pc
Inwestorzy na rynku walutowym i długu czekają na posiedzenie Fed - oceniają dilerzy. Dodają, że do tego czasu złoty będzie pozostawał w przedziale 4,21-4,24 za euro, zaś jastrzębi komunikat Rezerwy Federalnej wywoła wzrost rentowności na rynkach bazowych i presję na polskie obligacje.
"Eurozłoty powinien przed posiedzeniem Fed poruszać się w przedziale 4,21-4,24" - powiedział Marcin Turkiewicz, diler walutowy z mBanku.
"Złoty we wtorek jest odrobinę słabszy. EUR/PLN przebił przez chwilę poziom 4,23. Na USD/PLN ruch jest większy i wynika ze spadku eurodolara. Nie widać powszechnego odejścia od rynków wschodzących. Inwestorzy stają się selektywni, wybierają waluty tych krajów, które mają wyższe stopy procentowe" - dodał.
Fed ogłosi swoją decyzję w środę o 19.00, a następnie odbędzie się konferencja prasowa nowego prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Na rynku panuje konsensus co do tego, że stopa fed funds zostanie podwyższona o 25 punktów bazowych.
Amerykański bank centralny przedstawi nowe projekcje makroekonomiczne oraz oczekiwaną przez bankierów ścieżkę stóp procentowych. Według ostatniej publikacji Fed zakłada trzy podwyżki w 2018 r.
"Rynek oczekuje na posiedzenie Fed. Podwyżka stóp procentowych jest niemal pewna, a cześć inwestorów spodziewa się bardziej jastrzębiego komunikatu. Według nich mogą zostać zasygnalizowane cztery podwyżki w tym roku, co spowodowałoby wzrost rentowności na rynkach bazowych i presję na polskie obligacje" - powiedział Michał Poźniak, diler SPW w Raiffeisen Bank Polska.
"Przed południem aktywność inwestorów była niska, później jedna większa transakcja pchnęła rentowności w górę na długim końcu" - powiedział Poźniak.
„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej
O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju
Afera w Finlandii. Inżynier skopiował plany największego wycieczkowca świata
Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi
30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom
Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne