotowej jednostki pomiarowej o nazwie Cumulus zakończyły się prace związane z realizacją zamówienia dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Statek został zaprojektowany od podstaw przez biuro projektowe Seatech Engineering z Gdańska, a przetarg na budowę jednostki w formule „zaprojektuj i zbuduj” wygrała Stocznia JABO. Jednostka jest teraz gotowa do rozpoczęcia obsługi sieci pomiarowej na Morzu Bałtyckim.
Francuski przewoźnik poinformował, że odbyła się ceremonia przekazania nowego, dużego kontenerowca, zdolnego do żeglugi na LNG, wpisując się tym samym w trend zamówień i dostarczania innowacyjnych statków, dużo mniej emisyjnych niż ich poprzednicy.
15 grudnia amerykańska flota odebrała od General Dynamics Electric Boat (GDEB) kolejny okręt podwodny z napędem jądrowym typu Virginia, przyszły USS Idaho (SSN 799). To druga w tym roku dostawa jednostki tej serii, wzmacniającej potencjał obronny państwa.
Od lutego problemem dla kanadyjskich władz jest kontenerowiec MSC Baltic III, który osiadł na mieliźnie nieopodal Nowej Fundlandii. Trudne warunki pogodowe pogarszają stan kadłuba i istnieje groźba, że jego odholowanie może stać się jeszcze trudniejsze. W ostatnim czasie statek miał doznać kolejnych uszkodzeń.
W stoczni Admiralitejska OSK w Sankt Petersburgu odbyła się ceremonia podniesienia bandery na nowym, konwencjonalnym okręcie podwodnym Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Wielikije Łuki ma wzmocnić potencjał Floty Bałtyckiej, wskazując też że mimo nałożonych sankcji i trudności siły zbrojne Rosji pozyskują nowy sprzęt, w tym okręty.
Niemiecki gigant wśród przewoźników transportu kontenerowego ogłosił 12 grudnia nowe zamówienie na statki. Tym razem mowa o ośmiu kontenerowcach, posiadających napęd dwupaliwowy umożliwiający pływanie na ekologicznym metanolu. Wartość inwestycji przekracza pół miliarda dolarów, a dostawy są spodziewane w latach 2028-2029.
Na terenie znajdującej się w Gdańsku stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowoczesny prom pasażersko-samochodowy o numerze budowy B621/1 oraz cięcie blach pod bliźniaczą jednostkę B621/2. Stanowią one początek większego zamówienia dla szkockiego armatora Caledonian Maritime Assets Limited (CMAL).
W Helsinkach przedstawiciele rządów państw regionu ogłosili, 16 grudnia, deklarację Szczytu Wschodniej Flanki. Wskazuje ona na rolę Rosji jako zagrożenia dla bezpieczeństwa na obszarze euroatlantyckim.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO