• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

We Lwowie powstało Gdańskie Biuro Informacyjne Pracodawców Pomorza

pc

27.03.2018 22:28 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska We Lwowie powstało Gdańskie Biuro Informacyjne Pracodawców Pomorza
We Lwowie powstało Gdańskie Biuro Informacyjne Pracodawców Pomorza - GospodarkaMorska.pl

Promocja Gdańska i Pomorza, udzielanie informacji o możliwości pracy, nauki i życia w regionie - to główne cele otwartego we Lwowie Gdańskiego Biura Informacyjnego Pracodawców Pomorza. Biuro ma też działać na rzecz współpracy obu miast oraz Pomorza i obwodu lwowskiego.

Gdańskie Biuro Informacyjne Pracodawców Pomorza zostało otwarte we wtorek we Lwowie dzięki współpracy Gdańskiego Urzędu Pracy, Pracodawców Pomorza i Grupy Progres.

Według inicjatorów, jest to pierwsza tego typu inicjatywa polskiego miasta za granicą. Biuro we Lwowie przez najbliższe 12 miesięcy ma prowadzić m.in. badania na temat powodów, kierunków wyjazdów i czasu pobytu Ukraińców w Polsce.

Prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, otwierając biuro powiedział, że w całym kraju, też na Pomorzu „w wielu zawodach występuje niedobór pracowników, a pracownicy z Ukrainy okazali się świetnie przygotowanymi, zdyscyplinowanymi i świetnie aklimatyzującymi się w pomorskich firmach”. „Jesteśmy zainteresowani ciągłym rozwojem i namawianiem kolejnych pracowników z Ukrainy do przyjazdu na Pomorze” – dodał Canowiecki. „To ma być dwustronna, partnerska współpraca” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że innym, „jeszcze ważniejszym celem biura jest namawianie wszystkich do przyjazdu na stałe na Pomorze, bo Gdańsk jest najlepszym miejscem w Europie do pracy, nauki, założenia biznesu i wypoczynku”. „Namawiać i promować będziemy w tym biurze Gdańsk i Pomorze, bo mamy świetnie przygotowane szkoły i uczelnie, które stoją otworem dla ludzi z Ukrainy” – zachęcał Canowiecki. „Chcemy żebyście przyjeżdżali i kształcili swoje dzieci u nas, pracowali, odpoczywali i zwiedzali” – mówił do zgromadzonych w biurze Ukraińców.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że otwarte biuro to „taka trochę gdańska ambasada we Lwowie”. „Ukraińcy są dla nas ogromnie ważnym partnerem. To szansa na rozwój współpracy na różnych płaszczyznach” – dodała. Przyznała, że liczy na rozwój „relacji biznesowych po obu stronach, na inwestycje”.

Członek zarządu województwa pomorskiego, Paweł Orłowski zaznaczył, że otwarcie biura jest efektem publiczno-prywatnej współpracy. „Zadaniem biura jest też dostarczenie obywatelom Ukrainy, którzy chcieliby pracować na Pomorzu jak najpełniejszych informacji na temat np. możliwości pracy, deficytowych ofert i ubezpieczenia zdrowotnego, społecznego” – mówił. „Żeby mogli pracować w dobrych, godnych warunkach i mieli zapewnione bezpieczeństwo np. zdrowotne” – podkreślił.

Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, Roland Budnik powiedział, że już teraz w Gdańsku oficjalnie pracuje 26 tys. pracowników z Ukrainy. „Zależy nam na ochronie ukraińskich pracowników, na tym, by byli zorientowani, jakie są realne możliwości podjęcia pracy na Pomorzu” - tłumaczył. „Chcemy też jeszcze lepiej się przygotować na przyjazd Ukraińców, chcemy wiedzieć, co zrobić, żeby wybierali Pomorze, a nie inne regiony” – dodał Budnik.

Wyjaśnił, że „względy demograficzne wskazują, że na polskim rynku pracy pracowników będzie ubywało i stąd napływ z Ukrainy jest dla Polski bardzo ważny”. „Brakuje pracowników praktycznie w każdej branży, np. w sektorze IT w ciągu miesiąca bylibyśmy w stanie zatrudnić 5 tys. osób” – dodał. Wymienił, że potrzebni są też spawacze, monterzy, cieśle, specjaliści branży budowlanej oraz osoby do pracy sezonowej w branży turystycznej, gastronomii.

Szefowa biura, pełnomocnik zarządu Pracodawców Pomorza ds. promocji regionu, Maryna Ponomarenko wyjaśniła, że w biurze m.in. będzie można uzyskać informację o warunkach życia i pracy na Pomorzu oraz konkretne oferty pracy. Poinformowała, że działalność biura będzie reklamowana np. w mediach społecznościowych, na kanale youtube oraz w lokalnych mediach. Przyznała, że „Polska jest zawsze na +topie+ dla Ukraińca”.

Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza skupia ok. 1000 firm zatrudniających ok. 70 tys. osób w regionie. Grupa Progres z branży usług HR posiada kilkadziesiąt biur pośrednictwa pracy - polskich i zagranicznych. Lwów jest piątą inicjatywą Grupy Progres na Ukrainie. W minionych roku dzięki pośrednictwu Grupy w całym kraju pracowało ok. 10 tys. Ukraińców, głównie w branżach: produkcyjnej, logistycznej i handlowej.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.