• <

Wynik wyszukiwania - "konferencja prasowa" - Wiadomości

Kandydat na prezydenta Elbląga zapowiada współpracę z Gdańskiem dotyczącą m.in. portów

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga Michał Missan i wybrana na prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiadają współpracę obu miast dotyczącą m.in. portów oraz zabiegania o powstanie nowej linii kolejowej łączącej oba miasta.
16.04.2024

W KPRM spotkanie premiera Donalda Tuska z szefową duńskiego rządu

W KPRM rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. Szefowie rządów poruszą m.in. kwestie agendy unijnej i współpracy regionalnej w zakresie bezpieczeństwa i energetyki - poinformowała Kancelaria Premiera.
15.04.2024

Minister obrony Korei Płd.: Korea Płn. nadal wysyła uzbrojenie do Rosji

Korea Północna wysłała od ubieglego roku ok. 7 tys. kontenerów z amunicją artyleryjską, pociskami rakietowymi oraz sprzętem wojskowym do Rosji w ramach pomocy dla tego kraju prowadzącego inwazję na Ukrainę na pełną skalę – powiedział w poniedziałek minister obrony Korei Południowej Szin Won Sik.
18.03.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Ruszył projekt dotyczący amunicji i broni chemicznej na dnie Bałtyku

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie rozpoczął się projekt "MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap" poświęcony amunicji i broni chemicznej zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego. Projekt ma zająć się procesem usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.
21.02.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Konferencja prasowa „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej”

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza na podsumowanie roku 2023 i plany na Nowy Rok w branży energetyki wiatrowej, który zapowiada się intensywnie.
27.12.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Prezes portów Szczecin-Świnoujście: inwestycje są konieczne, a perspektywy obiecujące

19 września w szczecińskim porcie odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie m.in. zarząd portów poinformował o postępie prac realizowanych w ramach inwestycji toczącej się w Kanale Dębickim. O tym projekcie, jak i o pozostałych zadaniach inwestycyjnych rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Spółki.
22.09.2023

Witkowski: dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną Polska jest bezpieczniejsza

Dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną Polska jest bezpieczniejsza, a port w Elblągu może dołączyć do dużych polskich portów bałtyckich - ocenił w poniedziałek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok funkcjonowania inwestycji.
18.09.2023

Włochy: trwa napływ migrantów, jakiego nie widziano od wielu lat

Premier Włoch Giorgia Meloni przyznała w poniedziałek, że kraj znajduje się "pod presją migracyjną, jakiej nie widziano od wielu lat". Tak na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu rządu po przerwie wakacyjnej odniosła się do rekordowego napływu migrantów, notowanego w ostatnich dniach. Wyraziła opinię, że działania rządu zmierzają w "słusznym kierunku".
28.08.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Rząd proponuje 100 mln zł na dokapitalizowanie portu w Elblągu. Władze sprzeciwiają się pomysłowi, by portem zarządzało państwo

W sobotę odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju i dokapitalizowania portu w Elblągu. Rząd proponuje, by to państwo zarządzało portem. Przeciwnego zdania są jednak władze miasta.
06.06.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z Portu Gdańsk

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. "Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem" - mówili we wtorek.
09.05.2023

Nowa baza żeglarska w Jelitkowie

W środę, 26 kwietnia, o godz. 10.00 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca realizacji nowej bazy żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, sportowców zrzeszonych i miłośników żagli. Centrum sportów wodnych powstanie przy ul. Jelitkowska 10A i tam właśnie będzie można posłuchać o szczegółach inwestycji.
25.04.2023

Ustka Charlotta Sailing Days 2023: konferencja prasowa już 5 kwietnia

Organizatorzy Regat Ustka Charlotta Sailing Days serdecznie zapraszają na konferencję prasową dotyczącą nadchodzącego wydarzenia w dniu 5 kwietnia 2023 r., o godzinie 13.00. Konferencja odbędzie się w Dolinie Charlotty Resort & Spa, w Sali Jaśminowej (ul. Strzelinko 14, Słupsk).
31.03.2023

Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden czy dwa pływające terminale gazowe FSRU

Gaz-System analizuje czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował w czwartek prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.
16.03.2023

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.
03.01.2023

Gdynia. Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy do Wybrzeża Kości Słoniowej

Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy drogą morską z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to jeden z większych sukcesów, jakie osiągnęliśmy w ostatnich latach – podkreślił prezes zarządu spółki Elewarr Hubert Grzegorczyk.
15.11.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Wody Polskie przebudują stopnie wodne na rzece Kamienica Nawojowska

Podpisana została umowa na przebudowę stopni wodnych na rzece Kamienicy Nawojowskiej (prawy dopływ Dunajca). To bardzo ważna i wyczekiwana inwestycja. Poświęcona jej była konferencja prasowa zorganizowana w piątek z udziałem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
23.09.2022

Prezydent Elbląga o kanale przez Mierzeję Wiślaną: otwiera się nowa szansa rozwojowa dla miasta

Wraz z przekopem Mierzei Wiślanej otwiera się nowa szansa rozwojowa dla Elbląga - przekonywał prezydent miasta Witold Wróblewski w środę na konferencji zorganizowanej na 10 dni przed otwarciem kanału, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
07.09.2022

Wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk w "Die Welt": katastrofy ekologicznej na Odrze nie można było przewidzieć

"Wiele wskazuje na to, że katastrofa w Odrze mogła być pochodzenia naturalnego, pewne rozprzestrzenienie się glonów mogło doprowadzić do zabicia ryb" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Polski w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Die Welt". "Nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej" - zaznacza.
20.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków [AKTUALIZACJA]

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Gorący temat komentują na bieżąco politycy.
26.04.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

Pierwszy pokaz iluminacji budynku Morskiego Centrum Nauki przyciągnął tłumy

Piątkowy (22 kwietnia) wieczór przejdzie do historii Morskiego Centrum Nauki. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano iluminację budynku. Pokaz poprzedziła krótka konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa zachodniopomorskiego.
25.04.2022

