Po niemal tygodniowym pobycie w morzu, wykonując zadania statutowe, ponownie do polskiego portu wejdzie włoski okręt, który dwa tygodnie temu przybył na polskie wody terytorialne, aby wspierać ochronę polskiego wybrzeża i zwalczać zagrożenia z powietrza.
Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
Z pokładu korwety Magen wykonano sprawdzian możliwości systemu C-Dome, znanego też jako "Żelazna Kopuła", zdolnego przechwytywać cele stanowiące zagrożenie dla infrastruktury krytycznej i celów strategicznych w Izraelu. Jego twórcy zaproponowali ten sam dla polskiego "Miecznika".
Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zdobyła srebrny medal, a Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski) medal brązowy w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite. W ścisłej czołówce znaleźli się także inni Polacy. Regaty rozegrano w Torre Grande na Sardynii. Na starcie stanęło 63 zawodników i zawodniczek, w tym 13 reprezentantów Polski.
Obecność międzynarodowej grupy okrętów była okazją do spotkania jej przedstawicieli z wyższą kadra dowódczą polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, a także lokalnymi władzami miejskimi. W gronie pięciu fregat, które zacumowały w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia, jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
Minister Rybołówstwa i Oceanów Joyce Murray, oraz służby prasowe Kanadyjskiej Straży Wybrzeża (Canadian Coast Guard/Garde côtière canadienne), ogłosili 25 maja br. budowę 61 jednostek o wartości 2,5 miliarda dolarów kanadyjskich (ok. 1,8 miliarda USD). Przedsięwzięcie ma wzmocnić możliwości państwa w zakresie kontroli szlaków morskich i możliwości działania sił nawodnych.
W związku ze zbliżającym się międzynarodowym ćwiczeniem Baltops, do Gdyni wszedł 27 maja br. niszczyciel min należący do Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale). To już trzecia w przeciągu ostatnich dwóch tygodni wizyta jednostki należącej do państwa NATO.
Wprowadzony do służby w listopadzie ubr. niszczyciel min proj. 258 przeprowadził trening strzelania do celu na wodzie, sprawdzając w praktyce możliwości Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K 35mm.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO