• <

Wynik wyszukiwania - "odpadowe" - Wiadomości

Debata na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym: Państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dotyczących rozwoju źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dla nowego rządu. Mają one pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych i wesprzeć poprawę efektywności energetycznej w kraju. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu.
31.10.2023

Shell zakończył bunkrowanie pierwszego statku wycieczkowego LNG w Gibraltarze

Globalna firma energetyczna Shell poinformowała w środę o pierwszej w Porcie Gibraltar operacji bunkrowania statku wycieczkowego paliwem LNG. Bunkrowanie zostało przeprowadzone we współpracy z Royal Caribbean Group, Anthony Veder i Zarządem Portu Gibraltar. Statkiem bunkrującym był zbudowany w Gdańsku Coral Methane.
29.09.2023

Drugi największy statek wycieczkowy na świecie zwodowany we Francji

Trwa budowa przyszłego Utopia of the Seas, który znajdzie się we flocie Royal Caribbean International. To szósta jednostka w klasie Oasis, która już w przyszłym roku ma rozpocząć działalność.
20.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

Komisja ds. klimatu za poprawkami do noweli ustawy o OZE

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu poparła we wtorek ponad 20 poprawek do noweli ustawy o OZE, m.in. doprecyzowujących, zaproponowanych wcześniej przez komisje rolnictwa oraz środowiska.
25.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Zanieczyszczone paliwa żeglugowe trafiły do USA

Do Stanów Zjednoczonych dotarło zanieczyszczone paliwo żeglugowe. Tej wiosny sprawiło ono problemy przynajmniej kilkunastu jednostkom na południowo-wschodnim wybrzeżu.
12.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

Sejm. Bez poprawek w drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o OZE

Posłowie nie zgłosili w piątek w drugim czytaniu poprawek do projektu nowelizacji ustawy o OZE. Projekt zawiera rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii. Będzie głosowany na następnym powiedzeniu Sejmu.
16.06.2023

Dziś luksusem jest jacht z Polski

Jeszcze kilkanaście lat temu polski przemysł jachtowy był zapleczem dla zachodnich koncernów. Nad Wisłą budowano piękne jednostki, ale sprzedawane były pod brandem stoczni z Niemiec, czy Francji. Dziś jest wręcz odwrotnie: jachty i łodzie produkowane w Polsce cieszą się największym uznaniem wśród żeglarzy i ci kupując je, szukają informacji o kraju pochodzenia.
15.06.2023

Prezes PGE: na dostosowanie ciepłownictwa do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł

Na dostosowanie sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł - poinformował we wtorek prezes PGE i PTEZ Wojciech Dąbrowski podczas IV Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie).
30.05.2023

Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych.
25.05.2023

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark na innowacyjne jednostki do transportu komponentów

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark zawarły umowę na dwie nowe jednostki, Rotra Futura i Rotra Horizon, dostosowane do transportu komponentów morskich turbin wiatrowych.
20.05.2023

Projekt ustawy o OZE przyjęty. Ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

Przyspieszyły prace nad rozwojem zielonego wodoru w UE. Ma być masowo stosowanym paliwem w transporcie i przemyśle

Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.
18.04.2023

Morskie Centrum Nauki wykorzysta nowoczesne technologie w ogrzewaniu i chłodzeniu

W Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego. Trwa proces przyłączania MCN do sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczyna 19 września przygotowania do rozruchu technologicznego w Stacji Bilansującej Ciepło przy ul. Władysława IV. Prace będą prowadzone jednocześnie w obydwu budynkach. Potrwają do wtorku 20 września.
19.09.2022

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.
02.09.2022

Finlandia będzie pozyskiwała ciepło z morza

HELEN, miejska spółka energetyczna z Helsinek, wspólnie z inną fińską firmą YIT oraz hiszpańską Accioną zbudują system umożliwiający odzyskiwanie ciepła z wody morskiej do wykorzystania w systemie ciepłowniczym stolicy Finlandii.
19.07.2022

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

Po prawie dwóch latach budowy holownika Elektra w stoczni Hermann Barthel w Derben i przeniesieniu g do berlińskiego portu Westhafen, Niemcy rozpoczęli długotrwałe testy bezemisyjnego pchacza. Halownik został wyposażony w napęd akumulatorowo-elektryczny z ogniwami paliwowymi.
27.05.2022

Zielona produkcja offshore. Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

Nor-Shipping 2022 z polskim akcentem. Nagrody za innowacje, silna inicjatywa Wista Norway

Targi Nor-Shipping wróciły po prawie trzech latach. To wydarzenie dla firm, które współpracują z rynkiem norweskim. Z Polski było ledwie 7 wystawców na prawie 600 wystawców z całego świata. Polskę reprezentowała Stocznia Remontowa Nauta oraz Marine Project.
07.04.2022

E-PowerPack Alfa Laval – przełomowe osiągnięcie na drodze zrównoważonego rozwoju w branży morskiej

Od kilkunastu lat branża morska podejmuje starania w celu osiągnięcia zerowych emisji zanieczyszczeń węglowych. Jedno z wielu rozwiązań firmy Alfa Laval, generator E-PowerPack, jest kolejną konkretną odpowiedzą na potrzeby przemysłu morskiego. Przetwarzając ciepło odpadowe wprost na energię elektryczną, generator E-PowerPack Alfa Laval bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2.
31.03.2022

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.
22.03.2022

Alfa Laval z pierwszym w przemyśle morskim zatwierdzeniem (AIP) dla kotłów opalanych metanolem

Alfa Laval otrzymała aprobatę (AIP) w dniu 4 listopada 2021 roku, w oparciu o prowadzone testy tego rozwiązania w Centrum Testowo-Szkoleniowym Alfa Laval. Morskie towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) przyznało Alfa Laval pierwsze w przemyśle morskim zatwierdzenie (AIP) dla kotłów opalanych metanolem.
27.01.2022

Największy europejski port śródlądowy stanie się pionierem w dziedzinie wodoru

Rolls-Royce twierdzi, że zapewni neutralne dla klimatu dostawy energii do budowanego obecnie terminalu kontenerowego w porcie Duisburg w Niemczech.
30.12.2021

Marani. Pierwsze polskie rozwiązanie wytwarzania energii elektrycznej z ciepła odpadowego - mikrosiłownia ORC o mocy do 10 kWe [WIDEO]

Firma Marani testuje pierwszą małą elektrownię na terenie stoczni Crist w Gdyni. To unikatowy projekt na skalę europejską ze względu na pozyskanie ekologicznej energii.
15.12.2021

Rozwiązania oferowane przez Alfa Laval w zakresie metanolu odzwierciedlają pełne spektrum zmian zachodzących w przemyśle morskim

Rozwiązania oferowane przez Alfa Laval w zakresie metanolu odzwierciedlają pełne spektrum zmian zachodzących w przemyśle morskim.
13.09.2021

Spółka z Grupy Orlen wspólnie z PGNiG chce rozwijać program biogazowy

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen, wspólnie z PGNiG złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni.
02.07.2021

Rozwój CEVA Logistics w krajach nordyckich – operator wzmacnia pozycję na europejskim rynku usług TSL

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia obecność na rynkach nordyckich i zapowiada inwestycje w rozwój usług, innowacji oraz cyfryzacji.
30.06.2021

Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Orion I - offshorowy kolos wszedł do Portu Gdańsk. To na nim runął jeden z największych dźwigów świata

W piątek do Portu Gdańsk, wpłynął jeden z najnowszej generacji statków instalacyjnych offshore Orion I, którego właścicielem jest belgijska grupa Deme. Po ubiegłorocznym wypadku podczas próby przeciążeniowej żurawia w Rostocku, statek wstępnie musi przejść renowację poszycia i płyty fundamentowej pod żurawiem.
26.03.2021

Plany inwestycyjne w ograniczenie emisyjności polskiej gospodarki

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe, podnoszenie efektywności energetycznej, działania antysmogowe, czy promocja nisko i zeroemisyjnych środków transportu - m.in. takie działania zakłada KPO, o których w piątek poinformowała wiceminister, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
26.02.2021

Biopaliwa morskie będą testowane w Centrum Badawczo-Szkoleniowym Alfa Laval

Przemysł morski stara się w szybkim tempie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do 2050 roku. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa Centrum Badawczo-Szkoleniowe Alfa Laval. Przestrzeń testowa o powierzchni 2800 m2 wyposażona pod kątem stosowanych obecnie olejów opałowych i napędowych została przygotowana do ich testowania z użyciem biopaliw. W kolejnych latach centrum będzie gromadziło wiedzę o istotnym znaczeniu dla zapewnienia bezemisyjnej przyszłości.
14.01.2021

Grimaldi z nową hybrydową jednostką ro-ro

Włoska Grimaldi Group rozpoczęła 2021 rok dostawą Eco Barcelona – drugiej z dwunastu hybrydowych jednostek klasy GG5G. Prom ro-ro został przekazany armatorowi przez chińską stocznię Jinling.
05.01.2021

