• <

Stan akwakultury w Polsce – podsumowanie wizyty Europosłów

Marek Nowak

19.05.2016 11:22 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Stan akwakultury w Polsce – podsumowanie wizyty Europosłów
Stan akwakultury w Polsce – podsumowanie wizyty Europosłów - GospodarkaMorska.pl

Ze stanem polskiej akwakultury i przetwórstwa ryb zapoznawali się przebywający w Trójmieście przez trzy dni Posłowie Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego. Inicjatorem tej wizyty był wiceprzewodniczący komisji rybołówstwa PE, europoseł Jarosław Wałęsa.

Akwakultura, czyli szeroko rozumiana forma gospodarki, która ma na celu zwiększenie przede wszystkim pozyskiwanie żywności ze środowiska wodnego, przybiera w Polsce najczęściej postać hodowli ryb w naturalnych lub sztucznych zbiornikach wodnych (stawach, basenach lub wielkich, zanurzonych w wodzie pojemnikach – sadzach). Zdaniem Jarosława Wałęsy należy wspierać tę działalność w skali europejskiej, aby mieć na naszych stołach rybę dobrej jakości, co zagrwarantuje hodowla ryb w Polsce i innych krajach UE.

Wizyta studyjna Europosłów miała miejsce w dniach 17 – 19 maja. Jarosław Wałesa, Ulrike Rodust i Francisco Jose Millan Mon spotkali się między innymi z przedstawicielami Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych, odwiedzili Zakład Gospodarki Wędkarsko-Rybackiej w Grzmięcy oraz przedsiębiorstwo branżowe Gadus, spotkali się z kadrą naukowa zajmująca się akwakulturą, a w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni uczestniczyli, wraz z przedstawicielami środowisk rybackich, producentów i przetwórców ryb, w spotkaniu w ramach „Okrągłego Stołu do spraw Akwakultury”. Europarlamentarzyści zgodnie podkreślili, że rozwiazanie wielu kwestii i problemów, z którymi się zapoznali nie należy nie do kompetencji Komisji, lecz polskiego rządu i wyrazili żal, że w spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Ulrike Rodust zauważyła też analogie między problemami akwakultury w Polsce i w Niemczech, do których należy między innymi konieczność kontroli wielkości populacji kormoranów, które według danych przedstawionych przez Jarosława Wałęsę, obecnie wyżerają ze stawów więcej ryb niż wyławiają ich hodowcy.  Europarlamentarzystka wspomniała również o problemach związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce.

Podczas spotkania w Morskim Instytucie Rybackim Ziemowit Pirtoń ze Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych wykazywał także, że akwakultura w Polsce ma duży potencjał rozwoju, który przyblokowany jest jednak wieloma przepisami. Zauważył też, że branża jest niewielka, nie zauważana w gospodarce i często obowiązują ją przepisy dotyczące rolnictwa czy użytkowników wód. Ocenił, że intensywna akwakultura w Polsce nie potrzebuje funduszy żeby przetrwać, ale potrzebuje ich żeby szybciej się rozwijać.

Podczas spotkań podkreślano również, że w związku z niebezpieczeństwem przełowienia populacji ryb polska akwakultura , które obejmuje dziś hodowle 44 gatunków ryb, m.in. karpia i pstrąga, powinna być postrzegana jest jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnego rybołówstwa.

Sektor akwakultury w UE w 2013 r. zatrudniał 85 tys. osób a jego wartość oszacowano na 4 mld euro. W 2013 r. akwakultura stała się także częścią Wspólnej Polityki Rybackiej.

Konferencja prasowa podsumowująca wizytę studyjną Europarlamentarzystów odbyła się 19.05.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.