• <

Wynik wyszukiwania - "gospodarka ue" - Wiadomości

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

Niemieckie media: Polski mały cud gospodarczy

Często nie docenia się znaczenia Polski dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem w listopadzie Polska znów zajęła trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, a handel polsko-niemiecki jest od sierpnia powyżej poziomu z 2019 r. - pisze dziennik "Handelsblatt" w artykule "Polski mały cud gospodarczy".
11.02.2021

Wraki statków z czasów wojny na dnie Bałtyku to tykająca bomba ekologiczna

Europoseł PiS Kosma Złotowski alarmuje, że wraki niemieckich statków z czasów II wojny światowej rdzewiejące na dnie Morza Bałtyckiego to bomba ekologiczna z zapalnikiem czasowym. Polityk postuluje podjęcie zdecydowanych działań, których celem będzie zażegnanie niebezpieczeństwa.
10.02.2021

Szefowa EBC wzywa kraje UE do szybkiego wdrożenia funduszu odbudowy

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde wezwała w czwartek kraje UE do przyspieszenia wdrażania funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, aby ożywienie gospodarcze było szybkie i zrównoważone w całej Wspólnocie.
21.01.2021

W latach 2021-22 polska gospodarka będzie nadrabiać straty wywołane pandemią

2020 r. zakończy się 3,1-proc. spadkiem polskiego PKB, co będzie jednym z najlepszych wyników w UE - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w premierowym wydaniu „Przeglądu Gospodarczego PIE”. W kolejnych dwóch latach nasza gospodarka będzie nadrabiać straty spowodowane pandemią.
21.12.2020

Lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz

Lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz; choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
17.11.2020

Szefowa MFW wzywa państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji na odbudowę gospodarki

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa wezwała w czwartek państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji przeznaczonych na odbudowę globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, co pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów.
12.11.2020

Jest porozumienie w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy

Negocjatorzy Rady oraz Parlamentu Europejskiego osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Zakłada większe środki na naukę, edukację i ochronę zdrowia.
10.11.2020

Sasin: potrafimy realizować swoje interesy w UE, mamy 750 mld zł dla polskiej gospodarki

O polskie interesy trzeba twardo w UE walczyć; pokazaliśmy, że potrafimy swoje interesy w Unii realizować - podkreślił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że mamy 750 mld zł dla polskiej gospodarki, polskich firm.
21.07.2020

Na szczycie UE negocjacje ws. funduszu odbudowy; to szansa na pobudzenie gospodarek

Na zaczynającym się w piątek szczycie UE liderzy będą szukać porozumienia ws. funduszu odbudowy. Zaproponowany przez Komisję Europejską, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę.
17.07.2020

Ważą się też losy 750 mld euro na ratowanie europejskiej gospodarki

17 lipca w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajny szczyt dotyczący unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Oba instrumenty opiewają łącznie na rekordową sumę 1,85 bln euro. Dwudniowy szczyt będzie pierwszym bezpośrednim spotkaniem głów państw od wybuchu pandemii SARS-CoV-2, a największe spory budzi wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy Next Generation EU, który Bruksela chce rozdzielić w formie grantów i bezzwrotnych pożyczek. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, z łącznej puli do Polski w latach 2021–2027 może trafić w sumie aż 7
16.07.2020

Francja liczy na porozumienie na szczycie UE ws. funduszu ożywienia gospodarki

Pałac Elizejski poinformował w środę, że Francja ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia na szczycie UE w sprawie przyjęcia planu wsparcia gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, mimo różnicy zdań wśród państw unijnych.
15.07.2020

Von der Leyen: w UE nie będzie ożywienia bez Europejskiego Zielonego Ładu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Parlamencie Europejskim, że w UE po kryzysie związanym z pandemią nie będzie ożywienia gospodarczego bez Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazała, że te kwestie są ze sobą "nierozłączne".
08.07.2020

KE: zagrożeniem dla gospodarki UE m.in. nowa fala pandemii i brexit

Komisja Europejska uważa, że zagrożeniami dla unijnej gospodarki są obecnie m.in.: możliwa nowa fala pandemii, wysokie bezrobocie i niewypłacalność przedsiębiorstw oraz brak porozumienia w sprawie brexitu.
07.07.2020

Budżet UE, współpraca regionu po pandemii tematami inauguracji polskiego przewodnictwa w V4

Unijny budżet na lata 2021-2027, współpraca regionu po pandemii koronawirusa i priorytety Grupy Wyszehradzkiej zdominowały inaugurujące polskie przewodnictwo w V4 rozmowy premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji w piątek w Warszawie.
03.07.2020

Niemcy przejmują przewodnictwo w czasie największego kryzysu

Pierwszego lipca Niemcy przejmują przewodnictwo w UE. Przypadnie ono na czas największego kryzysu w historii Wspólnoty. Niemieccy dyplomaci starają się obniżyć wysokie oczekiwania wskazując, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie budżetu i porozumienie z Wielką Brytanią.
01.07.2020

KE: Wkład źródeł morskich w produkcję energii może wynieść 35% do 2050 r.

Unia Europejska ma szansę, aby do 2050 r. wkład źródeł morskich w produkcję energii elektrycznej osiągnął poziom nawet 35%, wynika ze raportu "Niebieska Gospodarka UE 2020", opublikowanego przez Komisję Europejską (KE). Zaznaczono, że UE jest liderem w zakresie opatentowanych wynalazków dotyczących energii oceanicznej.
15.06.2020

KE przewiduje historyczną recesję w tym roku; największe załamanie na południu UE

PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc.; najgłębsza recesja będzie miała miejsce na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii i Grecji - przewiduje w swoich prognozach KE. Unijna gospodarka odnotuje w tym roku recesję na historyczną skalę.
06.05.2020

Wiceszef MZS Kazachstanu: Rozmawiamy z Polską o współpracy w branży spożywczej, kosmicznej, IT oraz w transporcie

Polska i Kazachstan rozmawiają o zwiększeniu współpracy w branżach spożywczej, technologii wojskowych, kosmicznej, IT i turystycznej - mówi PAP wiceszef MSZ Kazachstanu Roman Wasilenko. Oba kraje leżą na Nowym Jedwabnym Szlaku i potencjał mają też usługi transportowo-logistyczne - ocenia.
09.05.2019

UE: Na szczycie nie tylko brexit, ale też Chiny, strategia klimatyczna i 5G

Choć rozpoczynający się w czwartek szczyt UE przyciąga uwagę głównie ze względu na brexit, przywódcy państw i rządów mają podjąć decyzje dotyczące współpracy z Chinami, unijnej strategii klimatycznej, czy rekomendacji dotyczących sieci 5G.
21.03.2019

PIE: 183 mld euro zyskałaby unijna gospodarka, gdyby usunięto przeszkody w handlu towarami

Gospodarka UE zyskałaby 183 mld euro, gdyby usunąć przeszkody w handlu towarami; to równowartość 1,2 proc. unijnego PKB - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Protekcjonizm gospodarczy w Unii Europejskiej".
23.01.2019

EU ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji) i MRV (Monitorowanie, raportowanie i weryfikacja emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego)

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa (dzisiaj głównie z rejonów Azji i Afryki), rośnie zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne, napędza to gospodarkę światową, lecz jednocześnie powoduje zubożenie zasobów surowcowych, wzrost zapotrzebowania na energię oraz mięsne produkty spożywcze. Efektem ubocznym jest między innymi wzrost emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Topnienie lodowców, umieranie wielkiej rafy koralowej, anomalie pogodowe itd. są faktem. Przywódcy UE zdali sobie sprawę, że dalsze bezkarne korzy
14.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.