• <

Wynik wyszukiwania - "lwów" - Wiadomości

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Ukrainę z krajami UE

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Linia ta będzie biegła do granicy z Polską i połączy Ukrainę z krajami UE i siecią TEN-T.
27.02.2024

Dania pomoże Ukrainie w rozwoju marynarki wojennej

Premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w piątek we Lwowie porozumienie w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia - poinformował w piątek szef państwa ukraińskiego na Telegramie. Dziękujemy Danii za solidarność z naszym narodem - dodał.
23.02.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Nie żyje marynarz i pisarz Andrzej Perepeczko

W czwartek w wieku 93 lat zmarł marynarz, wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, pisarz, publicysta, autor m.in. książek dla dzieci i młodzieży Andrzej Perepeczko.
09.11.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.
29.05.2023

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec ws. sabotażu gazociągu Nord Stream

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec o udziale załogi jachtu "Andromeda" i firmy należącej do Ukraińców w sabotażu gazociągu Nord Stream - podała w piątek "Rzeczpospolita".
26.05.2023

Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni

Do gdyńskiego Nabrzeża Pomorskiego wpłynął w środę Dar Młodzieży - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Fregata wróciła z rejsu ze 118 praktykantami z polskich szkół morskich na pokładzie.
17.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Mariusz Zaruski: Wyjdźcie na morze, gdy tylko będziecie gotowi

W sierpniu 1939 r. generał Mariusz Zaruski napisał w krótkiej notatce na pokładzie „Zawiszy Czarnego” : „litery międzynarodowego kodu sygnałowego IJB, dla nas Polaków mają wielkie symboliczne znaczenie. Znaczą one: „Wyjdźcie w morze, gdy tylko będziecie gotowi”. Ale musicie być gotowi: moralnie i fizycznie”. Wyjechał do Lwowa i już nigdy nad morze nie wrócił. Zmarł uwięziony przez NKWD na „nieludzkiej ziemi”.
08.04.2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.
06.03.2023

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.
16.02.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Ukraina. Władze: zniszczono przeprawę przez Dniepr i kwaterę wojsk rosyjskich w Nowej Kachowce

Siły ukraińskie zniszczyły przeprawę promową przez Dniepr we wsi Lwowe, a także kwaterę wojsk rosyjskich w hotelu na terenie klubu jachtowego w Nowej Kachowce - powiadomił we wtorek na Facebooku Serhij Chłań, proukraiński wiceszef rady regionu chersońskiego na południu kraju.
30.08.2022

Pociski z bombowców z okolic Morza Kaspijskiego wystrzelone na obwód lwowski

Rosyjski pocisk manewrujący trafił we wtorek w system rakietowy w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Pozostałe siedem rosyjskich rakiet zostało strąconych – poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.
02.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

40 lat minęło. Jubileusz „Daru Młodzieży”

Był pierwszą polską jednostką żaglową, zbudowaną od początku w stoczni w Gdańsku. Dokładnie 40 lat temu zwodowano legendarny „Dar Młodzieży”.
04.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Ukraina apeluje o broń, w tym pociski przeciwokrętowe, by odbić okupowane terytoria

12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Atak rakietowy z okrętu podwodnego na Lwów

W kierunku Lwowa wystrzelono sześć rakiet z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym – podało w piątek rano dowództwo sił powietrznych Zachód, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.
18.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Grodzki: zatrzymać TIR-y jadące przez Polskę do Rosji i Białorusi

Jestem zdegustowany, że przez Polskę do Rosji i Białorusi jadą TIR-y z towarami objętymi sankcjami i nikt ich nie zatrzymuje - podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Możliwości techniczne kontroli granicznej są; towary które są objęte sankcjami, nie mają prawa przez Polskę przejeżdżać - dodał.
14.03.2022

Fogiel: konieczne zamknięcie transportu kołowego do Rosji i na Białoruś

Oczekujemy od UE zamknięcia transportu kołowego do Rosji i na Białoruś, poza oczywiście wyłączeniem wszystkich rosyjskich banków z systemu Swift - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił też, że rosyjski atak blisko polskiej granicy powinien wywołać jakąś reakcję NATO.
14.03.2022

PERN: transport rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" zgodnie z harmonogramem

Transport rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej do Polski rurociągiem "Przyjaźń", tranzytem przez Białoruś, odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.
24.02.2022

