pc/MOSG
Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG dr Piotr Patla i Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Bad Bramstedt Bodo Kaping spotkali się 22 listopada w siedzibie Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen. Tematem rozmów było podsumowanie blisko dwuletniego funkcjonowania placówki i jej dalszy rozwój.
Szefowie instytucji podkreślili dotychczasową bardzo dobrą współpracę pomiędzy funkcjonariuszami Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Bad Bramstedt. Zwrócili uwagę na szybkość przekazywania informacji pomiędzy służbami jako jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania wspólnej placówki, wskazali także na wkład, jaki wnosi obecność polsko – niemieckich patroli w strefie przygranicznej w zwalczaniu przestępczości.
Spotkanie w Pomellen zakończyła wspólna konferencja prasowa.
Polska i niemiecka delegacja odwiedziły również Placówkę Straży Granicznej w Szczecinie, gdzie jej komendant płk SG Maciej Jędrzejowski opowiedział o funkcjonowaniu jednostki. Z kolei w Archiwum Straży Granicznej Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Informacji KGSG płk SG dr Ryszard Techman zapoznał gości z wystawą o historii polskich formacji granicznych.
Wspólna Polsko – Niemiecka Placówka w Pomellen funkcjonuje od 5 stycznia 2016 roku. W tym czasie jej funkcjonariusze m.in. zatrzymali blisko 600 osób, w tym poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, sprawców przestępstw oraz nielegalnych migrantów, ujawnili przemyt oraz odzyskali skradzione samochody o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł, zatrzymywali także broń oraz narkotyki.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami