• <

Wynik wyszukiwania - "informatyka" - Wiadomości

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Technologie informatyczne w gospodarce morskiej - konferencja SmartSEA

Trwają zapisy na bezpłatną konferencję SmartSEA 2023, która odbędzie się w dniu 19 października 2023 w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tematy przewodnie to: innowacje techniczne, cyberbezpieczeństwo i inteligentne przetwarzanie danych w gospodarce morskiej oraz w badaniach zjawisk i procesów zachodzących w morzach i oceanach. Wyzwania rozwoju kompetencji i technologii informatycznych.
11.10.2023

Politechnika Morska. Ostatnie dni II naboru

To ostatnia szansa na dołączenie do grona studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie! II nabór na studia pierwszego stopnia zakończy się 21 września.
19.09.2023

SBU: morskie drony, którymi zaatakowano most na Krym, powstają w podziemnej fabryce

Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.
16.08.2023

Prawie 2,5 tys. chętnych na studia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Do elektronicznego systemu rekrutacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgłosiło się prawie 2,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszy się informatyka na Wydziale Elektrycznym.
25.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Polsko-ukraińskie partnerstwo w AMW

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przebywała delegacja Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruty z Kijowa (WITI) wraz z jego komendantem, gen. dyw. Wiktorem Ostapczukiem. Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki oraz automatyki i robotyki.
05.05.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe

Francuski firma zajmująca się uzdatnianiem wody z wykorzystaniem promieniowania UV, BIO-UV, opracowała najnowocześniejsze oprogramowanie cyberbezpieczeństwa dla swojego systemu uzdatniania wód balastowych BIO-SEA. Ma to zapewnić ochronę przed jednym z największych współczesnych zagrożeń, wynikających z informatyzacji jednostek nawodnych.
02.02.2023

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Znamy wyniki I naboru na Politechnikę Morską w Szczecinie

Nawigacja, logistyka i informatyka – flagowe kierunki AMS cieszyły się największym powodzeniem podczas tegorocznego I naboru na Politechnikę Morską. W tym roku chciało u nas studiować ponad 1500 osób.
22.07.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie będzie Politechniką Morską

Sejm niemal jednogłośnie zdecydował o przekształceniu Akademii Morskiej w Szczecinie w Politechnikę.
10.03.2022

Komisja gospodarki morskiej za projektem ws. budowy Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek budowę Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego w Szczecinie. Obiekt ma być nowoczesnym centrum szkoleniowym, w którym kształcić się będą studenci Akademii Morskiej.
09.02.2022

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Polska spółka Orsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
08.11.2021

Baltexpo 2021. Miecznik – stocznie już gotowe, kadry lada moment

Podczas poświęconych programowi Miecznik paneli na trwających targów Baltexpo, rozmówcy przedstawili ramowy program prac i zapewnili, że firmy wchodzące w skład konsorcjum PGZ-Miecznik będą przygotowane do budowy fregat.
06.09.2021

Biblioteka społeczna na Stogach dostanie drugie życie. Pomogą w tym DCT Gdańsk i Port Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

Port Gdańsk we współpracy ze swoim największym kontrahentem - DCT Gdańsk, postanowili wesprzeć finansowo i rzeczowo wspaniałego człowieka i wyjątkową inicjatywę. Scena, sala koncertowa na 50 miejsc pełniąca funkcję czytelni i nowoczesne regały z magazynem książek pojawią się po remoncie nowej części biblioteki społecznej na Stogach już jesienią. W tym wyjątkowym miejscu na mapie Gdańska można czytać, wypożyczać i kupować książki, rozwijać pasje i spotykać się z ludźmi kultury.
24.06.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Rekrutacja wiosenna – studia magisterskie w Akademii Morskiej

Trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia w Akademii Morskiej w Szczecinie. W lutym i marcu zamierzamy zamknąć nabór na kierunki prowadzone w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym.
17.02.2021

Studiuj nad morzem – gdyńskie uczelnie czekają

Marzysz o studiach wojskowych lub rozpoczęciu nauki na kierunku morskim? A może myślisz o prawie, administracji, zarządzaniu czy finansach i rachunkowości? Teraz to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Trwają rekrutacje na gdyńskie uczelnie wyższe. W swoje progi zapraszają: Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Morski oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu.
01.02.2021

Ostatnie dni naboru na 10-tygodniowe studia w Akademii Morskiej w Szczecinie

Rok studiów w 10 tygodni? Tak! W to możliwe w Akademii Morskiej w Szczecinie!
15.01.2021

Przysięgali służyć ojczyźnie - przysięga wojskowa podchorążych AMW [foto]

„Drodzy Podchorążowie, przed chwila wypowiedzieliście słowa Roty przysięgi wojskowej. Ta Rota będzie miała wpływ na całe Wasze życie. Przysięgę składa się raz i trzeba być jej wiernym do śmierci. To jest bardzo ważny moment dla każdego żołnierza. (…). Jesteście kolejnym pokoleniem w wielopokoleniowej sztafecie, która za swój cel przyjęła zapewnienie bezpieczeństwa Naszej Ojczyźnie”– powiedział rektor-komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podczas uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych AMW.
16.10.2020

Przysięga wojskowa studentów AMW

Już w najbliższy piątek odbędzie się przysięga wojskowa podchorążych 1 roku Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na placu apelowym uczelni. Słowa roty wypowie 99 studentów wojskowych, w tym 24 kobiety, które zakończą słowami „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Dla zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego przysięga będzie miała charakter zamknięty. Dlatego zachęcamy Państwa, zwłaszcza rodziny przysięgających podchorążych, do śledzeni
13.10.2020

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki

„Gaudeamus igitur” wybrzmiało w Gdyni. Uniwersytet Morski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 10 października na „Darze Młodzieży” i przed jego pokładem. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studenci oraz mieszkańcy.
10.10.2020

Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty

Wyjątkowe uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie odbyły się w piątek i sobotę (2 i 3 października) w Szczecinie.
05.10.2020

W dwuszeregu zbiórka: wcielenie pierwszego rocznika AMW

W dwuszeregu zbiórka! To jedna z pierwszych komend, jaką usłyszeli nowo przybyli kandydaci na żołnierzy zawodowych. 24 września bramę Akademii Marynarki Wojennej przekroczyło 116 młodych ludzi, którzy rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu w murach naszej Uczelni. W najbliższym czasie przejdą szkolenie podstawowe, tzw. unitarkę, aby następnie rozpocząć studia wojskowe.
24.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.
31.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Google ogłosił plany budowy podmorskiego kabla łączącego Stany Zjednoczone i Europę

Gigant technologiczny twierdzi, że w kablu zainstaluje nową technologię, która będzie znaczącym ulepszeniem starszych istniejących linii.
29.07.2020

Dyplomy AMW dla studentów z Kuwejtu

W piątek, 24 lipca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyplom ukończenia studiów odebrali absolwenci z Kuwejtu. Przyjechali do Gdyni, aby studiować na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
24.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Nie zdążyłeś zgłosić swojego nowatorskiego projektu do INGI? Możesz to jeszcze zrobić

Do 9 października br. został wydłużony termin przyjmowania wniosków w konkursie organizowanym w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA. Budżet drugiego już konkursu Wspólnego Przedsięwzięcia INGA na wsparcie nowatorskich projektów z sektora gazownictwa wynosi 311 milionów złotych. Inicjatywę realizują Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA.
19.06.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego

W tym roku kandydaci na studentów nie będą mogli osobiście przekroczyć murów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego w ramach Dnia Otwartego. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnia zorganizuje to wydarzenie online. Wszyscy zainteresowani powinni zasiąść przed monitorami komputerów w piątek, 22 maja między godz. 9.00 a 14.00.
22.05.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Możliwe wyhamowanie wzrostu płac w związku z zamrożeniem gospodarki

Zamrożenie gospodarki wyhamuje wzrost płac w wielu branżach - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Dodała, że wzrost deficytu budżetu państwa oraz budżetów samorządowych może rodzić konieczność zwiększenia stopy opodatkowania najwyższych dochodów.
12.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Zajęcia w wirtualnej sali wykładowej w Akademii Morskiej

Awatar wykładowcy i wirtualna obecność studentów w sali wykładowej to pomysł jednego z naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie na urozmaicenie zajęć w czasie epidemii. Zajmujący się technologią VR mgr inż. Bartosz Muczyński nie wyklucza, że studenci ponownie zasiądą w wirtualnej sali.
14.04.2020

Akademia Morska w Szczecinie REKRUTUJE!

Już w marcu można rozpocząć studia na kierunkach AMS - pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Sprawdź!!
25.02.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Nowa umowa handlowa między UE a Singapurem

Państwa członkowskie UE zatwierdziły w piątek umowę handlową z Singapurem, który jest największym partnerem UE w tej sferze w Azji Południowo-Wschodniej. Umowa wejdzie w życie 21 listopada.
08.11.2019

Branża morska nie robi wystarczająco dużo, aby wzmocnić pozycję kobiet

Odsetek kobiet w przemyśle morskim jest bardzo niski i od lat się nie zmienia, powiedziała Cleopatra Doumbia-Henry, rektor Światowego Uniwersytetu Morskiego w Malmö (World Maritime University).
07.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Oficerskie święto na ORP Błyskawicy (foto)

Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie. 35 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało awans na swój pierwszy stopień oficerski. Promocja odbyła się w piątek, 30 sierpnia, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”. Po raz pierwszy w historii ceremonia była połączona z uroczystością ukończenia studiów I stopnia przez podchorążych z Kataru i Kuwejtu. 25 zagranicznych absolwentów na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało kordziki honorowe z rąk rektora-komendanta Akademii M
02.09.2019

Promocja oficerska oraz uroczystość zakończenia studiów przez podchorążych zagranicznych AMW w Gdyni

Promocja oficerska polskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz uroczystość ukończenia studiów I stopnia przez zagranicznych podchorążych z Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Ceremonie odbędą się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki promowanych zostanie 35 polskich absolwentów. Natomiast 25 podchorążych zagranicznych otrzyma z rąk Rektora – Komendanta kordzik honorowy Marynarki Wojennej na pa
28.08.2019

MON: Limit miejsc na uczelniach wojskowych dla podchorążych w roku akademickim 2020/21 to 1 411 osób

Limit miejsc na studia stacjonarne w uczelniach wojskowych, dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w roku akademickim 2020/2021, to 1411 osób - zdecydowało MON. Resort chce, żeby kandydaci na żołnierzy zawodowych mogli się szkolić na czternastu kierunkach.
19.07.2019

PAIH: 20 polskich innowatorów zawalczy o kontrakty na Hannover Messe 2019

20 polskich firm, projektujących rozwiązania dla przemysłu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek największych targach przemysłowych świata - Hannover Messe 2019, podczas których stoisko narodowe uruchomi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
31.03.2019

Białystok: Upowszechnianie zmian w szkolnictwie zawodowym celem kongresu zawodowego

Upowszechnianie zmian w szkolnictwie branżowym to główny cel zorganizowanego w piątek w Białymstoku Podlaskiego Kongresu Zawodowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół, organizacji, firm i parlamentarzyści PiS.
22.03.2019

Umowa z Singapurem ożywi handel UE z Azją

PE zatwierdził w środę umowę o wolnym handlu i umowę o ochronie inwestycji między UE a Singapurem. Wyraził on również zgodę na zawarcie umowy o partnerstwie i współpracy. Wejście w życie obu umów ma ożywić stosunki gospodarcze UE z Singapurem i zwiększyć obecność Unii w Azji Południowo-Wschodniej.
15.02.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

KE: Umowy z Singapurem pobudzą handel między UE a Azją

Parlament Europejski zatwierdził w środę umowę o wolnym handlu i umowę o ochronie inwestycji między UE a Singapurem. Zdaniem Komisji Europejskiej porozumienia pobudzą handel między UE i Azją.
14.02.2019

