• <
Nauta_top_1100x200

Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów

ew

04.10.2019 11:09 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów
Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów - GospodarkaMorska.pl

Około 750 mln zł kosztowała budowa 168-km gazociągu Lwówek-Odolanów, oddanego do użytku przez Gaz-System. To kolejny krok w dążeniu do suwerenności energetycznej Polski - mówił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gazociąg położony na terenie 19 gmin Wielkopolski i Dolnego Śląska docelowo ma być częścią europejskiego systemu przesyłowego łączącego Norwegię z Chorwacją.

"Zakończenie budowy jednego z najdłuższych elementów międzynarodowego korytarza gazowego Północ-Południe, to kolejny istotny krok w dążeniu do osiągnięcia suwerenności energetycznej Polski" - powiedział w piątek Naimski podczas uroczystości zakończenia budowy i uruchomienia gazociągu. Jak mówił, spółka Gaz-System jest narzędziem polskiego państwa niezbędnym do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. "Gazociąg Lwówek-Odolanów odgrywa w tej strategii bardzo ważną rolę" - wskazał.

"Działania Gaz - Systemu w zakresie rozbudowy krajowej sieci przesyłowej sprawiają, że bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju staje się rzeczywistością. Baltic Pipe, Terminal LNG w Świnoujściu i planowany terminal LNG typu FSRU w Zatoce Gdańskiej, to filary konsekwentnie realizowanej polityki energetycznej polskiego rządu - dodał Naimski.

"Patrzymy na tę inwestycję jako na część sieci bezpieczeństwa i cieszy, że zyskuje to również wsparcie Komisji Europejskiej" - podkreślił z kolei minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Inwestycja kosztowała blisko 750 mln zł; połowa pieniędzy pochodziła z Unii Europejskiej.

Kwieciński zaznaczył, że to nie tylko priorytet pod kątem bezpieczeństwa i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Jak mówił, przekonaliśmy również Komisję Europejską i inne kraje w Europie, że inwestycje w sieci przesyłowe należy kontynuować. Dodał, że zasięg planowanej inwestycji pozwala wpisać ją w projekt Międzymorza.

"Gazociąg jest istotnym elementem Korytarza Gazowego Północ-Południe, który docelowo połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki z terminalem gazowym na chorwackiej wyspie Krk. Inwestycje przyczyniające się o transformacji polskiej energetyki na tak wielką skalę, realizujemy z unijnym dofinansowaniem. Gazociąg Lwówek-Odolanów otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ok. 370 mln zł – dodał minister.

Prezes Gaz - System Tomasz Stępień podkreślił, że inwestycja przyczynia się do stworzenia w regionie konkurencyjnego rynku gazu. "Spółka realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej. "Powstał pierwszy gazociąg systemowy, który rozprowadzi gaz ziemny dostarczony z Szelfu Norweskiego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe - dodał Tomasz Stępień.

Prezes powiedział, że gazociąg tłoczy gaz zaraz po otwarciu, bez okresu przejściowego, a zbudowano go wraz z linią światłowodową. Podkreślił, że zastosowanie podczas budowy metody tzw. przewiertu sterowanego przejścia gazociągiem pod przeszkodą, zapewniło przeprowadzenie inwestycji przy optymalnym zabezpieczeniu środowiska naturalnego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.