Gdańsk. Rusza remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża

Władze miasta ogłosiły rozpoczęcie prac związanych z remontem Długiego i Rybackiego Pobrzeża w centrum Gdańska. Prezydent miasta zapewnia, że nie będą one uciążliwe dla turystów i restauratorów.
17.02.2022

Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni mają nowe magazyny i pracownie konserwatorskie

W Gdyni zaprezentowano magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni, które zbudowano w pod powierzchnią ekspozycji broni i uzbrojenia morskiego. Nowo otwarte pomieszczenia mają 750 mkw.
04.02.2022

Konferencja prasowa w porcie Szczecin. "Czas na inwestycje"

Porty w Szczecinie i Świnoujściu zmieniają się na naszych oczach. Boom inwestycyjny trwa. ZMPSiŚ SA zorganizował konferencję prasową dla zadania: „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Ta odbyła się na terenie portu Szczecin 16 czerwca br. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście w tym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz dyrekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie.
16.06.2021

Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie

Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy. Europejski koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł.
07.05.2021

Ebury: Czy EBC przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej? Raport przed kwietniowym posiedzeniem

Od czasu posiedzenia EBC w marcu dane ekonomiczne ze strefy euro parokrotnie pozytywnie zaskakiwały. Panuje również optymizm względem postępów w europejskich programach szczepień. Pozostaje jednak kilka kwestii, które mogą przechylić ton czwartkowej komunikacji banku centralnego lekko w gołębią stronę.
22.04.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Brak zagrożenia powodziowego w województwie zachodniopomorskim

W dwóch miejscowościach Pomorza Zachodniego hydrowskazy pokazują przekroczenie stanu alarmowego, ale nie ma groźby powodzi zatorowej, roztopowej ani opadowej – Wody Polskie w Szczecinie po to prowadzą akcje lodołamania, by zniwelować wszelkie zagrożenia powodziowe wynikające z odwilży i obecnej sytuacji hydrologicznej. Akcja lodołamania trwa od wtorku i wiele wskazuje na to, że trwać będzie do niedzieli lub poniedziałku. Jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. W czwartek odbyła się konferencja prasowa Wód Polskich w któr
18.02.2021

Prezydent Płocka apeluje o regularne pogłębianie Wisły

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) zwrócił się w piśmie do prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy o regularne pogłębianie Wisły w granicach miasta, aby w ten sposób zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Wskazał przy tym, że w 2020 r. pogłębiania rzeki w rejonie Płocka w ogóle nie było.
12.02.2021

Borrell: Rosja nie wykorzystała okazji do dialogu z UE; możliwe sankcje

Wydalenie dyplomatów państw unijnych podczas mojej wizyty w Moskwie wskazuje, że władze Rosji nie chciały wykorzystać tej okazji do dialogu z UE - napisał w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że w efekcie UE może nałożyć sankcje na Rosję.
08.02.2021

Losy świnoujskiej stoczni - konferencja MSR Gryfia i Ministerstwa Infrastruktury

We wrześniu br. zarząd stoczni MSR Gryfia poinformował o planowanym zbyciu części majątku w Świnoujściu. Dzisiaj odbyła się widekonferencja prasowa Ministertwa Infrastruktury i spółki MSR Gryfia, dotycząca obecnej sytuacji stoczni oraz perspektyw przedsiębiorstwa.
11.12.2020

Już dziś decyzja EBC: przed nami zwiększenie programu PEPP. Jak zareaguje euro?

Europejski Bank Centralny dziś niemal na pewno ogłosi wdrożenie dodatkowych środków wspierających gospodarkę strefy euro, zmagającą się z drugą falą pandemii i ze związanymi z nią restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą. Jaki będzie wpływ tej decyzji na parę EUR/USD?
10.12.2020

Polska wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje?

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.
04.12.2020

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki

W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.
03.12.2020

Gdańsk patrzy na morze – konferencja prasowa o nowych inwestycjach w Pasie Nadmorskim

Nowe inwestycje planowane w Pasie Nadmorskim, rewitalizacja terenów rekreacyjnych, odtwarzanie ważnych dla dzielnic miejsc i obiektów, jak choćby Dom Zdrojowy. Inwestycje zrealizowane i plany inwestycyjne w pasie od Jelitkowa do Brzeźna będą tematem konferencji prasowej, która odbędzie się w czwartek, 19 listopada, o godz. 12.00, w Brzeźnie przy Domu Zdrojowym (od strony ciągu pieszo-rowerowego).
18.11.2020

Pandemia uderza w Europę. Co zrobi Europejski Bank Centralny?

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego tworzy w tym tygodniu dodatkowy element ryzyka dla rynków finansowych. Przedstawiamy, co naszym zdaniem ogłosi bank centralny i czego oczekujemy od następnego spotkania EBC w grudniu.
28.10.2020

Raport Ebury: Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na wybory w USA

Kluczowym tematem rynkowym pozostają wybory prezydenckie w USA. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu, a w międzyczasie inwestorzy skupią się na danych gospodarczych z obu stron Atlantyku i spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, które może przynieść zapowiedź nadchodzących zmian w polityce pieniężnej.
26.10.2020

Müller: szykujemy wsparcie finasowe dla branż

W tej chwili wariant lockdownu nie jest brany pod uwagę; jeżeli będą dziś decyzje o ograniczeniu funkcjonowania sfer życia gospodarczego, to będziemy szykować rozwiązania finansowe, które takie branże wspomogą - poinformował w piątek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
23.10.2020

W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”

Gigant, w środę wieczorem na statku Da Chang przypłynął z portu Nansha w Chinach. To on wydrąży tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Po złożeniu jego tarcza będzie mieć średnicę 13,46 metra. Całkowita długość TBM (Tunnel Boring Machine) to około 100 metrów, a waga 2740 ton.
09.10.2020