Grimaldi Euromed zdobył dofinansowanie na zakup statku Eco Barcelona

Grimaldo Euromed, armator specjalizujący się w transporcie pasażerów i towarów ro-ro, zdobył 35 mln euro dofinansowania z banku CaixaBank.
15.12.2020

Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu

Dzisiaj LOTOS Petrobaltic obchodzi jubileusz 30-lecia działalności przedsiębiorstwa.
26.11.2020

Nowoczesna jednostka Green Jade będzie wykorzystywać ciepło odpadowe z silników

Pływający statek instalacyjny Green Jade, należący do CSBC-DEME Wind Engineering (CDWE), a obecnie budowany w stoczni CSBC w Kaohsiung, będzie wyposażony w system odzyskiwania zielonej energii elektrycznej z ciepła odpadowego silników.
20.11.2020

Krajowy plan energii i klimatu na lata 2021 – 2030 w ocenie Komisji Europejskiej

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zmianą wielu dyrektyw Polska opracowała wersję roboczą Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021 – 2030 (KPEiK). Następnie w oparciu o otrzymane rekomendacje ze strony Komisji Europejskiej rząd przygotował wersję finalną, która pod koniec 2019 roku została przekazana do Brukseli. W dniu 14.10.2030 roku Komisja Europejska opublikowała ocenę finalnych
03.11.2020

Pandemia napędza zielone inwestycje

W Polsce powstaną innowacyjne rozwiązania, które będą ograniczać marnotrawienie wody i żywności. Taki cel stawia sobie Danfoss, rozpoczynając budowę fabryki, w której produkowane będą rozwiązania dla systemów chłodniczych oraz elektromagnetyczne zawory odcinające dopływ wody. Wytworzone w Grodzisku Mazowieckim zawory pozwolą zaoszczędzić nawet 9 mln ton wody rocznie.
15.10.2020

Integracja regionu południowego Bałtyku (projekt Intermare) - zapraszamy na spotkanie ze śniadaniem biznesowym

Zapraszamy na spotkanie informacyjne projektu InterMarE South Baltic, które odbędzie się w dniu 27 października 2020 roku w godzinach 8:30 – 12:00 w Centrum Konferencyjnym AmberExpo sala 1C - ul. Żaglowa 11, Gdańsk siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich.
13.10.2020

Poważny wypadek przy nabrzeżu Liebherra. Zniszczony wysięgnik wielkiego żurawia (wideo)

Ramię nowego żurawia Liebherr HLC 295000 o dopuszczalnym obciążeniu roboczym 5000 ton uległo niemal całkowitemu zniszczeniu wskutek poważnego wypadku. Doszło do niego 2 maja około godziny 15:30 w porcie w Rostocku, przy nabrzeżu używanym przez oddział firmy Liebherr.
03.05.2020

Znamy jednostki nominowane do statku roku KNVTS

O tegoroczną nagrodę KNVTS Ship of the Year (statek roku) konkurują trzy bardzo różne statki: super jacht Bravo Eugenia, pogłębiarka DC Orisant i statek żeglugi śródlądowej Sendo Liner. Co czyni te statki wyjątkowymi możemy zobaczyć w oficjalnych filmach wydanych przez Maritime Awards Foundation.
03.11.2019

Do Europy zmierza statek instalacyjny offshore nowej generacji

Pod koniec miesiąca, do Niemiec dotrze nowoczesny statek instalacyjny offshore nowej generacji "Orion". W Rostoku ma przejść ostatnią fazę budowy i wyposażenia.
16.10.2019

Energobaltic z nowymi koncesjami do 2030 roku

Urząd Regulacji Energetyki przedłużył spółce Energobaltic, należącej do LOTOS Petrobaltic, koncesje na prowadzoną przez nią działalność na kolejnych jedenaście lat, do 31 grudnia 2030 r. Firma zajmuje się zagospodarowaniem gazu odpadowego towarzyszącego ropie naftowej wydobywanej spod dna Morza Bałtyckiego.
03.10.2019

Tony nielegalne przywiezionych odpadów wróciły do Wielkiej Brytanii

Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie – poinformowało w komunikacie ministerstwo środowiska.
19.04.2019

Kontenerowiec CMA CGM zakończył pierwszą operację bunkrowania biopaliwa

Kontenerowiec CMA CGM White Shark o ładowności 5095 TEU z sukcesem zakończył operację bunkrowania biopaliwa w porcie Rotterdam. To duży krok w stronę dekarbonizacji frachtu oceanicznego.
25.03.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Duński armator chce użyć roślinnych olejów do napędzania statków

