• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk będzie się promował i szukał pracowników we Lwowie

pc

19.09.2017 17:04 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk będzie się promował i szukał pracowników we Lwowie
Gdańsk będzie się promował i szukał pracowników we Lwowie - GospodarkaMorska.pl

Gdański urząd pracy przedstawi ponad 400 ofert pracy oraz informacje o warunkach życia w regionie podczas Targów Pracy i Edukacji we Lwowie. Grupa Progres z Gdańska zaoferuje Ukraińcom prawie 600 miejsc pracy w całym kraju. Poszukiwani są m.in. sprzedawcy.

Podczas Targów Pracy i Edukacji, które w przyszłym tygodniu odbędą się we Lwowie, wspólne stoisko wystawią gdański urząd pracy, który chce promować lokalny rynek pracy oraz miasto jako atrakcyjne miejsce do życia, a także Grupa Progres z Gdańska poszukująca pracowników za wschodnią granicą.

Gdański Urząd Pracy (GUP) będzie po raz pierwszy uczestniczył w targach we Lwowie. Dyrektor GUP Roland Budnik przyznał, że urząd zdecydował się na udział w targach we Lwowie, bo w mieście i w regionie „zapotrzebowanie na pracowników, także obcokrajowców jest ogromne”. Ocenił, że brak rąk do pracy najbardziej odczuwalny jest w branżach o największych perspektywach rozwojowych, ale też stanowiących o potencjale i atrakcyjności regionu. Wymienił sektory: IT, przemysłowy i stoczniowy, budowlany, turystyczny i gastronomiczny. Poinformował, że obecna stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi ok. 3,5 proc. a w województwie pomorskim ok. 7 proc.

Poszukiwani są m.in. robotnicy budowlani, sprzedawcy, sprzątaczki, monterzy kadłubów okrętowych, kucharze, spawacze i kierowcy.

Kierownik referatu ds. zatrudnienia cudzoziemców w GUP Sylwia Dymnicka-Iwaniuk powiedziała PAP, że trudno jest podać dokładną liczbę ofert pracy, które urząd przedstawi we Lwowie, bo pracodawcy cały czas je składają. We wtorek ok. 30 pracodawców oferowało pracę w Gdańsku i w regionie dla około 400 osób na prawie 50 stanowiskach.

Dyrektor gdańskiego urzędu pracy przyznaje, że miasto „chciałoby, aby pracownicy z Ukrainy osiedlali się w Gdańsku na dłużej, a nawet na stałe”. Dlatego podczas targów we Lwowie prezentowane będą też informacje o samym mieście, o jego ofertach: edukacyjnej, kulturalnej i gospodarczej. „Jesteśmy świadomi, że braki kadrowe mogą hamować rozwój lokalnej gospodarki, co jest w konsekwencji niekorzystne zarówno dla regionu jak i całego kraju” – tłumaczył. Podkreślił, że „teraz jest właśnie czas, żeby temu przeciwdziałać”.

Dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w Grupie Progres Marcin Kołodziejczyk nie ma wątpliwości, że targi we Lwowie są doskonałą okazją do promocji polskiego rynku pracy i pracodawców na Ukrainie. Grupa Progres będzie reprezentować prawie 50 polskich firm oferujących ok. 600 miejsc pracy. Wyjaśnił, że „w większości oferty dotyczą prostych prac, nie wymagających kwalifikacji, ale są też stanowiska specjalistyczne wymagające konkretnych uprawnień oraz oferty dla inżynierów”.

Kołodziejczyk poinformował, że Grupa Progres ma na Ukrainie swoje biura w Kijowie i we Lwowie. Zapowiedział, że kolejne dwa, w Winnicy i Dniepr zostaną otwarte do końca roku. „Miesięcznie transferujemy na polski rynek nawet 600 pracowników z Ukrainy. Potrzeby są więc ogromne” – dodał.

Organizatorem Targów Pracy i Edukacji we Lwowie są Targi Lublin S.A., które wspiera lokalnie firma Gal-EXPO, lider rynku targowego na Ukrainie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38847,00 $ tona -0,20% 22 paź
 Cynk 3494,00 $ tona -2,51% 22 paź
 Aluminium 2945,00 $ tona -2,26% 22 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.