Nowy statek ro-ro Polskich Linii Oceanicznych - pierwszy nabytek od 30 lat

Polskie Linie Oceaniczne pierwszy raz od 30 lat powiększyły swoją flotę o nowy statek. Zakupiona 24 września jednostka, nazwana POL Maris, to 10-letni statek typu ro-ro, który zastąpi wysłużony M/V Żerań.
01.10.2020

Coraz więcej tajemniczych substancji w oceanie wokół Mauritiusa po wycieku paliwa [wideo]

Łamigłówka związana z wyciekiem paliwa z masowca u wybrzeży na Mauritiusa staje się coraz bardziej tajemnicza. W niedzielę 20 września lokalny instruktor kitesurfingu Denis Labeauté sfilmował tajemniczą ciemną substancję w wodach wokół południowej części wyspy.
24.09.2020

Wybrano wykonawcę pierwszego etapu inwestycji w "Czajce"

Wczoraj w nocy udało się podpisać umowę z firmą Inżynieria Rzeszów, która będzie wykonywała pierwszy etap inwestycji - poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc do kwestii naprawy systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka". Dodał, że ma nadzieję, że prace zakończą się na początku grudnia i można będzie się wtedy przełączyć z mostu pontonowego na rurę stalową.
22.09.2020

Optymistyczny Fed wesprze dolara, pesymistyczny ściągnie go na dno

W środę poznamy zaktualizowane projekcje ekonomiczne dla gospodarki USA, w których po raz pierwszy pojawią się przewidywania dla 2023 roku. Zachowanie dolara będzie zależeć od retoryki Fed i jego nastawienia do przyszłości. Co jeszcze mogą zrobić decydenci?
16.09.2020

Raport Ebury: Co w czwartek usłyszymy od EBC i jak zareaguje euro?

Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie miało większe znaczenie, niż jeszcze mniej więcej tydzień temu sądził rynek. Spotkanie niewątpliwie będzie istotne dla pary EUR/USD, która ostatnio znalazła się pod presją.
09.09.2020

Trump: Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".
07.09.2020

Naprawy w Czajce potrwają znacznie dłużej niż poprzednio

Wszystko wskazuje na to, że naprawy w "Czajce" potrwają znacznie dłużej niż podczas awarii sprzed roku, dlatego, że trzeba będzie zmienić cały przesył - poinformował dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
30.08.2020

Ebury: W czwartek Bank Anglii wyśle rynkom istotny sygnał

Bank Anglii (BoE) swoje decyzje ws. polityki pieniężnej standardowo ogłasza w czwartki. Ten najbliższy będzie „superczwartkiem”, co oznacza, że oprócz decyzji i „minutek” ze spotkania, tego dnia opublikowany zostanie kwartalny Raport dot. Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Report), zawierający projekcje PKB oraz inflacji i odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa BoE, Andrew Bailey’a. Zapowiada się, że będzie to jedno z istotniejszych wydarzeń dla rynku walutowego w najbliższych dniach.
05.08.2020

RZGW w Gdańsku: nie ma katastrofy ekologicznej na rzekach Niechwaszcz i Wda

Rzeka Niechwaszcz w Zawadzie (Pomorskie), będąca dopływem Wdy, została zanieczyszczona. Do wody dostały się ogromne ilości mułu, na powierzchnię wypłynęły martwe ryby. Przedstawiciele regionalnego oddziału Wód Polskich w Gdańsku zapewniają jednak, że nie doszło do katastrofy ekologicznej.
30.07.2020

Raport Ebury: Przed nami decyzja EBC. Dla kursu EUR/USD istotny może być ton Lagarde

Posiedzenie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego w tym tygodniu nie powinno przynieść zmian parametrów polityki pieniężnej. Niemniej, dla kursu EUR/USD istotny może okazać się ton Christine Lagarde w trakcie czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu. Dla głównej pary istotne będą też losy pakietu pomocowego o wartości 750 mld euro, które rozstrzygnąć mogą się już w piątek.
15.07.2020

Ebury: RPP wciąż enigmatyczna, ale bardziej optymistyczna

Wczorajsze spotkanie Rady Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmian stóp procentowych. Po ostatniej obniżce w maju, stopa referencyjna pozostaje na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Komunikat z posiedzenia RPP był w sporej części powtórzeniem tego z czerwca. Jego ton miejscami uległ jednak zmianie, przez co stał się nieco bardziej optymistyczny. W lipcowym komunikacie częściej pojawiają się odmiany słowa „poprawa” oraz „ożywienie” (odpowiednio 7 i 6 razy w relacji do 5 i 4 razy w komunikacie z czerwca).
15.07.2020

Trump i Duda zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej. Naimski: Pierwszy reaktor w 2033

Prezydenci USA i Polski: Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Duda poinformował o inwestycji Google'a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.
25.06.2020

Startuje kolejna edycja kampanii „Pływam bez promili”

Każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób, a polskie statystyki należą pod tym względem do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. Z tego względu już po raz 14. organizowana jest kampania społeczna "Pływam bez promili", która ma na celu zwiększenie świadomości plażowiczów i polepszenie bezpieczeństwa nad wodą.
17.06.2020

Wody Polskie walczą z suszą

Walka z suszą to jedno z najważniejszych zadań z jakim mierzy się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wiele wskazuje na to, że przed nami bardzo suche lato. To efekt łagodniej zimy, bezdeszczowej wiosny, ale i niedostateczne dofinansowanie działań inwestycyjnych w zakresie retencji i przeciwdziałania suszy. Wody Polskie stawiają sobie za zadanie przywrócenie funkcjonalności takich obiektów jak zastawki, jazy czy przepusty. Na terenie Gryfic realizowany jest jeden z pionierskich programów inwestycyjnych. Na czym bę
02.06.2020

Wędkarze rekreacyjni zablokują porty na Zatoce Gdańskiej

W czwartek po północy z Władysławowa ma wyruszyć ok 60-70 jednostek morskiego wędkarstwa rekreacyjnego w celu blokady portów na Zatoce Gdańskiej. Najbardziej prawdopodobna jest blokada portu w Gdyni jednak protestujący dopuszczają również blokadę portu w Gdańsku.
29.04.2020

Morawiecki: Tarcza antykryzysowa i finansowa mają służyć ratowaniu miejsc pracy

Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy; ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
21.04.2020

Dolar traci pomimo napięć na Bliskim Wschodzie - komentarz Ebury

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie skupiają informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Iran. Jak na tę kwestię reagują rynki?
07.01.2020

Złoty ponownie słabszy: komentarz Ebury

Poza publikacjami świeżych odczytów i rewizji do ostatnich danych makroekonomicznych z istotnych światowych gospodarek, początek tygodnia nie przynosi zbyt dużo istotnych informacji. Kwestie Brexitu i wojny handlowej, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na kursy obecnie zdają się być w zawieszeniu.
06.11.2019

Konferencja prasowa rodziny aresztowanego polskiego kapitana UBC Savannah

To miał być jeden z jego ostatnich rejsów przed emeryturą. Stało się inaczej. Pod koniec lipca dowodzony przez kapitana Andrzeja Lasotę masowiec USB Savannah zawinął do Altamiry w Meksyku. Podczas wyładunku węgla w jednej z ładowni statku ujawniono podejrzane pakunki. Polski kapitan wezwał na
24.09.2019

Rijad: Pozostałości dronów i pocisków to niezaprzeczalny dowód agresji Iranu

Władze saudyjskie pokazały w środę resztki dronów i pocisków, które według nich zostały wykorzystane w sobotnich atakach na instalacje naftowe na wschodzie kraju jako "niezaprzeczalne" dowody agresji ze strony Iranu. Teheran temu zaprzecza.
19.09.2019

Rząd dofinansuje budowę mostu w Krapkowicach

W ramach rządowego programu "Mosty dla regionu" w regionie powstanie nowa przeprawa przez Odrę - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Krapkowicach wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda. Wartość inwestycji to około sto milionów złotych.
13.09.2019

Szczerski: Wizyta Trumpa jeszcze w tym roku

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa została przełożona, a nie odwołana i odbędzie się jeszcze w tym roku - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wyraził też nadzieję, że nowa data wizyty Trumpa w Polsce będzie znana w przyszłym tygodniu.
30.08.2019

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przyjmować statki o długości 400 m

Port w Świnoujściu dzięki terminalowi kontenerowemu będzie przystosowany do przyjmowania największych statków na świecie o długości 400 m - mówił w środę w Szczecinie prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś.
07.08.2019

Sydney International Boat Show 2019

W dniach 1-5 sierpnia 2019 r. w International Convention Centre w Sydney odbędzie się jedno z największych morskich wydarzeń biznesowych na półkuli południowej - Sydney International Boat Show 2019.
26.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW będą zwyżkować

Złoty może osłabić się wobec euro do poziomu 4,2750 w krótkiej perspektywie – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW mogą rosnąć do poziomu 2,40 proc.
19.06.2019

Wizyta prezydenta Dudy w USA. Rozmowy m.in. o dostawach skroplonego gazu z USA

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to podniesienie na wyższy poziom polsko-amerykańskiej współpracy militarnej; oczekujemy zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, i uczynienia tej obecności bardziej trwałą - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
11.06.2019

Oskar Niemira wystartuje w regatach Fastnet Race na pokładzie jachtu Sailing Poland

We wtorek 28 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa klubu Sailing Poland, który weźmie udział w tegorocznej edycji regat morskich Rolex Fastnet Race. Na pokładzie polskiego jachtu wystartuje także jeden z członków kadry narodowej w klasie Nacra 15 Oskar Niemira.
30.05.2019

ERGO Hestia EuroChallenge po raz pierwszy w Sopocie

W Sopocie 23 maja rozpoczęły się międzynarodowe zawody cyklu ERGO Hestia EuroChallenge powered by Harken Blockheads w klasie O’pen Skiff. Przez trzy dni niemal pięćdziesięciu zawodników rywalizować będzie na wodach Zatoki Gdańskiej.
24.05.2019

Liberadzki: Za 3-4 lata 1 000 euro pensji minimalnej dla wszystkich państw członkowskich UE

Za 3-4 lata 1000 euro pensji minimalnej dla wszystkich państw członkowskich UE to jest to, co będziemy chcieli w PE osiągnąć jako uniwersalny standard – powiedział w środę w Koszalinie europoseł prof. Bogusław Liberadzki, który jest jedynką KE do PE w okręgu 13.
23.05.2019

Gdańsk: Eksperci orzekli, że awarię przepompowni w ub.r. wywołał zespół czynników

Eksperci, którzy badali przyczyny ubiegłorocznej awarii w przepompowni ścieków na gdańskiej wyspie Ołowianka, orzekł, że wywołał ją zespół czynników. Firma zarządzająca przepompownią prowadzi szereg prac mających zmniejszyć ryzyko powtórzenia się awarii.
10.05.2019

W Porcie Gdynia powstanie nowy publiczny terminal promowy

Kosztem około 235 mln zł w Gdyni powstanie nowy publiczny terminal promowy, gotowy do przyjmowania i szybkiej obsługi promów pasażerskich o długości do ok. 240 m. Inwestycja prowadzona z pomocą środków unijnych ma zostać zrealizowana do końca 2021 r.
28.02.2019

W czwartek prezydent weźmie udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach

W czwartek w Koszycach na Słowacji prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Głównymi tematami spotkania upamiętniającego 70. rocznicę powstania NATO będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie, a także zagrożenia hybrydowe.
27.02.2019

Wody Polskie i IMGW: z SMS-a dowiemy się o zagrożeniu powodziowym

Po rejestracji w Informatycznym Systemie Osłony Kraju, z SMS-a bądź drogą elektroniczną dowiemy się o potencjalnym zagrożeniu powodziowym - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Wód Polskich i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
25.02.2019

Prezydent Litwy złoży wizytę w Polsce; weźmie udział w spotkaniu z prezydentami Polski i Ukrainy