Norden A/S, duński armator, planuje użyć odpadowego oleju roślinnego do zasilania swojej floty. Ma to być kolejny sposób na obniżenie śladu węglowego w żegludze.
02.12.2018

Zwodowano Oriona, nowoczesny statek instalacyjny offshore nowej generacji

Morski koncern inżynieryjny DEME, zwodował 21 listopada nowy statek do instalacji offshore Orion. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni COSCO Qidong. Jednostka ma odznaczać się wyjątkowo wysoką ładownością, imponującą wysokością podnoszenia i implementacją zielonych technologii.
23.11.2018

Najważniejsze postanowienia 73. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego MEPC (IMO)

W Londynie w dniach 22-26 października 2018 r. odbyła się 73. sesja Komitetu Ochrony Środowiska IMO (MEPC). Podczas obrad poruszono kwestie opisane poniżej.
23.11.2018

Zwodowano najpotężniejszą morską pogłębiarkę na świecie

Holenderski koncern Royal IHC zwodował najpotężniejszą pogłębiarkę na świecie dla belgijskiej firmy DEME. Jednostka o nazwie Spartacus jest zarazem pierwszą tego typu statkiem zasilanym paliwem LNG.
13.11.2018

Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu

Rosnąca populacja miast jest wyzwaniem dla przemysłu energetycznego, który staje przed problemami zanieczyszczenia środowiska i malejących zasobów. Można im jednak zapobiegać korzystając z dostępnych środków - ocenił w rozmowie z PAP szef Veolii Antoine Frerot.
27.10.2018

W Hamburgu kończy się budowa innowacyjnego magazynu energii

W Hamburgu dobiega końca budowa innowacyjnej instalacji, magazynującej energię w formie ciepła w specjalnej skale. Według inwestora, technologia ta jest potencjalnym rozwiązaniem problemu magazynowania nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych.
26.09.2018

Budimex ukończył budowę gazociągu Czeszów-Kiełczów

Zgodnie z zawartą umową, Budimex uzyskał bezusterkowy odbiór końcowy budowy 32,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia. Inwestycja jest zlokalizowana na odcinku od Zespołu Zaporowo-Upustowego Czeszów do węzła Kiełczów. Kontrakt był realizowany w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów)-Taczalin-Radakowice-Gałów-Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi. Całkowita wartość projektu to ponad 63 mln zł.
25.09.2018

Port Service z Gdańska pomoże mieszkańcom Gostynina zlikwidować nielegalne składowisko – oświadczenie Zarządu

Sprawa nielegalnego magazynowania odpadów w Gostyninie została ujawniona już na początku 2016 r. Na terenie działki o numerze ewidencyjnym 279/17 położonej przy ul. Ziejkowy 5 w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, zlokalizowano, rozszczelniające się nielegalnie zeskładowane odpady. Od tego momentu władze samorządowe wraz z udziałem organów ochrony środowiska rozpoczęły działania w celu ochrony mieszkańców i ukarania sprawców. W obliczu wyczerpania przez władze Miasta możliwości prawnych wyegzekwowania od prywatnego właściciela odpa
27.08.2018

Statki napędzane plastikiem? Już niedługo w amsterdamskim porcie

W Porcie Amsterdam niedługo powstanie nowy zakład, który będzie przetwarzać niezrecyklowany plastik w paliwo dla statków. Dzięki temu będzie możliwe obcięcie emisji dwutlenku węgla w porcie o 57 tys. ton rocznie.
15.07.2018

ENERIS przekształca tworzywa sztuczne w paliwo

Grupa ENERIS, polski lider ochrony środowiska, zapowiada wytwarzanie paliw płynnych i parafin z odpadowych tworzyw sztucznych. Produkt ENERIS jest alternatywą dla ropy naftowej, przyczyniając się do zmiany sposobu myślenia o odpadach jako cennym źródle surowców i nadaje im nową wartość.
05.06.2018

ME: System zapasów gazu działa dobrze, realizujemy unijne przepisy

Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedury o naruszenie prawa UE w czterech obszarach, m.in. w kwestii ustawy o zapasach gazu. Ministerstwo Energii obecny system ocenia pozytywnie oraz prowadzi analizy, wymagane unijnymi przepisami.
08.03.2018

Szkolenie z zakresu wymagań utraty statusu odpadu dla złomów metali

Polski Rejestr Statków organizuje na 1-dniowe szkolenie z zakresu wymagań utraty statusu odpadu dla złomów metali, które odbędzie się 25 sierpnia w Gdańsku w siedzibie PRS.
09.08.2017