Jedyny Uniwersytet Morski w Polsce – wywiad z prof. Januszem Zarębskim

Od 1 września Akademia Morska jest już Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Jest to zmiana prestiżowa, podnosząca rangę uczelni w światowych i europejskich rankingach. Uroczystość związana ze zmianą nazwy odbyła się 5 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a rektor uczelni, prof. Janusz Zarębski, opowiedział nam o tym, co oznacza ta zmiana oraz jakie wyzwania stawia przyszłość przed Uniwersytetem Morskim.
10.10.2018

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim

Nowy rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie 28 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów.
28.09.2018

ZUT w Szczecinie – inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainauguruje kolejny rok akademicki 28 września 2018 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego w budynku Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie.
26.09.2018

Łódź: Województwo łódzkie chce rozwijać współpracę z Chinami

Zacieśnienie współpracy na polu biznesu, kultury, edukacji i logistyki było tematem spotkania marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia z ambasadorem Chin Liu Guangyuanem, do którego doszło w poniedziałek w Łodzi.
17.09.2018

Rekrutacja do Akademii Morskiej w Szczecinie trwa jeszcze tydzień

Przed nami ostatni tydzień naboru uzupełniającego na wszystkie kierunki studiów stacjonarnych w Akademii Morskiej w Szczecinie. Na kandydatów uczelnia czeka do 14 września 2018 r.
07.09.2018

11 września ruszy dodatkowy nabór na studia I i II stopnia na Politechnice Gdańskiej. Wśród kierunków m.in. mechanika i budowa maszyn

Zainteresowani rozpoczęciem studiów na Politechnice Gdańskiej w nadchodzącym roku akademickim mają jeszcze szansę dostać się na wymarzone kierunki. Dodatkowa rekrutacja rozpocznie się 11 września i potrwa do 17 września 2018 r. Kandydaci mogą wybierać spośród przeszło dwudziestu kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.
21.08.2018

Matematyka dla maturzystów oraz rekrutacja w Akademii Morskiej w Szczecinie

Podobnie, jak w latach poprzednich, po ogłoszeniu wyników tegorocznych matur, na Akademii Morskiej w Szczecinie, podjęto decyzję o organizacji bezpłatnego kursu przygotowawczego do poprawkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Tegoroczny "poprawkowy" Pitagoras w Akademii Morskiej w Szczecinie odbędzie się między 6 a 17 sierpnia w godz. 10:00-12:30 w sali nr 19 w gmachu AM przy Wałach Chrobrego.
05.07.2018

BGK weźmie udział w finansowaniu infrastruktury w krajach Trójmorza

Bank Gospodarstwa Krajowego weźmie udział w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w krajach Trójmorza, których koszt szacowany jest na ok. 100 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
27.06.2018

Gospodarka regionów nadmorskich jednym z nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim

Gospodarka regionów nadmorskich czy zarządzanie eventami sportowymi i turystycznymi to nowe kierunki na rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Szczecińskim. Rekrutacja rozpoczęła się we wtorek.
13.06.2018

Akademia Morska w Gdyni z funduszami na rozwój

Akademia Morska w Gdyni poszerzy swoją ofertę kształcenia. Zrealizuje projekt o wartości ponad 6 mln zł dofinansowany z Unii Europejskiej.
20.03.2018

Emilewicz: Będę namawiać na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS

Będę namawiać premiera oraz ministrów finansów i rodziny na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS w przypadku osób zarabiających więcej niż. 2,5-krotność średniej krajowej - zapowiedziała w poniedziałek w Polskim radiu 24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
19.03.2018

XI Forum Europa-Ukraina m.in. o modernizacji i rozwoju potencjału Ukrainy

Modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy znajdą się wśród tematów rozmów panelistów z Polski, Ukrainy i USA w trakcie odbywającego się we wtorek oraz środę w Jasionce k. Rzeszowa XI Forum Europa-Ukraina - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu.
12.03.2018

Zmiany w zarządzie Unipetrolu - nowym prezesem Krzysztof Zdziarski

Rada nadzorcza czeskiego Unipetrolu odwołała prezesa spółki Andrzeja Modrzejewskiego i członka zarządu Roberta Małłka. Na nowego prezesa spółki powołano Krzysztofa Zdziarskiego, a na wiceprezesa Tomasza Wiatraka. Obaj obejmą stanowiska 10 marca.
09.03.2018

Zmiany we władzach czeskiego Unipetrolu z grupy PKN Orlen

Dotychczasowy członek rady nadzorczej Unipetrolu Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen, został wyznaczony na przewodniczącego rady czeskiej spółki. Do rady Unipetrolu powołani zostali: Wioletta Kandziak, Janusz Jakub Szurski i Robert Harasimiuk.
22.02.2018

„Nasz Dziennik”: Miliony zostały w kasie

Spółki Skarbu Państwa notują rekordowe wyniki. Wystarczyło odciąć zewnętrzne kontrakty - informuje wtorkowy "Nasz Dziennik".
13.02.2018

Polska Spółka Gazownictwa: niemal 3 mld zł na inwestycje

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił projekt planu rozwoju Polskiej Spółki Gazownictwa na lata 2018 – 2022 - poinformowała w środę PSG. Dodano, że uzgodniona w czwartek aktualizacja przewiduje w najbliższych dwóch latach 2,86 mld zł na inwestycyjne.
31.01.2018

MNiSW podsumowuje rekrutację na studia: najpopularniejsza informatyka

Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w roku akademickim 2017/18 studia na polskich uczelniach. Największą popularnością cieszą się kierunki informatyczne oraz związane z zarządzaniem i psychologią - wynika z podsumowania rekrutacji przygotowanego przez resort nauki.
30.11.2017

Nowi Członkowie Zarządu Grupy CTL Logistic

Rada Nadzorcza CTL Logistics powołała Artura Borowicza na stanowisko Członka Zarządu i Dyrektora ds. Operacji i Eksploatacji oraz Marka Tymkiewicza na Członka Zarządu i Dyrektora Finansowego Grupy CTL Logistics.
10.11.2017

W Helsinkach spotkają się fińscy i polscy przedsiębiorcy

W Helsinkach odbędzie się w środę polsko-fińskie Forum Gospodarcze, które ma zachęcić inwestorów do wspólnych przedsięwzięć oraz inwestycji, m.in. w projekty innowacyjne oraz związane z efektywnością energetyczną.
23.10.2017

W Gdańsku powstanie Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych

W Olivia Business Centre podpisano porozumienie deklarujące powołanie do życia Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (w skrócie: PHIC). Jego inicjatorami są Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Pomorski Klaster ICT INTERIZON. Dokument sygnowali w Olivia Sky Club przedstawiciele 10 firm i organizacji działających na Pomorzu.
04.10.2017

Projekt rozporządzenia dot. matur w szkołach branżowych - do konsultacji

MEN skierowało do konsultacji projekt noweli rozporządzenia ws. przeprowadzenia egzaminu maturalnego w szkołach branżowych. Zawiera on szczegółowe regulacje dot. zwolnienia absolwentów szkół branżowych II stopnia z obowiązkowego egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego.
25.09.2017

Nowi oficerowie Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna w piątek wzbogaci się o 22 nowych oficerów. W tym dniu na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbędzie się promocja oficerska absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 9.00, udział weźmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Promocji na stopień podporucznika marynarki dokona szef Sztabu Generalnego WP generał broni dr Leszek Surawski. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzyma tegoroczny prymus bosman podchorąży Dawid Richert.
28.08.2017

Dodatkowa rekrutacja na Oceanotechnikę

Zielone technologie i monitoring (Green Technologies and Monitoring), Korozja, Analityka gospodarcza, Oceanotechnika oraz Informatyka to kierunki, na które przeprowadzona zostanie dodatkowa rekrutacja. Rozpocznie się ona 11 września i potrwa tydzień.
23.08.2017

Matematyka dla maturzystów i drugi nabór w Akademii Morskiej w Szczecinie

Już od 7 sierpnia Akademia Morska w Szczecinie zaprasza wszystkich zainteresowanych na kurs z matematyki, przygotowujący do poprawkowego egzaminu maturalnego.
31.07.2017

Morawiecki: ponad 100 mld dol. na inwestycje infrastrukturalne w 10 najbliższych latach

Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld dol. - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.
13.07.2017

Akademia Morska w Szczecinie czeka na kandydatów

Nowością w nadchodzącym roku akademickim będą studia na nawigacji prowadzone w całości w języku angielskim. Studia stacjonarne I stopnia są skierowane zarówno do obcokrajowców, jak i Polaków, chcących studiować po angielsku.
29.06.2017

Chcesz zostać oficerem MW – masz już tylko 10 dni

Pozostało już tylko 10 dni na złożenie wniosków na studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej. Rekrutacja rozpoczyna się dużo wcześniej niż na studia cywilne. Do końca marca należy zarejestrować się elektronicznie i złożyć wniosek o przyjęcie na studia. W tym roku uczelnia otwiera nowy kierunek studiów wojskowych: systemy informacyjne w bezpieczeństwie oraz nową specjalność na kierunku mechatronika: prace podwodne. AMW to jedyna w kraju uczelnia, która kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej: nawigatorów, mechaników, d
20.03.2017

Niemieckie koncerny kupują automaty spawalnicze Promotechu

Promotech zwiększa swoją ekspansję na rynku niemieckim. Spółka zrealizowała dwa istotne kontrakty na dostawę automatów spawalniczych MCM dla znanych niemieckich koncernów.
29.06.2016

„W przyszłości widzę nasz port jako nowoczesne, wielofunkcyjne centrum gospodarcze i turystyczne”

Port Darłowo pełni obecnie trzy funkcje: handlową, rybacką i turystyczną, zapytaliśmy Waldemara Śmigielskiego, dyrektora Zarządu Morskiego Portu Darłowo o sukcesy, problemy i plany rozwoju każdej z nich.
18.04.2016

Wybrano trzech nowych członków zarządu PKP CARGO

Rada Nadzorcza PKP CARGO powołała trzech członków zarządu: Grzegorza Fingasa, Członka Zarządu ds. Handlowych, Jarosława Klasę, Członka Zarządu ds. Operacyjnych oraz Arkadiusza Olewnika, Członka Zarządu ds. Finansowych. Ich wybór poprzedziło postępowanie konkursowe, przeprowadzone przy wsparciu niezależnej firmy doradztwa personalnego. Zarząd w pełnym składzie będzie realizować ambitną strategię rozwoju PKP CARGO w Polsce i za granicą.
01.04.2016

Języki obce nieobce marynarzom

Porozumiewanie się w języku angielskim jest czymś oczywistym dla osób pracujących na morzu. Znajomość tego języka jest weryfikowana w specjalnych testach i egzaminach Marlins, które organizuje ośrodek Akademii Morskiej w Szczecinie – Maritime English Center (MEC). Od pewnego czasu centrum współpracuje z Działem Szkoleniowym Polskiej Żeglugi Morskiej i agencjami crewingowymi w zakresie potwierdzania kompetencji językowych marynarzy.
14.12.2015

8 kobiet wśród 37 przyszłych podporuczników

Po raz drugi w historii kobiety okazały się najlepszymi absolwentami Akademii Marynarki Wojennej. W najbliższy piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. Wśród 37 przyszłych podporuczników marynarki znajdzie się w tym roku 8 kobiet. Trzy spośród nich otrzymały najwyższe lokaty. Prymusem została absolwentka Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego – bosman podchorąży Magdalena Kędziora. Uroczystej promocji na pierwszy stopień
26.08.2015

Wspólnie dla rozwoju obronności morskiej: Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy

Wspólnie dla rozwoju obronności morskiej: Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy 2 marca 2015 r. w Gdyni zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy firmą Thales oraz Akademią Marynarki Wojennej. Umowa przewiduje wspólną działalność naukowo – badawczą, której celem jest kształcenie kadr Sił Zbrojnych RP, w szczególności Marynarki Wojennej.
02.03.2015

Pierwsze w kraju uprawnienia habilitacyjne na Wydziale Nawigacyjnym dla Akademii Morskiej w Szczecinie