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite złoży dwudniową wizytę w Polsce; w czwartek w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a w piątek w Lublinie prezydenci Polski i Litwy oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedzą dowództwo brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.
20.02.2019

We wtorek spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA

We wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz spotka się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - poinformował w poniedziałek resort dyplomacji. Wśród tematów rozmów mają znaleźć się kwestie bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego oraz polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych.
11.02.2019

„Gołębi” Fed wspiera waluty rynków wschodzących. Funt cierpi z powodu Brexitu

Pozytywne informacje z Polski oraz słabszy dolar amerykański pomogły złotemu, jednak nie na długo. Ostatecznie waluta zyskała przede wszystkim w parze ze słabym funtem brytyjskim.
04.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w konsolidacji; dług czeka na EBC i aukcję MF

Eurozłoty pozostaje w konsolidacji, co w najbliższym czasie nie powinno się zmienić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje pozostają pod wypływem czynników globalnych, a te nie są korzystne. Dodają, że najważniejsze dla rynku długu będą czwartkowe posiedzenie EBC i piątkowa aukcja MF.
21.01.2019

Msze, koncerty, wystawy i Dar Młodzieży na ŚDM w Panamie

Msze św. z papieżem, dni w diecezjach, koncerty i wystawy – to niektóre atrakcje czekające na uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, na które z Polski poleci 3,5 tys. pielgrzymów – poinformowali uczestnicy konferencji zapowiadającej wydarzenie.
11.01.2019

Rynek czeka na EBC

Ostatnie spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w tym roku może przynieść istotne rozstrzygnięcia. Co stanie się z euro? Dziś uwaga inwestorów skupi się na spotkaniu i konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego. Rynek zdaje się oczekiwać dość gołębiego przekazu ze strony Banku. Niewykluczone, że EBC – uwzględniając ostatnie rozczarowujące dane o aktywności i bazowej dynamice cen – obniży projekcje wzrostu gospodarczego i inflacji. Niektórzy obserwatorzy oceniają również, że ton prezesa Draghiego może być nieco mniej
13.12.2018

Ostatni tydzień był wyjątkowo łaskawy dla brytyjskiej waluty

Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji i papierów dłużnych. Pod koniec tygodnia na rynki napłynęła informacja, iż w raczej nieodległej przyszłości prawdopodobnie można spodziewać się umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
05.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs EUR/PLN nie powinien przekroczyć 4,32; SPW drożeją przed aukcją

Kurs EUR/PLN w najbliższych dniach nie powinien przekroczyć granicy 4,32 - oceniają eksperci. Dodają, że przed aukcją obligacji - zaplanowaną na piątek -widać zwiększony popyt na krajowe papiery skarbowe.
24.10.2018

Minister Marek Gróbarczyk z wizytą w Koninie

W poniedziałek 15 października przy Śluzie Morzysław w Koninie odbyła się konferencja prasowa dotycząca przebudowy grobli między śluzami Gawrony i Koszewo na Kanale Ślesińskim. Wzięli w niej udział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Zenon Chojnacki, kandydat na prezydenta Konina.
16.10.2018

Kolejni żeglarze w programie team100!

Podczas środowej konferencji prasowej oficjalnie ogłoszono powiększenie liczby beneficjentów Programu team100 o kolejnych sportowców. Do tego grona dołączyło kolejnych pięcioro żeglarzy: Kinga Łoboda, Lidia Sulikowska, Jakub Rodziewicz oraz Kacper Paszek i Bartosz Reiter. Wcześniej do programu należały już Magdalena Kwaśna, Wiktoria Gołębiowska oraz Aleksandra Melzacka.
04.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W najbliższych dniach EUR/PLN może spaść do 4,27

W kolejnych dniach złoty może umocnić się do 4,27/EUR na fali lepszego sentymentu do walut rynków wschodzących - ocenia Piotr Popławski, ekonomista z ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, korzystna sytuacja na krajowym rynku długu powinna utrzymać się w najbliższym czasie.
26.09.2018

Prezydent: Rozmowy z Trumpem o Trójmorzu, bezpieczeństwie militarnym i energetycznym

Działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinach bezpieczeństwa: militarnego i energetycznego a także współpraca biznesowa, będą wśród tematów wtorkowego spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem - poinformował prezydent Andrzej Duda.
18.09.2018

PKP CARGO S.A. na targach InnoTrans 2018

Podpisanie umowy z Pesą Bydgoszcz S.A. w sprawie budowy dwunapędowej autonomicznej lokomotywy oraz konferencja na temat kolejowych przewozów towarowych na szlaku północ-południe i przez Nowy Jedwabny Szlak – to główne wydarzenia z udziałem PKP CARGO S.A., które będą miały miejsce podczas targów InnoTrans 2018 w Berlinie.
13.09.2018

Osłabienie peso argentyńskiego i liry tureckiej uderzyło w złotego

W minionym tygodniu wśród inwestorów ponownie pojawiły się obawy przed rozprzestrzenianiem się kryzysu walutowego. Po dość długim okresie przerwy, tureckie rynki zostały ponownie otwarte, po czym lira znów poszybowała w dół.
03.09.2018

Szczerski: 18 września oficjalna wizyta pary prezydenckiej w USA

18 września prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda złoży oficjalną wizytę w Waszyngtonie – potwierdził we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W programie wizyty jest rozmowa "w cztery oczy" A. Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz wspólna konferencja prasowa.
28.08.2018

Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie

W dniach od 9 do 12 sierpnia w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. To już 13. edycja jedynej imprezy w Polsce, podczas której można w jednym miejscu zobaczyć najpiękniejsze jachty i luksusowe łodzie motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.
02.08.2018

Polskie stoisko na Sydney International Boat Show 2018

W dniach 2-6 sierpnia 2018 r. w International Convention Centre w Sydney odbędzie się jedno z największych morskich wydarzeń biznesowych na półkuli południowej - Sydney International Boat Show 2019.
18.07.2018

