• <
mewo_2022

Finlandia będzie pozyskiwała ciepło z morza

19.07.2022 22:02 Źródło: Helen/Acciona/Helsinki Times
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Finlandia będzie pozyskiwała ciepło z morza

Partnerzy portalu

Finlandia będzie pozyskiwała ciepło z morza  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Acciona

HELEN, miejska spółka energetyczna z Helsinek, wspólnie z inną fińską firmą YIT oraz hiszpańską Accioną zbudują system umożliwiający odzyskiwanie ciepła z wody morskiej do wykorzystania w systemie ciepłowniczym stolicy Finlandii. 

Jak wynika z umowy podpisanej przez HELEN z konsorcjum składającego się z YIT i Acciony prace koncepcyjne nad realizację projektu wartego 400 mln euro rozpoczną się jeszcze w lipcu 2022 roku

i potrwają do jesieni 2024 roku. Następnie ma zostać podjęta decyzja o przejściu do fazy realizacji, która ma potrwać 5 lat. 

Projekt zakłada wywiercenie tunelu pod dnem Morza Bałtyckiego o długości ok. 17 km, który będzie wykorzystywany do pobierania 50 m3 na sekundę wody morskiej o temperaturze 2 stopni Celsjusza z głębokości ok. 70 m poniżej poziomu dna morskiego. Po wywierceniu tunel będzie trzecim pod względem długości tego rodzaju obiektem na świecie. Pozyskiwana w ten sposób woda będzie  zasilała pompy ciepła w miejscowości Salmisaari znajdującej się pod Helsinkami. Ciepło wytworzone w pompach ciepła będzie przesyłane siecią ciepłowniczą do odbiorców końcowych. Ponadto, w okresie letnim pompy ciepła napędzane wodą morską będą mogły być wykorzystywane do produkcji chłodu.

Według HELEN takie rozwiązanie odegra istotną rolę w przejściu na rozproszony system energetyczny, w którym energia jest wytwarzana z kilku źródeł. - Platforma energetyczna, czyli sieć ciepłownicza i chłodnicza, daje możliwość połączenia innowacyjnych technologii i metod produkcji. YIT i ACCIONA wnoszą do projektu kluczowe kompetencje - uważa Timo Aaltonen, z Helen, Energy Platform and Production Solutions.

Wspierając neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla produkcję ciepła, pompy ciepła zasilane wodą morską zostały zaprojektowane tak, aby można je było zlokalizować na terenie elektrowni Salmisaari. Pompy ciepła wykorzystujące ciepło otoczenia i ciepło odpadowe odgrywają kluczową rolę w celu osiągnięcia przez Helenę neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Wcześniej spółka ogłosiła, że do 2024 roku elektrownia przestanie korzystać z węgla. Z kolei w  elektrowni Hanasaari, również należącej do HELEN, proces ten nastąpi już w kwietniu 2023 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.