PGNiG szuka nowych technologii we wszystkich obszarach działalności

Nowe produkty i usługi dla klientów oparte o internet rzeczy, nowe technologie wydobycia gazu ziemnego, ochrona środowiska i alternatywne źródła energii to dziedziny, w których Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na innowacje. Ma się do tego przyczynić współpraca ze start-upami i budżet na działalność badawczo-rozwojową, który zakłada, że co roku spółka będzie przeznaczać na B+R+I około 100 mln zł. Zapotrzebowanie na nowe technologie dotyczy każdego z obszarów działalności energetycznego giganta.
07.07.2017

W holenderskiej stoczni powstaje najpotężniejsza pogłębiarka na świecie

Trwa budowa przyszłej najpotężniejszej pogłębiarki z napędem LNG. Tego zadania podjęła się holenderska stocznia Royal IHC na zamówienie armatora DEME. Jednostka o nazwie Spartacus ma być dostarczona latem 2019 roku.
18.04.2017

Klastry napędem polskiej gospodarki

Klastry mogą stać się motorem napędowym polskiej gospodarki – powiedziała w środę wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas IV Kongresu Klastrów Polskich. Jak mówiła PAP, 16 kluczowych klastrów może otrzymać wsparcie w łącznej wysokości ponad 33 mln euro.
26.01.2017

Ekologia najwyższym priorytetem dla Viking Line

Bałtycki operator promowy Viking Line poddał recyklingowi 15% więcej odpadów stałych i 10% więcej tychże w 2015 roku w porównaniu do roku 2014.
31.03.2016

Norwegowie kibicują budowie pierwszego polskiego promu elektrycznego, który połączy Gdańsk z Helem

- Nasze doświadczenia związane z wprowadzeniem promu elektrycznego, który połączył Lavik i Oppedal są bardzo dobre. Polacy zdecydowanie powinni zainwestować w stworzenie takiego rozwiązania u siebie – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Lars Jacob Engelsen, wicedyrektor linii promowej Norled, w której pływa zaprojektowany i zbubowany przez Polaków pierwszy na świecie prom elektryczny.
28.09.2015

Ekologiczne napędy przyszłości (cz. 1): LNG

W branży morskiej widać wyraźny zwrot ku tworzeniu bardziej ekologicznych statków. Po części wymuszają to nowe przepisy poszczególnych organizacji międzynarodowych (Unii Europejskiej czy Międzynarodowej Organizacji Morskiej), po części wpisuje się to w ogólny nurt dbania o środowisko. Główny nacisk położony jest na konstrukcje nowoczesnych napędów zdolnych zmniejszyć lub zlikwidować całkowicie emisję szkodliwych substancji. Obecnie królem wśród ekonapędów są silniki wykorzystujące paliwo LNG. Jakie są jego zalety, a jakie
24.09.2015

Projekty polskiego biura doceniane na rynku międzynarodowym

Pierwszy na świecie w pełni elektryczny prom, statki do układania kabli pod dnem morskim czy platforma w kształcie lilii wodnej to tylko kilka przykładów otwierających listę innowacyjnych projektów realizowanych przez biuro projektowe Nelton – przez kilkanaście lat istnienia firmy były ich setki. Polacy tworzą nowatorskie rozwiązania oraz rewolucyjne pomysły, których nie boją się wcielać w życie.
26.08.2015

Wiecha nad Centrum Administracyjno – Usługowym „KOGA” w Gdańsku

W czwartek 26 lutego 2015 zawieszono wiechę nad Centrum Administracyjno – Usługowym „KOGA” w Gdańsku. Budowa obiektu rozpoczęła się w połowie 2014 roku. Generalnym wykonawcą nowoczesnego biurowca jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. Z. O.O.
03.03.2015

Nagrodzony system przetwarzania karpia

Kompleksowy system przetwarzania karpi na nowoczesne produkty spożywcze i paszowe znalazł się wśród 6. projektów naukowych nagrodzonych w tym roku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
16.12.2014

Rozwój to część naszej pracy - rozmowa z Adamem Kasprzakiem, dyrektorem marketingu D.O.E.

Światowe targi Navalshore w Rio de Janeiro, odbywające się w dniach 12-14 sierpnia, to okazja do nawiązania kontaktów handlowych związanych z sektorem morskim. Jednym z reprezentantów polskiego przemysłu będzie na nich trójmiejska firma DOE, zajmująca się produkcją urządzeń do filtrowania i odsalania wody.
01.08.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.