• <

Polski weekend na „Czernickim” (foto)

Polski weekend na „Czernickim” (foto) - GospodarkaMorska.pl

pc

13.02.2017 Źródło: własne

Po tygodniu działań na Morzu Tyrreńskim okręt flagowy SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wszedł do włoskiego portu Civitavecchia. Dla marynarzy była to okazja, aby oddać hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie pod Monte Cassino, jak również gościć na pokładzie okrętu włoską Polonię.

Ponad 50 marynarzy z „Czernickiego” w sobotę 11 lutego udało się do oddalonego o 200 kilometrów Monte Cassino. Odległość nie grała roli dla załogi, gdyż była to niepowtarzalna okazja uczczenia pamięci ponad tysiąca żołnierzy II Korpusu Polskiego poległych w jednej z najsłynniejszych bitew oręża polskiego pod Monte Cassino. Na cmentarzu marynarze wraz ze swoim dowódcą kmdr por. Aleksandrem Urbanowiczem oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Rzymie płk. Januszem Urbanem złożyli wieniec, a ksiądz kapelan odmówił modlitwę za poległych. Delegacja złożyła także wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy 6. Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” w Piedimonte San Germano.

Część załogi okrętu oraz sztabu SNMCMG2 uczciła pamięć rodaków, którzy oddali życie w służbie ojczyźnie, biorąc udział w biegu do najbardziej oddalonych miejsc, aby tam złożyć kwiaty – podkreślając, że pamiętają o ofierze żołnierza polskiego złożonej dla kraju. Marynarze dotarli do pomników 3. Dywizji Strzelców Karpackich, 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz 4. Pułku Pancernego „Skorpion”.

Trzeba także podkreślić związek polskiego okrętu dowodzenia z bitwą pod Monte Cassino. Walczył w niej w składzie 5. Kresowej Dywizji Piechoty kpt. Antoni Czernicki, bratanek kontradmirała Xawerego Czernickiego, którego imię nosi właśnie jednostka dowodząca obecnie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2.

Następnego dnia w niedzielę na okręcie gościła włoska Polonia z Rzymu. Frekwencja była bardzo duża, biorąc pod uwagę, że odwiedzający musieli przejechać kilkadziesiąt kilometrów, jakie dzieli stolicę Włoch od Civitavecchii. Ponad 600 osób weszło na pokład okrętu, aby posłuchać i zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają okręt MW i służba na nim polskich marynarzy. Na gości czekała także wojskowa grochówka. Wśród zwiedzających były dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami z dwóch rzymskich polskich szkół oraz przedszkola. Byli wśród nich także członkowie drużyny „Młodych Ułanów Podolskich”, organizacji która na obcej ziemi wśród najmłodszych buduje poczucie tożsamości narodowej, ducha patriotyzmu oraz pielęgnuje dzieje tradycji orężnej żołnierza polskiego.

– Dla mnie, jak i dla dzieci, to duże przeżycie móc wejść na pokład okrętu i stąpać po terytorium Polski tak daleko od jej granic. Zobaczyliśmy, że polscy marynarze służą z dala od kraju, dbając o jego dobry wizerunek tutaj we Włoszech. Dla nas to także lekcja patriotyzmu i pokazanie jak się służy ojczyźnie – zaznaczyła Angelika Gołąbek, instruktorka „Małych Ułanów”, studentka Uniwersytetu Rzymskiego.

Ułani otrzymali od dowódcy PKW Czernicki kmdr por. Aleksandra Urbanowicza pamiątki związane z Wojskiem Polskim.

Kmdr por. Aleksander Urbanowicz gościł również na okręcie attache przy Ambasadzie RP w Rzymie płk. Janusza Urbana wraz z małżonką, którzy sami byli zaskoczeni tak dużą frekwencją odwiedzających. To pokazuje, jak ogromne jest zainteresowanie rodaków kontaktem z krajem, czym niewątpliwie była wizyta na ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Dowódca PKW i załoga okrętu otrzymali także list od ppłk. Eryka Jankowskiego, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy, który jako podchorąży w pierwszej linii walczył w bitwie o Monte Cassino. Por. mar. Patrycja Jurdzińska ze sztabu PKW Czernicki przekazała attache obrony w Rzymie własnoręcznie namalowany obraz przedstawiający husarza z tarczą z napisem SNMCMG2, z prośbą o przekazanie go bohaterowi spod Monte Cassino na pamiątkę wizyty okrętu w porcie Civitavecchia pod Rzymem.

Każdy pokład okrętu Marynarki Wojennej RP to integralna część naszego państwa. Można śmiało powiedzieć, że są one ambasadorami Polski na morzach, mogącymi dotrzeć do każdego portu na całej kuli ziemskiej. Prezentacja biało-czerwonej bandery to jedno z głównych zadań i priorytetów działania polskich marynarzy z dala od granic ojczyzny.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.