Wydział Nawigacyjny szczecińskiej Akademii Morskiej zdobył prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych, w dyscyplinie transport. Jest tym samym pierwszym w kraju Wydziałem Nawigacyjnym z tymi uprawnieniami. Oprócz tej uczelni kształcenie na takim wydziale prowadzą jeszcze Akademia Morska w Gdyni i Akademia Marynarki Wojennej.
17.02.2015

Dzień otwartej uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz się przekonać jakie to uczucie stanąć za sterami okrętu? Chcesz zobaczyć na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie lub spróbować swoich sił na strzelnicy? To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w piątek 21 listopada.
19.11.2014

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Akademii Morskiej w Szczecinie

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego odbędzie się w ostatnim weekend września – 26-27.9.2014 roku (piątek-sobota). Tradycyjnie władze uczelni, Ludzie Morza, przedstawiciele branży morskiej w piątek o godz. 18.00 wezmą udział w apelu poległych i złożą kwiaty przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza…” na Cmentarzu Centralnym.
25.09.2014

Nowi oficerowie Wojska Polskiego

W piątek, 29 sierpnia, Wojsko Polskie stało się bogatsze o 39 nowych oficerów. To absolwenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Zgodnie z ceremoniałem, pierwszy oficerskie szlify otrzymał prymus, którym w tym roku został bosman podchorąży Radosław Kiciński. Aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł.
01.09.2014

„Dzień Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej

W najbliższy czwartek, 27 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane najnowsze uczelniane symulatory – zarządzania kryzysowego i trójwymiarowych modeli uzbrojenia morskiego.
26.03.2014

600 tysięcy dla informatyków Akademii Morskiej w Szczecinie

Projekt Staż sukcesem studenta IT na kierunku informatyka (Wydział Nawigacyjny) otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zgłoszono do niego prawie 200 projektów. Nasza uczelnia przeznaczy pieniądze m.in. na profesjonalne, specjalistyczne szkolenia i płatne staże zagranicą. Tym samym wszystkie roczniki kierunku informatyka na AM w Szczecinie zostały objęte wsparciem ze środków unijnych.
03.03.2014

Akademia Morska w Szczecinie rozszerza współpracę w ramach programu Erasmus

Akademia Morska nawiązała współpracę z dwiema nowymi Uczelniami w ramach programu Erasmus tj. Fontys University of Applied Sciences z Holandii oraz Okan University z Turcji.
16.04.2013

Dzień Otwartej Uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 22 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowany najnowszy uczelniany symulator – spawania. Tego dnia każdy będzie mógł również stanąć za sterami okrętu w symulatorze mostka nawigacyjnego, spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy, czy też zapoznać się z artylerią okrętową. Uczelnia zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni.
20.03.2013

Dzień otwartej uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 30 listopada, każdy będzie mógł zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni w czasie Dnia Otwartej Uczelni. W tym dniu, po raz pierwszy publicznie, zaprezentowany zostanie okręt podwodny typu Kobben.
27.11.2012

System elektronicznej rekrutacji Akademii Morskiej w Gdyni. Bądź na fali studiuj z nami - 4 wydziały, 7 kierunków, 35 specjalności

Ruszyła elektroniczna rekrutacja w Akademii Morskiej w Gdyni. Kandydaci na studia w roku akademickim 2012/2013 mogą rejestrować się w Systemie Elektronicznej Rekrutacji.
09.05.2012

Chcesz popływać okrętem? Przyjdź do Akademii Marynarki Wojennej na Dzień Otwartej Uczelni

Chcesz stanąć za sterami okrętu? Chcesz spojrzeć daleko w gwiazdy? Chcesz zobaczyć na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie lub spróbować swoich sił na strzelnicy? A może chcesz popływać pojazdem podwodnym albo dowiedzieć się co słychać pod wodą? – To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych w piątek, 20 kwietnia w godzinach 09:00 – 14:00.
20.04.2012

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Informatyka dla nawigacji

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Stanisław Gucma podpisał pakiet umów licencyjnych, rozpoczynając tym samym komercjalizację wynalazku: "Sposób i układ wspomagania decyzji nawigacyjnych, w procesie bezpiecznego prowadzenia obiektu pływającego".
04.07.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.