• <
PZT_1100x200_gif_2020

Polska i Ukraina planują nowe połączenia kolejowe

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Polska i Ukraina planują nowe połączenia kolejowe
Polska i Ukraina planują nowe połączenia kolejowe - GospodarkaMorska.pl

pc

06.12.2018 Źródło: PAP

Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – poinformowali w środę w Kijowie ministrowie infrastruktury obu krajów, Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan.

Konkretne decyzje w sprawie połączeń zostaną ogłoszone jeszcze przed Nowym Rokiem – zapowiedzieli po posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw transportu.

Minister Adamczyk wyjaśnił, że chodzi o uruchomienie połączeń z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. „Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019. Na pewno nie będzie to trwało długo” – zapewnił na wspólnej konferencji prasowej.

Adamczyk i Omelan przypomnieli o sukcesie połączenia kolejowego z Kijowa do Przemyśla, które zostało uruchomione w 2016 roku. Poinformowali też, że podczas posiedzenia grupy roboczej omówili współpracę w transporcie drogowym, m.in. w kontekście budowy trasy Via Carpatia.

„Takie projekty jak linia kolejowa Przemyśl-Niżankowice czy połączenie Lublin-Lwów są niewielkie i stosunkowo łatwo je zrealizować. Są też duże projekty jak Via Carpatia, która dzięki wsparciu Ukrainy, jak mamy nadzieję, zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Adamczyk.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Ukraina chce połączyć się z tą trasą, modernizując drogi od Odessy do granicy z Polską.

„Polska jest naszym strategicznym partnerem w rozwoju nowych korytarzy transportowych między Azją i Europą. Cieszę się, że mogę ogłosić, że dziś sfinalizowano porozumienie o uruchomieniu pociągu kontenerowego między Chinami i UE, między Chinami i Polską przez terytorium Ukrainy. Planujemy blisko tysiąc takich pociągów na rok” – oświadczył Omelan.

Ukraiński minister podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy w czasie zaostrzenia konfliktu z Rosją. „Polska była jednym z pierwszych krajów, które od razu potępiły agresję Rosji w Morzu Azowskim” – podkreślił Omelan.

Za agresję Rosji wobec Ukrainy władze w Kijowie uznały wydarzenia, do których doszło 25 listopada w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim. Rosjanie ostrzelali wówczas trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejęli je i aresztowali 24 członków ich załóg.

Rosjanie zarzucają Ukraińcom, że nielegalnie przekroczyli ich granicę państwową. Ukraina mówi, że do zatrzymania doszło na wodach międzynarodowych, a marynarze nie złamali prawa międzynarodowego, więc powinni być traktowani przez Rosję jako jeńcy wojenni. W związku z incydentem Ukraina ogłosiła w ubiegłym tygodniu stan wojenny w obwodach na granicy z Rosją, z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii i w regionach nad Morzem Czarnym i Azowskim. 

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.