Most w Sobieszewie. Montaż ruchomych przęseł rozpoczęty (wideo)

Rozpoczął się montaż dwóch przęseł na powstającym w Gdańsku Sobieszewie zwodzonym moście. Połączy on we wrześniu dwa brzegi Martwej Wisły. Nasuwanie przęseł na przyczółki to operacja precyzyjna i czasochłonna. Zaplanowano ją na dwa tygodnie. Przy okazji rozpoczęcia montazu władze Gdańska i wykonawca poinformowali media o stanie prac przy tej inwestycji.
16.07.2018

Rzecznik Kremla: Liczymy, że szczyt Putin-Trump przybliży koniec kryzysu

Mamy nadzieję, że spotkanie w Helsinkach prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, przybliży zakończenie kryzysu w relacjach między dwoma krajami - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
16.07.2018

Rozpoczęły się rozmowy szefów dyplomacji Polski i Japonii

Po godz. 10 rano w piątek szef MSZ Japonii Taro Kono został powitany w resorcie dyplomacji przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Ich rozmowy dotyczyć mają m.in. rozwoju stosunków polsko-japońskich oraz problematyki bezpieczeństwa.
06.07.2018

UE/Źródło: Z powodu postawy Włoch zanosi się na długą i trudną dyskusję o migracji

Czwartkowa dyskusja na unijnym szczycie przywódców państw i rządów krajów członkowskich ws. migracji będzie trudna i długa - spodziewają się źródła unijne. To m.in. przez Włochy, które zablokowały przyjęcie części wniosków z posiedzenia przywódców.
28.06.2018

We wtorek prezydent udaje się z wizytą na Łotwę; wśród tematów relacje polityczne i bezpieczeństwo

Polsko-łotewskie relacje polityczne, kwestie bezpieczeństwa i współpraca w ramach Trójmorza, znajdą się wśród tematów poruszanych podczas rozpoczynającej się we wtorek wizyty polskiej pary prezydenckiej na Łotwie - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.06.2018

Za dwa tygodnie Copernicus wystartuje w wyścigu legend Volvo Ocean Race

Już 21 czerwca polski jacht Copernicus wystartuje z Goeteborga do Hagi w rejsie legend Volvo Ocean Race. Wśród załogi nie zabraknie Bronisława Tarnackiego, który w 1973 roku startował na tej łodzi w pierwszej edycji regat Withbread Round the World Race, przejętych później przez Volvo. Volvo Car Poland jest głównym sponsorem tego rejsu, który przynosi chlubę całemu polskiemu żeglarstwu.
08.06.2018

Wojciechowski: PPL w środę ujawni wyniki analiz dot. Lotniska Chopina i CPK

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podczas środowej konferencji prasowej przedstawi wyniki analizy lokalizacyjnej lotniska komplementarnego dla stołecznego portu i Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział PAP Hubert Wojciechowski.
03.04.2018

Prezes PiS: Popieram tzw. Konstytucję dla nauki

Popieram tzw. Ustawę 2.0, Konstytucję dla Nauki - zadeklarował w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił też, że zrobi wszystko, by "ustawa przeszła". Jak podkreślił, wierzy, iż projekt nie będzie w istotny sposób zmieniany.
29.03.2018

Potencjał do wzrostu EUR/PLN wyczerpuje się; dług osłabia się przed Fed

Potencjał do wzrostu EUR/PLN wyczerpuje się i choć jastrzębi komunikat Fed może jeszcze przejściowo osłabić złotego, to w kolejnych tygodniach polska waluta będzie się umacniać - oceniają analitycy. Ich zdaniem, wzrost rentowności polskiego długu oznacza, że zaostrzenie retoryki Fed jest już w cenach.
22.03.2018

Rynki czekają na Fed, do posiedzenia EUR/PLN w przedziale 4,21-4,24

Inwestorzy na rynku walutowym i długu czekają na posiedzenie Fed - oceniają dilerzy. Dodają, że do tego czasu złoty będzie pozostawał w przedziale 4,21-4,24 za euro, zaś jastrzębi komunikat Rezerwy Federalnej wywoła wzrost rentowności na rynkach bazowych i presję na polskie obligacje.
20.03.2018

Spotkanie dotyczące monitoringu sytuacji powodziowych w Polsce

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w środę odbyło się spotkanie dotyczące monitoringu potencjalnych sytuacji powodziowych w Polsce. Na zaproszenie ministra Marka Gróbarczyka w spotkaniu uczestniczyli prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca oraz Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś.
15.03.2018

Kwieciński: do 2020 r. Polska ma otrzymać ponad 23 proc. środków UE z polityki spójności

W obecnym rozdaniu funduszy unijnych, czyli do 2020 roku Polska ma otrzymać ponad 23 proc. wszystkich środków unijnych z polityki spójności - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że w 2017 r. polska gospodarka dostała potężne inwestycyjne turbodoładowanie.
15.02.2018

W piątek rozmowy szefów MSZ Polski i Estonii w Warszawie

W piątek w Warszawie odbędą się polsko-estońskie konsultacje z udziałem szefów MSZ Jacka Czaputowicza i Svena Miksera; wśród tematów rozmów znajdą się współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca na forum UE - poinformowało PAP biuro prasowe resortu dyplomacji.
08.02.2018

Rośnie ryzyko korekty na złotym, zdecyduje retoryka RPP

Rośnie ryzyko, że po znaczącym umocnieniu nastąpi korekta wartości polskiej waluty, a pretekstem do jej rozpoczęcia może być posiedzenie RPP, jeśli retoryka komunikatu byłaby gołębia - oceniają ekonomiści. Dodają, że polskie obligacje zachowują się stabilnie i są dobrze postrzegane przez rynek.
02.02.2018

Rozpoczęło się spotkanie premiera z sekretarzem stanu USA

W sobotę po godz. 9 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Po rozmowach planowana jest wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski Jacka Czaputowicza i Stanów Zjednoczonych Rexa Tillersona.
27.01.2018

