• <

Ministerstwo wprowadzi zakaz połowu dorszy w okresie ich tarła

Hubert Bierndgarski

08.08.2016 15:36 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ministerstwo wprowadzi zakaz połowu dorszy w okresie ich tarła

Partnerzy portalu

Ministerstwo wprowadzi zakaz połowu dorszy w okresie ich tarła - GospodarkaMorska.pl

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej  ma wprowadzić krajowy zakaz połowu dorszy w okresie ochronnym. O jak najszybsze wprowadzenie takiego rozporządzenia postulowali sami rybacy. Zrobili tak, bo z nieznanych jeszcze przyczyn Komisja Europejska 25 lipca zniosła czasowy zakaz połowu dorszy, który obowiązywał co roku od lipca do końca sierpnia. Te miesiące to czas, kiedy dorsz przechodzi tarło. O problemie napisaliśmy jako pierwsi.

Zakaz połowu dorszy, a dokładniej zakaz używania narzędzi połowowych o określonej wielkości oczka (poniżej 90 mm) obowiązuje od lat w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia. W tym czasie rybacy zajmują się raczej połowami flądry i turbota. Poszczególne jednostki mogą poławiać dorsze tylko przez pięć dni w danym miesiącu. Zakaz ten wprowadzono, bo w okresie letnim dorsz rozmnaża się i przechodzi tarło. Ograniczenia połowowe mają pozwolić na większą żywotność młodych osobników. W tym roku jednak sytuacja się zmieniła.

- Znaleźliśmy w unijnych przepisach, dotyczących wieloletniego planu połowowego, który ma wejść w tym roku, błąd w dacie - mówi Katarzyna Wysocka z Międzynarodowej Organizacji Rybackiej LIFE. - Generalnie dokument ten powinien być wprowadzony w życie 31 sierpnia. Ktoś się jednak w Komisji Europejskiej pospieszył i rozporządzenie obowiązuje już od 25 lipca. Ponieważ nie ma do niego wydanych żadnych dodatkowych ograniczeń, polscy rybacy mogą w tym roku, kiedy normalnie obowiązywał zakaz połowu dorszy, łowić bez żadnych ograniczeń.

Kilka dni później w Ustce odbyła się specjalna konferencja prasowa na której zarówno rybacy jak i urzędnicy z ministerstwa gospodarki morskiej wyrazili swoje niezadowolenie z unijnej decyzji. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej wysłał oficjalne pismo protestacyjne do unijnego komisarza odpowiedzialnego za rybołówstwo.

Na konferencji dowiedzieliśmy się, że mogą być problemy z wprowadzeniem w życie osobnego zakazu połowu. Na szczęście rybacy podeszli do problemu bardzo rozsądnie i większość z nich zadeklarowała, że połowy dorszy nie będą prowadzone. Niestety kilka jednostek wyłamało się prowadzone były połowy tej ryby. Nie tylko dla mięsa ale również dla ikry dorsza, której cena w wakacje jest bardzo wysoka.

Odpowiedzialnie zachowali się również przetwórcy ryb, którzy zapowiedzieli, że w czasie zakazu połowy dorszy nie będą od rybaków skupowali tej ryby.

Krzysztof Kozłowski wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na antenie Radia Koszalin powiedział, że jeszcze w tym tygodniu wprowadzone zostanie specjalne rozporządzenie wprowadzające zakaz.

- Kosztem swojej działalności, swoich dochodów poprosili ministra o wprowadzenie zakazów, a to wymaga uznania dla polskich rybaków. Polscy przetwórcy dorszowi zdecydowali się, w geście solidarności, że w okresie obowiązywania zakazu, nie będą przyjmowali dorsza poławianego przez rybaków z zagranicy. To godne pochwały zachowanie rybaków – mówił na antenie radia Kozłowski.

Wiadomo, że września  planowane jest specjalne posiedzenie unijnej Rady do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa. Ministerstwo gospodarki morskiej będzie przekonywać by kraje bałtyckie solidarnie wprowadziły latem zakaz połowów dorszy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.