• <
siemens_gamesa_2022

Raport Ebury: Przed nami decyzja EBC. Dla kursu EUR/USD istotny może być ton Lagarde

15.07.2020 15:53 Źródło: Ebury
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Raport Ebury: Przed nami decyzja EBC. Dla kursu EUR/USD istotny może być ton Lagarde

Partnerzy portalu

Raport Ebury: Przed nami decyzja EBC. Dla kursu EUR/USD istotny może być ton Lagarde - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Posiedzenie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego w tym tygodniu nie powinno przynieść zmian parametrów polityki pieniężnej. Niemniej, dla kursu EUR/USD istotny może okazać się ton Christine Lagarde w trakcie czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu. Dla głównej pary istotne będą też losy pakietu pomocowego o wartości 750 mld euro, które rozstrzygnąć mogą się już w piątek.

Podczas spotkania EBC w czerwcu, bank centralny rozszerzył zakres nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP), uruchomionego w marcu w celu zażegnania ryzyk związanych z pandemią COVID-19. Program został wówczas rozszerzony o 600 mld euro, czyli więcej niż zakładaliśmy i my, i rynek. W konsekwencji decyzji EBC pułap programu obecnie wynosi 1,35 bln euro. Tak jak oczekiwaliśmy, program został również wydłużony. Będzie on działał co najmniej do końca czerwca 2021 roku. Pierwotna data zakończenia wypadała na koniec 2020 roku. Bank ogłosił również plan reinwestowania spłat kapitału z zapadających obligacji co najmniej do końca 2022 roku.

Biorąc pod uwagę ogromne wsparcie, jakie dotychczas otrzymały gospodarki strefy euro, nie spodziewamy się, że czwartek przyniesie jakiekolwiek zmiany w polityce pieniężnej banku centralnego. Poprawa w danych z gospodarki i ogólna poprawa w europejskich statystykach dot. koronawirusa od czasu ostatniego spotkania (tj. 3-4 czerwca) ograniczają, naszym zdaniem, potrzebę dodatkowych działań ze strony banku centralnego.

W związku z łagodzeniem lockdownów zaobserwowaliśmy poprawę w danych o aktywności biznesowej i konsumenckiej. Szczególnie silne były wzrosty indeksów PMI (Wykres 1) i poprawa w danych o sprzedaży detalicznej. Gospodarki strefy euro dopiero zaczynają wychodzić z recesji, jednak ostatnie dane sugerują, że kształt ożywienia może być bardziej zbliżony do litery V niż oczekiwano. Dla EBC kolejnym pożądanym zjawiskiem jest fakt powrotu rentowności obligacji skarbowych krajów strefy euro do okolic notowanych przed pandemią. Jest to pozytywna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę unormowanie sytuacji na rynku obligacji krajów peryferyjnych, które zostały wyjątkowo mocno poturbowane w trakcie rynkowej paniki.

Gospodarka Morska
Wykres 1: Indeksy PMI dla strefy euro (2017 - 2020); źródło: Refinitiv Datastream Data: 10/07/2020

Podczas wywiadu dla Financial Times w ubiegłym tygodniu, prezes EBC, Christine Lagarde, zasugerowała, że podczas spotkania w tym miesiącu nie należy spodziewać się dodatkowych działań ze strony banku centralnego. Stwierdziła, że “[jako EBC] zrobiliśmy tak dużo, że mamy dość czasu, aby uważnie ocenić napływające dane”. W związku z brakiem potrzeby natychmiastowego podjęcia działań, prezes Lagarde prawdopodobnie wykorzysta najbliższe spotkanie jako kolejną okazję do wywarcia presji na europejskie władze, żeby zrobiły więcej, aby wesprzeć gospodarkę wspólnego bloku.

Naszym zdaniem para EUR/USD może nieco zyskać w trakcie konferencji prasowej, jeśli ton Lagarde w kontekście ostatniej poprawy w danych gospodarczych dla strefy euro będzie optymistyczny i jeśli zdecydowanie zasygnalizuje ona, że czas, żeby państwa zrobiły więcej w kontekście walki z kryzysem. Jeśli zaś jej ton będzie bardziej pesymistyczny i będzie ona podkreślać ogrom ryzyk, przed jakimi stoi europejska gospodarka, para EUR/USD prawdopodobnie doświadczy spadku. W zależności od scenariusza, zakładamy jednocześnie odwrotną reakcję pary USD/PLN.

Dzień po zakończeniu spotkania EBC, tj. w najbliższy piątek, liderzy UE rozpoczną dwudniowy szczyt w Brukseli. Jednym z kluczowych tematów, jakie zostaną poruszone, będzie pakiet pomocowy dla gospodarek UE mierzących się z pandemią o wartości 750 mld euro autorstwa Komisji Europejskiej. Wydaje się, że poparcie dla niego jest na tyle duże, że zostanie on docelowo – i oby jak najszybciej – przyjęty, pomimo że kraje określane jako „Oszczędna Czwórka” – tj. Austria, Dania, Holandia i Szwecja – się temu sprzeciwiają.

Wybiegając nieco w przyszłość, kluczowym pytaniem w kontekście działań EBC jest to, czy w dalszej części roku czeka nas kolejne rozszerzenie programu PEPP. Naszym zdaniem obecnie jest za wcześnie, aby rozważać, czy będzie to potrzebne – perspektywy gospodarczesą bowiem zbyt niepewne. Tym samym można oczekiwać, że z dyskutowaniem tej kwestii EBC wstrzyma się do września lub października. Wtedy decydenci będą dysponowali znacznie większą liczbą danych z gospodarki, które ułatwią im podjęcie decyzji.

Decyzje EBC poznamy w czwartek o 13:45, konferencja prasowa odbędzie się o 14:30.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.