MKiŚ: nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy

Obecnie nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy, a sytuacja jest stabilna - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodało, że resort monitoruje sytuację na rynkach energii.
24.02.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

Gaz dla Ukrainy płynie do Świnoujścia

PGNiG zakupiło w Stanach Zjednoczonych LNG przeznaczone na rynek ukraiński. Ładunek przypłynie do Świnoujścia, skąd gazociągiem zostanie dostarczony na granicę polsko-ukraińską.
01.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W sobotę, 9 października 2021 roku, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
12.10.2021

Polskie Towarzystwo Nautologiczne. W służbie dla Polski Morskiej [ZDJĘCIA]

Przez kolejne cztery lata członkowie Polskiego Towarzystwa Nautologicznego będą kontynuować działania na rzecz umacniania Polski Morskiej. Będą one prowadzone przez najbliższe 4 lata pod kierownictwem wybranych na Walnym Zebraniu władz.
27.09.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Brytyjczycy wyszli z UE i prężnie wchodzą na Ukrainę - będą budować bazy morskie dla ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiansku

Od początku tego roku działa brytyjsko-ukraińska strefa wolnego handlu, jednak Wielka Brytania swoją obecność gospodarczą nad Dnieprem zaznaczyła już wcześniej i może być wzorem do naśladowania, pokazującym, jak skutecznie organizować współpracę gospodarczą.
02.03.2021

Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią

Cztery pompownie wody powstały w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolicznych miejscowości. Nowa infrastruktura ma za zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów, które m.in. w 2010 roku dotkliwe ucierpiały z powodu przerwania wałów na Wiśle.
14.01.2021

Nagroda specjalna Rejs Roku dla UMG

Po raz 50. przyznano w ostatnim dniu grudnia 2020 roku nagrody żeglarskie "Rejs Roku". Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020 jako wyraz uznania Jury za wkład Uczelni w historię polskich żagli.
05.01.2021

Rejs Roku - Srebrny Sekstant bez głównego laureata! Nagroda specjalna PZŻ dla Waldemara Heflicha

Nagroda "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.
04.01.2021

50. posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
31.12.2020

STOP SUSZY. STOP POWODZI. Inwestycje Wód Polskich

Wody Polskie realizują kompleksowe inwestycje, zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania wodami. Do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą.
25.11.2020

Mariusz Zaruski w walce o niepodległość

Mariusz Zaruski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci w dziejach polskiego żeglarstwa. Przed jego nazwiskiem bardzo często i w różnych okolicznościach umieszczany jest skrót generalskiego stopnia. Choć jest to jak najbardziej poprawne, to jednak warto wiedzieć, że do tego stopnia został awansowany dopiero w wieku 57 lat.
13.11.2020

Perspektywy polsko-ukraińskiej współpracy w branży gazowej

Ukraina przez lata pozostawała uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a jej branża gazowa borykała się m.in. z korupcją i nieefektywnym zarządzaniem. Dzięki wprowadzeniu europejskich regulacji ukraińskim władzom udało się zwiększyć transparentność rynku gazu. Stwarza to nowe możliwości współpracy z Polską, choć jednocześnie oznacza dla polskich podmiotów nowe wyzwania, w tym konkurencję ze strony innych koncernów.
14.10.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Dar Młodzieży wychodzi w morze

"Dar Młodzieży" opuszcza port realizując kolejny etap bałtyckich praktyk morskich. Żaglowiec od środy 12 sierpnia cumuje w Gdyni uzupełniając zaopatrzenie, wymienione także zostały grupy praktykanckie.
13.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Bałtyckie praktyki na Darze Młodzieży

DAR MŁODZIEZY w sobotę 18 lipca wraca na Bałtyk. Będzie to dopiero druga tegoroczna praktyka morska. Podobnie jak zakończona we wtorek 14 lipca, ze względów epidemicznych, ograniczy się do bałtyckiego pływania.
16.07.2020

Jachtowy gigant rozwija branżę… lotniczą

Wielkim sukcesem zakończyły się starania przedsiębiorców ukierunkowane na stworzenie połączenia lotniczego pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Ukrainą. „Nie byłem w domu już półtora roku, teraz będzie szybciej i łatwiej wyjechać na kilka dni do bliskich” – mówił w piątek jeden z pasażerów inauguracyjnego lotu do Lwowa.
07.07.2020

Poznaj historię Uniwersytetu Morskiego w pigułce

Do końca lipca na skwerze przy al. Jana Pawła II w Gdyni prezentowana jest wystawa „100 lat w służbie polskiego morza. Od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”. Warto ją dokładnie obejrzeć, bo pokazuje unikatowe zdjęcia z historii Gdyni, Pomorza, Uczelni i jej społeczności.
29.06.2020

Z Goleniowa do Lwowa! Opłaciła się wytrwałość przedsiębiorców

Przez wiele miesięcy walczyli o utworzenie połączenia lotniczego pomiędzy Portem Lotniczym w Goleniowie a Ukrainą. Jako pierwszy na potrzeby lokalnego rynku pracy odpowiedział Wizz Air. „Wierzyliśmy w tej projekt i się udało, choć kiedy zaczynaliśmy walkę o to połączenie, rynek pracy był zupełnie inny” – mówi Maciej Twardowski, przedstawiciel zachodniopomorskich przedsiębiorców.
04.05.2020

Gaz-System: gazociąg Goleniów–Lwówek z kompletem pozwoleń na budowę

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System otrzymał od wojewody lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów-Lwówek. Jak podkreśliła spółka, to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej inwestycji.
03.03.2020

Co ma pies do morza? Aukcja dla Ciapkowa

Co ma pies do morza? Wydawałoby się, że poza wyjątkowymi wypadkami, jak pamiętna przygoda polskiego kundelka, który na krze dopłynął Wisłą aż do Zatoki Gdańskiej, czworonogi nie gustują w słonej wodzie. Choć umieją pływać, zwykle omijają wodę szerokim łukiem i wybierają twardy grunt. Tymczasem Ciapek, Psinka, Misiek, Reks i Kubuś to zasłużeni, psi marynarze. By uczcić ich pamięć, Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło aukcję archiwalnych numerów „Morza”.
25.02.2020

Przedsiębiorcy i samorząd łączą siły. Połączenie z Ukrainą jeszcze w tym roku?

Zarząd Portu Lotniczego w Goleniowie musi podjąć zdecydowane działania, by jak najszybciej przekonać przewoźników, że połączenie lotnicze pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Ukrainą jest nie tylko potrzebne, ale i uzasadnione ekonomicznie – taki wniosek płynie z debaty przedsiębiorców z radnymi Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
30.01.2020

Gazociąg Goleniów-Lwówek z pozwoleniem na budowę

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu stanowiącego element Baltic Pipe - poinformowały we wtorek służby prasowe wojewody. Chodzi o gazociąg Goleniów-Lwówek na Pomorzu Zachodnim.
21.01.2020

Przedsiębiorcy walczą o rozwój portu lotniczego. „To nasza ostania szansa”

Czy narodowy przewoźnik, jakim jest LOT, jest zainteresowany wsparciem Pomorza Zachodniego i przedsiębiorców? To jedyny region w kraju, który nie ma połączenia lotniczego z Ukrainą. Lokalny rynek pracy może mieć poważne problemy, od 1 marca wchodzą w życie przepisy otwierające niemiecki rynek pracy dla pracowników z państw trzecich. Z Polski może wyjechać nawet pół miliona Ukraińców.
20.01.2020

Inicjatywy IPN związane z 100. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem

Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje plenerowe - znalazły się w planach obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w Pucku.
16.01.2020

PGNiG wspólnie z ERU rozpoczyna działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Ukrainie

PGNiG SA podpisało z ERU Management Services umowę o współpracy w zakresie działalności poszukiwawczo-wydobywczej w zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Polską.
09.12.2019

Dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu

Unikatowa szpila do kapelusza z XVII wieku, replika łańcucha urzędowego prezydent Aleksandry Dulkiewicz i wyjątkowe wyroby jubilerskie. Muzeum Bursztynu otwiera dwie wystawy czasowe. Jedna poświęcona jest twórczości Mieczysława Różyckiego, druga - darom przekazanym w 2019 roku do Muzeum Gdańska przez osoby prywatne i instytucje i nowym zakupom. Wernisaż już w czwartek, 21 listopada, o godzinie 17.00
20.11.2019

Zakończyła się budowa gazociągu Lwówek-Odolanów. To kluczowa inwestycja dla uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu

Terminal LNG w Świnoujściu, statek typu FSRU w porcie gdańskim oraz gazociąg Baltic Pipe pozwolą zwiększyć import gazu do Polski z nowych źródeł dostaw. Zakończyła się właśnie budowa gazociągu relacji Lwówek-Odolanów, który jako pierwszy rozprowadzi gaz ziemny dostarczony z Szelfu Norweskiego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. To jeden z projektów GAZ-SYSTEM budujących bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju.
24.10.2019

Album z Rejsu Niepodległości w sprzedaży

Fragment żagla z rejsu stulecia, list od Papieża i wyjątkowe zdjęcia z zakończonego 28 marca 2019 roku Rejsu Niepodległości - to wszystko znajdziemy w albumie „Podróż Daru Młodzieży dookoła świata”, który wraz z początkiem roku akademickiego znalazł się w sprzedaży.
19.10.2019

Kolejna repolonizacja na rynku. PPL kupują Baltonę

8 października została podpisana umowa inwestycyjna o kupnie większościowego (80,68%) pakietu akcji Baltony. Została ona zawarta pomiędzy przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (PPL) a Flemingo International Ltd.
09.10.2019

Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów

Około 750 mln zł kosztowała budowa 168-km gazociągu Lwówek-Odolanów, oddanego do użytku przez Gaz-System. To kolejny krok w dążeniu do suwerenności energetycznej Polski - mówił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.10.2019

Zełenski: Ukraina chce stać się aktywnym uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza

Poprosiłem prezydenta Ukrainy, by moratorium ws. prac ekshumacyjnych na Ukrainie zostało zniesione - mówił prezydent Andrzej Duda. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jest "gotów do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie".
31.08.2019

Po sezonie gruntowny remont Daru Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie remontu Daru Pomorza. Słynny polski żaglowiec ma już 110 lat i do utrzymania go w formie konieczne są regularne prace remontowe i konserwacyjne. Mimo, że od 1982 roku Dar Pomorza to statek muzeum to eksploatuje go aż 150 tys turytów rocznie.
26.08.2019

45 lat temu zmarł Eugeniusz Kwiatkowski

45 lat temu, 22 sierpnia 1974 r., zmarł Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
22.08.2019

Błaszczak: Dziękujemy żołnierzom za codzienną służbę

Święto Wojska Polskiego to okazja, by podziękować żołnierzom za codzienną służbę – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który wziął udział w uroczystej odprawie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
15.08.2019

Akcja nurków z 12. Dywizjonu Trałowców w okolicy Lwówka Śląskiego

W minionym tygodniu, od 10 do 14 czerwca, nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców wzięli udział w operacji podjęcia przedmiotów niebezpiecznych z jednego z akwenów wodnych w rejonie Lwówka Śląskiego.
17.06.2019

20 pikników na 20–lecie Polski w NATO – świętuj razem z Wojskiem Polskim

Samolot F-16, Rosomak, Krab, czołg Leopard, Langusta, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na wszystkich, którzy 9 marca przyjdą na pikniki wojskowe. W sobotę o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. To część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.
05.03.2019

Wieloletni prezes PKN Orlen zatrzymany przez CBA

Wieloletni prezes PKN Orlen, Jacek K. został we wtorek zatrzymany przez CBA. Jak informuje prokuratura, postawi mu zarzuty nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków, które skutkowały znaczną szkodą majątkową dla firmy. Za taki czyn grozi od roku do 10 lat więzienia.
12.02.2019

130 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

130 lat temu, 30 grudnia 1888 r., urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
30.12.2018

Polska-Ukraina: Jest szansa na nowe połączenia kolejowe

Polscy i ukraińscy przedstawiciele kolei rozmawiali na temat możliwości uruchomienia nowych pociągów z Lublina do Lwowa. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest utworzenie połączenia opartego na przesiadce w Chełmie - poinformowała w czwartek spółka PKP.
28.12.2018

Polska i Ukraina planują nowe połączenia kolejowe

Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – poinformowali w środę w Kijowie ministrowie infrastruktury obu krajów, Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan.
06.12.2018

Ukraina: Protesty przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w ukraińskich miastach

Protesty przeciwko agresji Rosji na Morzu Azowskim odbywały się przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Lwowie. Aktywiści zapowiadają dalsze pikiety.
27.11.2018

Hiszpania,Portugalia/ Media: Konflikt na Ukrainie wkroczył w nową fazę

Hiszpańskie i portugalskie media wskazują w poniedziałek, że konflikt na Ukrainie wkroczył w nową fazę. Odnotowują wystąpienia mieszkańców Kijowa i Lwowa przeciwko Rosjanom oraz pierwsze oficjalne starcie armii Ukrainy i Rosji.
27.11.2018

Kuchciński: Euroregion Karpacki przygotował drogę do takich inicjatyw jak Trójmorze

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w czwartek w Rzeszowie, że Euroregion Karpacki przez "całe pokolenie przygotował drogę do łatwego rozwoju takiej współpracy", jak w ramach inicjatywy Trójmorza.
11.10.2018

Prezydent: Dziś znów mamy bohaterów, którzy walczyli niezłomnie, aby Polska była wolna

Kpt. Zrzeszenia "WiN" Zdzisław Broński, "Zdzich", "Uskok", jest wśród 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego, których nazwiska ogłosił w czwartek w Pałacu Prezydenckim IPN. To nie oni odzyskują godność, to Polska odzyskuje godność - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
04.10.2018

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

W Świtazi w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie w dniach 19-21 września 2018 r.odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych.
24.09.2018

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, legendarnego komendanta statków szkolnych Lwów oraz Dar Pomorza. Uroczystość odbyła się w sobotę na Nabrzeżu Pomorskim.
24.09.2018

W poniedziałek akcja wydobycia niewybuchów z Bałtyku

Na poniedziałek planowane jest wydobycie trzech niewybuchów z czasów II wojny światowej, które znalezione zostały na dnie Bałtyku przy plaży w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. Sztab kryzysowy ustalił szczegóły ewakuacji ludności.
12.08.2018

O spedycji i transporcie w Infoboksie – 160 lat C.Hartwig Gdynia

C.Hartwig Gdynia, jeden z liderów rynku międzynarodowej spedycji kontenerowej w Polsce, w lipcu tego roku obchodzi 160-lecie działalności. W gdyńskim Infoboksie można poznać dawną i obecną historię firmy. Wystawa będzie prezentowana do 18 sierpnia.
27.07.2018

Biało-czerwona na równiku

"Dar Młodzieży" wpłynął dzisiaj, w czwartek 26 lipca 2018 roku, na półkulę południową! Przeciął zatem równoleżnik 0 czyli RÓWNIK. W takim rejsie, na takim statku to moment szczególny - czas wielkiego chrztu równikowego, wizyty na pokładzie Neptuna - króla mórz i oceanów ze świtą. Tortur wymyślnych zadawanych neofitom.
27.07.2018

Adamczyk: Białoruś i Ukraina zainteresowane powstaniem Via Carpatii

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa, że powstaniem Via Carpatia zainteresowane są Białoruś i Ukraina. Adamczyk uczestniczył w panelu "Via Carpatia - szlak wspólnych interesów" podczas Forum Regionów Trójmorza.
04.07.2018

C.Hartwig Gdynia z Grupy Kapitałowej OT Logistics: Nowoczesny spedytor ze 160-letnią tradycją

C.Hartwig Gdynia, jeden z liderów rynku międzynarodowej spedycji kontenerowej w Polsce, 1 lipca obchodził 160-lecie działalności. Z tej okazji w Gdyni zorganizowane zostaną m. in. wystawy dotyczące historii firmy oraz jej obecnej działalności.
02.07.2018

Dachser uruchomił nowy magazyn w Sosnowcu

Dachser, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, otworzył nowy magazyn klasy A w Śląskim Centrum Logistycznym i przeniósł do niego swój sosnowiecki oddział. Nowy obiekt jest większy o 80% od poprzedniego oraz zajmuje powierzchnię ponad 8 500 m?, z czego prawie 8 000 m? będzie wykorzystywane na potrzeby cross-dockingu i logistyki kontraktowej.
12.06.2018

Parlamentarzyści z Polski i Ukrainy będą debatować m.in. o bezpieczeństwie energetycznym

Bezpieczeństwo energetyczne, koordynacja działań w celu zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2 i współpraca wojskowa - to niektóre tematy, którym poświęcone będą we wtorek i środę wspólne obrady parlamentarzystów z Polski i Ukrainy - poinformowało w poniedziałek CIS.
12.06.2018

Gaz -System: spotkania konsultacyjne ws. gazociągu Goleniów-Lwówek

Przez cały czerwiec w 15 gminach na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek, którego budowa stanowi element realizacji projektu Baltic Pipe, będą trwały spotkania informacyjne dotyczące tej inwestycji - poinformował w środę Gaz System.
06.06.2018

Płock: Jest projekt pomnika marynarzy wiślanej flotylli wojennej z 1920 i 1939 r.

Towarzystwo Przyjaciół Płocka ma projekt pomnika upamiętniającego marynarzy, którzy walczyli i polegli na Wiśle w obronie miasta przed armią bolszewicką w 1920 r., a także we wrześniu 1939 r., gdy na rzece operowały jednostki wydzielonego oddziału Polskiej Marynarki Wojennej.
02.06.2018

Dar Młodzieży w piątek wraca do Gdyni

Dar Młodzieży kończy cykl praktyk morskich, podczas których szkolili się studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG oraz belgijskiej Antwerp Maritime Academy, i w piątek o 10:00 wraca do Gdyni. Przed fregatą ostatnie prace stoczniowe – montaż nowoczesnej oczyszczalni wód balastowych, wreszcie Rejs Niepodległości – historyczna podróż dookoła świata.
26.04.2018

Zbliża się start wielkiej podróży Daru Młodzieży

W niedzielę, 20 maja, w samo południe, "Dar Młodzieży" odda cumy i ruszy po raz drugi w swojej historii na Wielki Krąg. Od lat marzyliśmy o kolejnym wielkim rejsie naszej fregaty, planowaliśmy trasy, utrzymywaliśmy żaglowiec w stanie technicznym pozwalającym niemal z marszu podjąć wielkie wyzwanie.
19.04.2018

We Lwowie powstało Gdańskie Biuro Informacyjne Pracodawców Pomorza

Promocja Gdańska i Pomorza, udzielanie informacji o możliwości pracy, nauki i życia w regionie - to główne cele otwartego we Lwowie Gdańskiego Biura Informacyjnego Pracodawców Pomorza. Biuro ma też działać na rzecz współpracy obu miast oraz Pomorza i obwodu lwowskiego.
27.03.2018

Raport: 11 proc. Ukraińców chce się osiedlić w Polsce na stałe

Dla większości Ukraińców emigracja ma charakter zarobkowy i krótkotrwały; tylko 11 proc. z nich chce się osiedlić w Polsce na stałe - wynika z najnowszego raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej - I półrocze 2018 ".
20.03.2018

Rozpędzona gdańska gospodarka potrzebuje rąk do pracy, nawet 50 tys. osób

Takiej sytuacji na gdańskim rynku pracy jeszcze nie było. Przedsiębiorcy pilnie potrzebują zatrudnić dziesiątki tysięcy osób. Skąd brać nowych pracowników, skoro brakuje Polaków? Oczywiście z zagranicy. Już teraz w Gdańsku zatrudnionych jest 26 tysięcy obywateli Ukrainy - przyjedzie ich więcej, ale już teraz wiadomo, że i tak za mało. Szansą będą Białorusini.
06.03.2018

Podkarpackie: Udaremniony przemyt kawioru za ponad 1,2 mln zł

Dwóch Ukraińców chciało przemycić na Ukrainę 160 kg kawioru o wartości ponad 1,2 mln zł. Kawior pochodził z Włoch. Był przewożony w nieoznakowanych pojemnikach, a mężczyźni nie mieli wymaganych zezwoleń – podała w poniedziałek PAP Straż Graniczna. Towar został zatrzymany.
05.03.2018

Nowe statki PŻM będą nosić nazwy byłych polskich miast na Kresach Wschodnich. Pierwszy „Lwów”

Nowe statki PŻM będą nosić nazwy byłych polskich miast na Kresach Wschodnich – poinformował Radio Szczecin Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej. Pierwsza jednostka otrzyma imię „Lwów”. Będzie to 39-tysięcznik, który PŻM wkrótce odbierze z chińskiej stoczni.
15.01.2018

Rosyjski okręt podwodny ostrzelał rakietami cele w Syrii

Znajdujący się na Morzu Śródziemnym rosyjski okręt podwodny Wielikij Nowgorod ostrzelał we wtorek pociskami manewrującymi Kalibr pozycje bojowników Państwa Islamskiego w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii - podało rosyjskie ministerstwo obrony.
31.10.2017

Politechnika Gdańska podpisała umowy o współpracy z uczelniami ze Lwowa

Władze Politechniki Gdańskiej podpisały w poniedziałek umowy o współpracy z przedstawicielami Politechniki Lwowskiej oraz Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego. Uczelnie liczą m.in. na realizację wspólnych projektów naukowych w ramach programu Horyzont 2020.
25.09.2017

