• <

Francja liczy na porozumienie na szczycie UE ws. funduszu ożywienia gospodarki

Strona główna Prawo, polityka Francja liczy na porozumienie na szczycie UE ws. funduszu ożywienia gospodarki
Francja liczy na porozumienie na szczycie UE ws. funduszu ożywienia gospodarki - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

ew

15.07.2020 Źródło: PAP

Pałac Elizejski poinformował w środę, że Francja ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia na szczycie UE w sprawie przyjęcia planu wsparcia gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, mimo różnicy zdań wśród państw unijnych.

"Możliwe jest osiągnięcie porozumienia w ten weekend i tego należy sobie życzyć" - oznajmiła kancelaria prezydenta Emmanuela Macrona.

Paryż chce, aby porozumienie to zostało zawarte "szybko, czyli przed końcem lata", a na wypracowanie konsensusu oczekują rynki finansowe, które obserwują, jak Europa radzi sobie z kryzysem - podkreśla Pałac Elizejski.

Macron uda się do Brukseli w czwartek wieczorem i będzie się starał przeprowadzić kameralne rozmowy z innymi unijnymi przywódcami, by zbliżyć stanowiska państw aprobujących plan pomocy i tych, które są mu przeciwne. Będzie rozmawiał między innymi z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem, który często bywa rzecznikiem krajów niechętnych bezzwrotnym subwencjom dla innych państw Unii.

Macron będzie zabiegał o przyjęcie na szczycie projektu przedstawionego w maju przez Komisję Europejską, który zakłada przeznaczenie 750 mld euro w grantach i pożyczkach, w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, na wsparcie w głównej mierze krajów, które szczególnie ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa, czyli krajów Południa, takich jak Hiszpania czy Włochy.

Prezydent będzie nalegał, by 500 mld euro z tego funduszu przekazano w formie bezzwrotnych subwencji. Tymczasem we wtorek premier Holandii Mark Rutte powiedział w parlamencie, że pesymistycznie ocenia szanse na osiągnięcie porozumienia. Dodał, że nadal jest przeciwny przekazywaniu środków w formie bezzwrotnych grantów, bez zobowiązań ze strony krajów, które je otrzymają, że wprowadzą stosowne reformy gospodarcze.

Kurz powiedział po zaprezentowaniu projektu KE, w imieniu czterech krajów UE zwanych grupą oszczędnych, że przedstawiony wcześniej projekt KE to zaledwie "punkt wyjścia do negocjacji na ten temat". Oprócz Holandii do grupy oszczędnych krajów Północy należą: Szwecja, Dania i Austria.

Grupa oszczędnych ogłosiła, że chce, by pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią polegała na pożyczkach udzielanych na dogodnych warunkach na dwa lata.

Oznajmiła też w maju, że wszelkie uwspólnotowienie długu państw unijnych pozwoliłoby krajom mniej zdyscyplinowanym i słabszym niezasłużenie skorzystać z taniego finansowania dzięki bogatszym państwom Północy.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 56,41 $ baryłka  0,80% 11:57
 Cyna 21806,00 $ tona 1,45% 18 sty
 Cynk 2664,00 $ tona -1,26% 18 sty
 Aluminium 1979,00 $ tona -1,05% 18 sty
 Pallad 2381,25 $ uncja  0,92% 11:57
 Platyna 1102,90 $ uncja  1,00% 11:56
 Srebro 25,49 $ uncja  0,83% 11:57
 Złoto 1854,15 $ uncja  0,81% 11:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.