Do końca marca mają być podpisane wszystkie umowy na podlaskie odcinki drogi Via Baltica

Do końca marca mają być podpisane umowy na wszystkie odcinki drogi S61 Via Baltica w Podlaskiem - poinformowała w sobotę na konferencji prasowej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Droga ma powstać do 2021 roku.
13.01.2018

W Warszawie rozpoczęły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Od powitania premier Wielkiej Brytanii Theresy May przez premiera Mateusza Morawieckiego w Belwederze rozpoczęły się przed południem w Warszawie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe, których tematem ma być bezpieczeństwo i współpraca dwustronna.
21.12.2017

Złoty będzie się osłabiał, a krzywa rentowności się wystromi

Złoty wycenił już pozytywne informacje z polskiej gospodarki oraz ze świata i do końca roku może się osłabiać - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem struktura podaży na rynku pierwotnym spowoduje spadek rentowności na krótkim końcu i wzrost na długim.
14.12.2017

Podsumowanie działalności i perspektywy Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG dr Piotr Patla i Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Bad Bramstedt Bodo Kaping spotkali się 22 listopada w siedzibie Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen. Tematem rozmów było podsumowanie blisko dwuletniego funkcjonowania placówki i jej dalszy rozwój.
23.11.2017

PERN chce przeznaczyć na inwestycje prawie 2 mld zł w ciągu czterech lat

Prawie 2 mld zł na inwestycje w ciągu najbliższych czterech lat zamierza przeznaczyć PERN po połączeniu ze swoją spółką zależną OLPP, co stanie się z początkiem 2018 r. PERN chce pełnić rolę podmiotu, który porządkuje krajowy rynek ropy naftowej i paliw.
04.10.2017

Rafalska spotka się w środę z francuską minister pracy ws. pracowników delegowanych

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotka się w środę w Paryżu ze swoją francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud ws. dyrektywy o pracownikach delegowanych - poinformował resort.
19.09.2017

Prof. Wysocki o Sierpniu '80: Nie mając władzy, stoczniowcy sprawowali władzę

Potęga zakładów, które systematycznie się przyłączały do strajkujących, czyniła ze stoczni decydujący ośrodek władzy; nie mając władzy, stoczniowcy sprawowali władzę - powiedział o strajkach w sierpniu 1980 r. historyk prof. Wiesław Wysocki, który przebywał wtedy w centrum wydarzeń.
28.08.2017

Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu

100 mln zł wyniosą koszty inwestycji przeciwpowodziowych przeprowadzonych w ramach projektu pt. "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". 74 miliony będzie kosztować budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku. Wydanie takich kwot wymaga szerokiej koordynacji działań na różnych poziomach realizacji inwestycji.
26.06.2017

Japonia: Kontrowersje wokół przeniesienia słynnego targu rybnego

Gubernator Tokio Yuriko Koike podjęła długo odwlekaną decyzję o przeniesieniu słynnego targu rybnego Tsukiji w nowe miejsce o nazwie Toyosu. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji.
24.06.2017

Przyszłość płynie do nas Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawiano podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19-27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. Podsumowanie rejsu odbyło się w środę w Urzędzie Marszałkowskim.
22.05.2017

Jacek Pałkiewicz promuje w Mińsku nową wyprawę – „Jedwabny Szlak 2017”

Nową ekspedycję „Wielki Jedwabny Szlak 2017” promuje na Białorusi Jacek Pałkiewicz. Podróżnik wraz ze swą ekipą wyruszy w sierpniu w trasę wiodącą z Chin do Polski, przez Azję Centralną, Rosję i właśnie Białoruś.
05.05.2017

Dwie bojowe miny morskie zniszczone. PKW Czernicki na Ukrainie (foto)

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską Marynarką Wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się w środę 22 marca.
22.03.2017

Stocznia Remontowa Piotra Soyki zbuduje w Szczecinie prom dla PŻB

Stocznia Remontowa Piotra Soyki z Gdańska zbuduje w Szczecinie prom pasażersko- samochodowy we współpracy ze stoczniami grupy kapitałowej MARS dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do rządu. Umowa może zostać zawarta w marcu 2017.
29.01.2017

Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa

Zakup Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars jest pierwszym krokiem w odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego – podkreślali w poniedziałek przedstawiciele polskich władz na konferencji w Szczecinie. Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa.
23.01.2017

Ministerstwo wprowadzi zakaz połowu dorszy w okresie ich tarła

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wprowadzić krajowy zakaz połowu dorszy w okresie ochronnym. O jak najszybsze wprowadzenie takiego rozporządzenia postulowali sami rybacy. Zrobili tak, bo z nieznanych jeszcze przyczyn Komisja Europejska 25 lipca zniosła czasowy zakaz połowu dorszy, który obowiązywał co roku od lipca do końca sierpnia. Te miesiące to czas, kiedy dorsz przechodzi tarło. O problemie napisaliśmy jako pierwsi.
08.08.2016

Szmit: nowa droga do gdyńskiego portu może znaleźć się na liście dróg krajowych

O tym, że jest szansa na wpisanie gdyńskiej Drogi Czerwonej na listę dróg, w których budowie pomoże państwo, mówił w środę wieczorem w Gdańsku wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Droga czerwona może znacznie poprawić dojazd do gdyńskiego portu.
01.06.2016

Stan akwakultury w Polsce – podsumowanie wizyty Europosłów

Ze stanem polskiej akwakultury i przetwórstwa ryb zapoznawali się przebywający w Trójmieście przez trzy dni Posłowie Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego. Inicjatorem tej wizyty był wiceprzewodniczący komisji rybołówstwa PE, europoseł Jarosław Wałęsa.
19.05.2016

Konferencja NATO w porcie Szczecin (foto)

W szczecińskim porcie odbyła się 18 maja br. konferencja prasowa Kwatery Głównej Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Poprzedził ja briefing w budynku Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
19.05.2016

Projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych

W dniu 14.03.2016 r. w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa ministrów gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – Marka Gróbarczyka oraz ministra finansów – Pawła Szałamachy, na której zaprezentowano projekt tzw. nowej ustawy stoczniowej oraz przedstawiono główne założenia i cele ustawy.
30.03.2016

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji GMiŻŚ

22 lutego w Urzędzie Morskim w Gdyni odbędzie się posiedzenie wyjazdowe sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.02.2016

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podsumował rekordowy 2014 rok

26 stycznia w siedzibie Zarządziu Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wyniki portu w 2014 roku. Rekordowy rok 2013 nie był przeszkodą w osiągnięciu jeszcze lepszego wyniku w roku 2014.
26.01.2015

40 lat Portu Północnego Lech Wałęsa z wizytą w gdańskim porcie

Na zaproszenie Zarządu ZMPG SA,15 października 2014 roku, gdański port odwiedził Lech Wałęsa. Wizytę, której impulsem było 40-lecie pracy Portu Północnego, poświęcono głównie wymianie poglądów na temat obecnej sytuacji portu i jego perspektyw rozwojowych.
17.10.2014

Święto Morza 2014 – zaczynamy!

Zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte instytucji i firm morskich, wystawy, spotkania a nawet turniej pięściarski – druga edycja Święta Morza w Gdyni zapowiada się jeszcze ciekawiej niż pierwsza. Dzisiaj (tj. 19 marca) odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy imprezy ujawnili pierwsze szczegóły programu.
20.03.2014

DEEP OCEAN TECHNOLOGY ogłasza przetarg na wykonanie modelu badawczego obiektu WATER DISCUS

Firma Deep Ocean Technology sp. z.o.o. ogłasza przetarg na „Wykonanie modelu badawczego obiektu Water Discus w skali 1:1” . Przetarg dotyczy Zadania trzeciego projektu, którego celem jest stworzenie modelu w skali 1:1 obiektu Water Discus do celów badawczych, który planowo posadowiony ma być w Gdyni.
19.11.2013

Nowe wraki na Zalewie Szczecińskim

We wtorek, 29 października, odbyła się w siedzibie Urzędu konferencja prasowa, poświęcona badaniom dwóch nowych obiektów, odkrytych na dnie Zalewu Szczecińskiego.
30.10.2013

Trzecia Bałtycka Ekspedycja Badawcza Oceany dobiega końca po dotarciu do Polski

Międzynarodowa organizacja pozarządowa prezentuje wyniki trwającej niemal sześć tygodni ekspedycji badawczej oraz przedstawia propozycję objęcia ochroną nowego obszaru na terenie Polski
10.07.2013

I Międzynarodowy Kongres Morski 13 czerwca godz. 12:00

Długi na 7, 5 metrów oraz szeroki na 2.5 metra trap statku stanie przed budynkiem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego już w czwartek. Zgodnie z morską tradycją każdy z uczestników Kongresu przejdzie przez niego pod eskortą studentów Akademii Morskiej w Szczecinie oficjalnie deklarując w ten sposób chęć podjęcia obrad kongresowych.
12.06.2013

MON: polsko-niemiecka współpraca sił morskich

W poniedziałek, 27 maja, w niemieckim porcie Warneműnde, na pokładzie polskiego okrętu ORP „Toruń”, ministrowie obrony narodowej Polski i Niemiec podpiszą „List Intencyjny” o rozszerzeniu współpracy sił morskich obu państw. Jest to dokument obejmujący największy, jak dotąd, zakres współdziałania flot Polski i Niemiec.
27.05.2013

„Fryderyk Chopin” wraca do Szczecina

W środę, w południe przybije do nabrzeża Wałów Chrobrego. Żaglowiec przywitają m.in. rodzice uczniów Niebieskiej Szkoły.
10.04.2013

Gdyński port podsumował jubileuszowy rok 2012

Tradycyjna już konferencja prasowa, prezentująca wyniki za rok ubiegły oraz zamierzenia na kolejny rok, odbyła się 5 lutego 2013r. - w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
05.02.2013

Konferencja prasowa „Porty Zalewu Szczecińskiego…”

We wtorek, 4 grudnia, odbyła się konferencja prasowa, związana z promocją, realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie, projektu "Porty Zalewu Szczecińskiego - poprawa jakości infrastruktury szansą na rozwój".
06.12.2012

Nadchodzi finał Pierwszego Ekologicznego Marszu Bałtyckiego

Już tylko trzy dni pozostały do zakończenia Pierwszego Ekologicznego Marszu Bałtyckiego Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji Sprzątanie Świata - Polska. Na ostatnie dni zaplanowana jest między innymi wizyta na Obozie Antyatomowym w Lubiatowie, marsz z pracownikami Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i nurkami z firmy GAZ-SYSTEM S.A. Zobacz jakie wydarzenia zaplanowano na ostatnie 60 kilometrów Marszu.
27.07.2012

BALTOPS 2012 rozpoczyna się w Gdyni

BALTOPS 2012 – największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczyna się w Gdyni. W piątek, 1 czerwca do gdyńskiego portu wejdzie armada ponad 30 okrętów z 12 państw. Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu. Załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji pokojowej w sytuacji narastającego kryzysu. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz komponent lotniczy. BALTOPS 2012 organizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.
30.05.2012

Nowy program modernizacji Marynarki Wojennej - Bałtyckie Targi Militarne BME 2012

W dniu 29 marca br. podczas wizyty w Gdyni Ministra Obrony Narodowej – Tomasza Siemoniaka odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano koncepcję rozwoju Marynarki Wojennej do 2030 roku. Koncepcja została przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Sztab Generalny WP we współpracy z Dowództwem Marynarki Wojennej.
12.04.2012

Minister Obrony Narodowej W Marynarce Wojennej

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak złoży dzisiaj (czwartek, 29 marca) wizytę w Marynarce Wojennej. Szef resortu obrony odbędzie rozmowy w Dowództwie Marynarki Wojennej
29.03.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.