• <

Nowi oficerowie Marynarki Wojennej

pc

28.08.2017 08:40 Źródło: własne
Nowi oficerowie Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

Marynarka Wojenna w piątek wzbogaci się o 22 nowych oficerów. W tym dniu na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbędzie się promocja oficerska absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 9.00, udział weźmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Promocji na stopień podporucznika marynarki dokona szef Sztabu Generalnego WP generał broni dr Leszek Surawski. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzyma tegoroczny prymus bosman podchorąży Dawid Richert.

Dzień wcześniej, w czwartek, 31 sierpnia, odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 12:00 w Auli im. Króla Zygmunta II Augusta (wejście od ulicy Grudzińskiego). Podczas tej uroczystości podchorążowie otrzymają dyplomy ukończenia studiów. Kończą studia na Wydziałach: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Mechaniczno-Elektrycznym. Ten dzień to także okazja, aby podziękować studentom wyróżniającym się w działalności naukowej, sportowej oraz społecznej (np. praca w samorządzie studentów). Po uroczystości odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Promocja Rocznik 2017”, na ścianie, gdzie znajdują się tablice wszystkich promowanych roczników od początku powstania uczelni, czyli już od 95 lat.

W gronie przyszłych podporuczników marynarki 17 (2 kobiety) studiowało na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, a 5 na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym. Prymusem został bosm. pchor. Dawid Richert, drugą lokatę zajął bosm. pchor. Robert Anchimowicz, a trzecią bosm. pchor. Andrzej Angel. Warto zaznaczyć, iż o końcowych lokatach decyduje kilka składowych, a nie tylko średnia wyliczana z ocen otrzymywanych za naukę. Student wojskowy otrzymuje oceny z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich kolegów i koleżanek, a także oceniana jest jego aktywność społeczna.

Uroczysta promocja oficerska tradycyjnie odbędzie się na pokładzie Okrętu – Muzeum ORP „Błyskawica”. Jej forma jest częścią ceremoniału wojskowego i nawiązuje do średniowiecznej tradycji rycerskiej. Promocja odbywa się przez dotknięcie przez generała (admirała) szablą lewego ramienia przyklękającego na jednym kolanie podchorążego. Natomiast z rąk rektora-komendanta AMW komandora prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta otrzymają kordziki oficerskie, które od tej pory będą nosić do ubioru galowego. Na pokład okrętu absolwenci Akademii Marynarki Wojennej będą wchodzić jeszcze jako podchorążowie, natomiast schodzić już jako oficerowie. To wtedy, po raz pierwszy w życiu, towarzyszyć im będzie świst trapowy. W trakcie uroczystości prymusowi zostanie wręczona nagroda Prezydenta RP – honorowa broń biała, będzie nią Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej. Ceremonię uświetni udział Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Całość zakończy defilada wszystkich pododdziałów wraz z bohaterami tego dnia – nowo mianowanymi podporucznikami marynarki wojennej.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte jest spadkobierczynią chlubnych tradycji całego polskiego morskiego szkolnictwa wojskowego, funkcjonującego od pierwszych lat istnienia II Rzeczypospolitej. W tym roku obchodzi 95-lecie powstania. To uczelnia morska, która jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów, praktycznie wszystkich sfer działalności MW. Studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej odbywają się na kierunkach: nawigacja, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika i systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Studia wojskowe trwają 5 lat i ich zwieńczeniem jest właśnie promocja na pierwszy stopień oficerski.

Uczelnia prowadzi również studia cywilne, na które aktualnie trwa rekrutacja. Kandydaci mają do wyboru 13 kierunków studiów. W Akademii Marynarki Wojennej można również poszerzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach na studiach podyplomowych, a także podwyższać kwalifikacje na studiach doktoranckich.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.