• <

Sejm pracuje nad kolejnymi ważnymi ustawami dla biznesu

pc/mpit.gov.pl

20.03.2018 15:32 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm pracuje nad kolejnymi ważnymi ustawami dla biznesu

Partnerzy portalu

Sejm pracuje nad kolejnymi ważnymi ustawami dla biznesu - GospodarkaMorska.pl

Sejm rozpoczął prace nad dwoma kolejnymi ważnymi dla przedsiębiorców projektami ustaw przygotowanymi przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Są to regulacje prawne dotyczące sukcesji firm i specjalnych stref ekonomicznych.


–Ustawa o sukcesji firm odpowiada m.in. na potrzeby ponad 200 tys. przedsiębiorców, którzy mają już ponad 65 lat. Chcemy, by byli spokojni o swoje dziedzictwo; dzięki nowym przepisom ich firmy nie znikną wraz z ich odejściem – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do projektu pierwszej z ustaw.

Kontynuacja działalności firmy po odejściu przedsiębiorcy

Ustawa o sukcesji firm jest szczególnie ważna dla firm jednoosobowych, w tym rodzinnych. Obecnie, kiedy umiera właściciel firmy wpisanej do Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej (CEIDG), jego spadkobiercy nie mogą płynnie kontynuować prowadzenia biznesu, co w wielu przypadkach oznacza koniec przedsiębiorstwa.

Dzieje się tak dlatego, że śmierć przedsiębiorcy powoduje wygaśnięcie wielu uprawnień, np. do korzystania z firmy, NIP-u czy też zezwoleń oraz koncesji. Śmierć przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG powoduje też wygaśnięcie wielu kontraktów handlowych i oznacza utratę pracy przez osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie.

Będzie możliwość dalszego prowadzenia działalności

Ta niekorzystna dla przedsiębiorców sytuacja zmieni się dzięki Ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe prawo zakłada, że po śmierci właściciela przedsiębiorstwa firma będzie mogła zachować pracowników, NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych, możliwe będzie wykonywanie koncesji czy zezwoleń uzyskanych przez przedsiębiorcę, a także zawartych przez niego kontraktów handlowych. Nowe przepisy dadzą przedsiębiorcom możliwość łatwego powołania tzw. zarządcy sukcesyjnego, który przejmie prowadzenie firmy po śmierci właściciela.

Ustawa przewiduje też „mechanizm awaryjny” – powołanie zarządcy sukcesyjnego przez spadkobierców lub małżonka przedsiębiorcy. Może to nastąpić w terminie 2 miesięcy od śmierci. Zarządca sukcesyjny będzie mógł prowadzić firmę aż do działu spadku, maksymalnie 2 lata. Sąd w szczególnych przypadkach będzie miał możliwość przedłużenia zarządu sukcesyjnego na okres do 5 lat. To czas, w którym można przeprowadzić wszystkie formalności spadkowe i podjąć decyzję co do dalszych losów firmy.

Polska strefą inwestycji

– Ustawa o SSE sprawi, że cała Polska stanie się strefą inwestycji, z czego skorzystać będą mogły także małe i średnie firmy – podkreśliła minister Emilewicz, odnosząc się do drugiej z procedowanych ustaw.

Do tej pory specjalne strefy ekonomiczne kojarzyły się z dużym biznesem. Dzięki nowym przepisom z zachęt podatkowych będą mogli korzystać także mniejsi przedsiębiorcy. Do najważniejszych zmian trzeba zaliczyć to, że MŚP nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania.

Zlikwidowana zostanie też długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE. Ponadto warunki uzyskania zwolnienia z podatku będą zależeć od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie, a wymagane nakłady inwestycyjne zostaną dostosowane do możliwości firm.

W zależności, czy są to mikro-, małe czy średnie przedsiębiorstwa, uwzględniana będzie także sytuacja gospodarczo-społeczna na danym terenie, w tym zasada, że im wyższe bezrobocie w powiecie, tym niższe wymagane nakłady inwestycyjne. Premiowane będą inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Na preferencje będą mogły liczyć również pozostałe regiony, w których występuje wysokie bezrobocie.

– Te ustawy to kolejny po Konstytucji Biznesu krok, by nasz kraj coraz silniej wspierał osoby z genem przedsiębiorczości i innowacji – podsumowała minister Emilewicz.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.