Gdańsk będzie się promował i szukał pracowników we Lwowie

Gdański urząd pracy przedstawi ponad 400 ofert pracy oraz informacje o warunkach życia w regionie podczas Targów Pracy i Edukacji we Lwowie. Grupa Progres z Gdańska zaoferuje Ukraińcom prawie 600 miejsc pracy w całym kraju. Poszukiwani są m.in. sprzedawcy.
19.09.2017

Prezydent przyznał pośmiertnie trzy awanse generalskie i jeden admiralski

Jakże ważna jest Polska, skoro warto było, żeby życie za nią oddało tylu ludzi - mówił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowych uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas ceremonii wręczył on pośmiertnie awanse generalskie i admiralskie.
14.08.2017

Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”

W Świnoujściu 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, połączone z projekcją filmu pt. „Życiorys żaglowca”. Początek o 21:00 w Tawernie Żeglarskiej w Marinie Jachtowej. Wstęp wolny.
13.07.2017

Dar Młodzieży w drodze na regaty i zlot żaglowców

14 lipca z Gdyni wypłynie Dar Młodzieży. Jego celem będzie zlot żaglowców w fińskim Turku. Impreza potrwa od 20 do 23 lipca.
11.07.2017

Tablica pamiątkowa pilota gdyńskiego portu kpt. Władysława Grabowskiego

Podczas obchodów tegorocznych Dni Morza, by wyrazić swoje uznanie i podziw dla kpt. Władysława Grabowskiego Polskie Stowarzyszenie Pilotów Morskich ufundowało tablicę poświęconą jego imieniu.
05.07.2017

MR: KE potwierdziła 472,96 mln zł wsparcia dla inwestycji „Gazociąg Lwówek - Odolanów”

Komisja Europejska potwierdziła przyznanie wsparcia w maksymalnej wysokości 472,96 mln zł dla inwestycji „Gazociąg Lwówek - Odolanów” - poinformowało PAP we wtorek Ministerstwo Rozwoju. To kluczowa inwestycja w infrastrukturę gazową, której wartość opiewa na ok. 1,036 mld zł - wskazało.
14.06.2017

Polski weekend na „Czernickim” (foto)

Po tygodniu działań na Morzu Tyrreńskim okręt flagowy SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wszedł do włoskiego portu Civitavecchia. Dla marynarzy była to okazja, aby oddać hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie pod Monte Cassino, jak również gościć na pokładzie okrętu włoską Polonię.
13.02.2017

2017 rokiem generała Mariusza Zaruskiego

Polski Związek Żeglarski (PZŻ) zainaugurował obchody roku generała Mariusza Zaruskiego – urodzonego 150 lat temu żołnierza Legionów, taternika, pioniera polskiego żeglarstwa morskiego, wychowawcy młodzieży oraz działacza społecznego.
01.02.2017

Mariusz Zaruski: generał gór i mórz

„Prowadziłem Polaków na morze” – pisał gen. Mariusz Zaruski w książce „Wśród wichrów i fal”. 150 lat temu, 31 stycznia 1867 r., urodził się jeden z najbardziej niezwykłych społeczników i oficerów II RP, który połączył pasję do gór i morza ze służbą Polsce.
31.01.2017

Gen. Zaruski wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków

Niezłomna postawa i żarliwy patriotyzm Mariusza Zaruskiego, wielkie zasługi dla żeglarstwa i taternictwa stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków - brzmi przyjęta w czwartek przez Sejm uchwała w 150. rocznicę urodzin pioniera polskiego żeglarstwa, generał brygady WP, taternika.
26.01.2017

Ministerstwo dzieciom

W nietypowej, świątecznej roli wystąpiło w ubiegły weekend Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; resort objął patronatem projekt „Nasze dzieci, Polska/Ukraina” i zorganizował wycieczkę 30 wychowanków polskich domów dziecka oraz młodych Polaków z Lwowa i okolic do Portu Gdańsk.
16.12.2016

Wystawa w 50. rocznicę śmierci kpt. ż. w. Tadeusza Meissnera

W piątek, 23 września o godzinie 17 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się wernisaż wystawy przedstawiającą karierę morską kpt. ż. w. Tadeusza Meissnera. Umieszczone na planszach zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Meissnerów, Śląskiego i Małopolskiego Archiwum Morskiego oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawę wzbogacają liczne pamiątki po kapitanie.
19.09.2016

Dar Pomorza – symbol, ikona, kolebka

"Patyki pionowe i patyki poziome. I wiszące na nich płótna, które są najważniejsze". Tak widział "Dar Pomorza" jego legendarny kapitan Kazimierz Jurkiewicz. Krótkie plastyczne opisy, działają na wyobraźnię najpełniej, nawet gdy mowa o ikonie i symbolu Polski morskiej. 13 lipca 2016 roku obchodzimy 86 rocznicę podniesienia polskiej bandery na "Darze Pomorza".
14.07.2016

NIK: zły stan Bugu

W latach 2007-2014 nie nastąpiła znacząca poprawa czystości transgranicznej Bugu, pomimo poprawy niektórych wskaźników zanieczyszczeń na dopływach zlewni Bugu. Stan wód samej rzeki Bug został oceniony przez Inspekcję Ochrony Środowiska jako zły.
22.04.2016

Monachijczyk w Narodowym Muzeum Morskim

W sierpniu do bogatej kolekcji obrazów Michała G. Wywiórskiego, zgromadzonej w NMM, dołączyło „Morze”. Obraz, który został nabyty dzięki dofinansowaniu MKiDN, jest przykładem wpływów symbolizmu w twórczości artysty.
15.10.2015

Dar Pomorza przejdzie remont

Dar Pomorza trafił w poniedziałek do stoczni Nauta, gdzie przejdzie remont masztu. Prace naprawcze potrwają trzy tygodnie. To kolejne naprawy na statku po tym, jak w maju wymieniono pokład górny.
28.09.2015

92 lata temu do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski

Dokładnie 13 sierpnia 1923 roku, odrodzona Polska w symboliczny sposób zaakcentowała swoje morskie aspiracje, sięgające zarówno najbliższego Bałtyku, jak i oceanów. Tego dnia dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec "Kentucky", a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny "Lwów", przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.
12.08.2015

85 lat Daru Pomorza

W poniedziałek w Gdyni świętowano 85-lecie Statku Muzeum Dar Pomorza. Jednostkę zwaną Biała Fregatą można zwiedzać już od ponad 30 lat.
15.07.2015

Byli żołnierze służb specjalnych ochraniają polskie statki przed piratami

Masowiec Orlęta Lwowskie płynął do stoczni złomowej w Pakistanie. Na statku byli wyposażeni w broń długą pracownicy szczecińskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem.
12.09.2014

Legenda Morska Gdyni - PEREPECZKO „U Muzyk uff”!

Gościem pierwszego Wieczoru Mistrzów, organizowanego w ramach miejskiego projektu Legenda Morska Gdyni, będzie starszy mechanik okrętowy, dr inż. Andrzej Perepeczko - marynista, marynarz, profesor Akademii Morskiej w Gdyni, znakomity gawędziarz, autor kilkudziesięciu, cieszących się niezmiennym powodzeniem, książek. W programie spotkania projekcja filmu "Życie moje", opowieści z mórz dalekich, książki z autografem w cenie promocyjnej.
26.08.2014

92 lata polskiej hydrografii

Dzisiaj, mijają 92 lata odkąd Polska posiada własną służbę hydrograficzną. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, to właśnie hydrografia była jednym z pierwszych elementów struktur tworzącej się wówczas Marynarki Wojennej oraz administracji morskiej.
20.02.2012

Polska Żegluga Morska- Przedsiębiorstwo Państwowe

Polska Żegluga Morska powstała prawie 60 lat temu. Przez wszystkie te lata przez firmę przeszły całe pokolenia pracowników morskich i lądowych. Kiedy ojcowie awansowali na kolejne stopnie kariery statkowej, ich synowie już wybierali szkoły morskie jako swój profil edukacji. Tak było kiedyś i tak jest dzisiaj.
04.08.2010

Handlowy korytarz z Białorusią - z Grodna do Gdańska

Białorusini chcieliby korzystać z trójmiejskich portów w kontaktach handlowych z zagranicą - taką propozycję zgłosili w Gdańsku podczas Bałtyckiego Salonu Gospodarki Morskiej. Chcieliby utworzenia specjalnego korytarza transportowego z Grodna do Gdańska. Towary miałyby być przewożone głównie pociągami. Pragną, by powstały centra logistyczne (magazyny) w Pomorskiem i na Białorusi.
09.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.