• <
urząd_morski_gdynia_2021

Morawiecki: ponad 100 mld dol. na inwestycje infrastrukturalne w 10 najbliższych latach

pc

13.07.2017 19:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Morawiecki: ponad 100 mld dol. na inwestycje infrastrukturalne w 10 najbliższych latach
Morawiecki: ponad 100 mld dol. na inwestycje infrastrukturalne w 10 najbliższych latach - GospodarkaMorska.pl

Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld dol. - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.

"To ogromna szansa dla Polski i chińskich firm, żebyśmy razem kształtowali rzeczywistość gospodarczą między naszymi krajami" - powiedział wicepremier Morawiecki, otwierając w czwartek polsko-chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej.

Wyjaśnił, że chodzi o inwestycje związane z żeglownością rzek, wydatki na autostrady, na kolej, w tym szybką, Centralny Port Komunikacyjny oraz inwestycje energetyczne. Wicepremier dodał, że "zrobimy wszystko, żeby ta współpraca była z obopólną korzyścią".

"Zapraszamy chińskich partnerów. Umożliwiliśmy pierwszych kilka zakupów polskich firm przez chińskie firmy. Jesteśmy jednym z najbardziej otwartych na inwestorów chińskich krajów w Europie. Chcemy tę współpracę poszerzać. Z mojej strony deklaruję, że na zasadzie obustronnych korzyści możemy doprowadzić do pogłębionej współpracy handlowej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej i gospodarczej" - mówił podczas forum.

W Chińsko-Polskim Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku wzięli udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskich branż: budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że Polska rozbudowała swój terminal kontenerowy w Gdańsku i ma największy głęboki terminal zdolny do przyjmowania największych kontenerowców na świecie. Wyjaśnił, że stało się tak dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju w ciągu ostatniego półtora roku. "Możemy zaprosić już największe chińskie statki oceaniczne do Polski(...), żeby z północy Polski na południe Europy(...) komunikacyjny szlak handlowy przebiegał przez Polskę".

Morawiecki podkreślił, że forum jest niezwykle ważnym wydarzeniem, które pozwoli pogłębiać coraz lepiej rozwijającą się współpracę między Polską a Chinami. Zwrócił uwagę, że jesteśmy na takim etapie rozwoju naszych gospodarek, żeby na dużo wyższym poziomie niż do tej pory skorzystać z wzajemnej współpracy. "Dzisiaj współpraca polsko-chińska (...) sprowadza się do handlu, eksportu i importu, który jest w proporcji 1:11, mniej więcej. 11 razy więcej importujemy z Chin niż eksportujemy do Chin" - powiedział Morawiecki. Dodał, że Polsce zależy, żeby tę współpracę zwiększać.

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że Polska nie tylko leży na Szlaku Jedwabnym, ale "my również odbudowujemy teraz połączenia Północ-Południe, co powodowałoby, że przy Jedwabnym Szlaku wchodziłby on nie tylko w serce Europy, gdzie Polska leży (...), ale jednocześnie można by skorzystać z czegoś, co my nazywamy Szlakiem Bursztynowym. To połączenie Północnej Europy i Południa Europy, Bliskiego Wschodu (...) i Północnej Afryki" - wskazał Morawiecki.

Obecny na forum przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang podkreślił, że Polska jest "aktywnym uczestnikiem budowy Pasa i Szlaku". Wyraził nadzieję, że oba kraje pogłębią współpracę w zakresie infrastrukturalnym. "Ulepszą markę pociągu Chiny-Europa, będą uczestniczyć w polskich projektach obejmujących modernizację linii kolejowej oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz wspólnie stworzą centrum logistyki, którego wpływy będą promieniowały na Europę Środkowo-Wschodnią, aby nieustannie podnosić poziom połączeń infrastrukturalnych między Chinami a Polską, oraz między Chinami a Europą" - zaznaczył Zhang Dejiang.

Dodał, że strona chińska będzie zachęcać "godnych zaufania przedsiębiorców" do udziału w budowie "projektów infrastrukturalnych obejmujących publiczne drogi, koleje, porty, lotnisko, park przemysłowy". "Mam nadzieję, że strona polska udzieli niezbędnego udogodnienia w sprawach przetargów na projekty i zezwolenia na pracę" - podkreślił szef chińskiego parlamentu.

Zhang Dejiang przypomniał również, że Polska od 12 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zaś "Chiny stają się największym partnerem handlowym Polski w Azji". "W 2016 roku wartość obrotów handlowych obu krajów wyniosła 17,6 mld dol. Inwestycje niefinansowe Chin w Polsce w wzrosły do 370 mln dol., głównie w takich obszarach jak produkcja maszynowa, czysta energia, biomedycyna, informatyka i telekomunikacja" - powiedział Zhang Dejiang. Dodał, że dzięki tej współpracy powstało 15 tys. miejsc pracy.

Z kolei obecny na forum marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że Polska jest "przywiązana do UE", ale jednocześnie jest otwarta i aktywnie angażuje się w "różne formy współpracy w innych kierunkach". "Mam nadzieję, że nasze parlamenty będą wspierać wszystkie formy aktywności gospodarczej, politycznej, kulturalnej (...) w ramach współpracy bilateralnej polsko-chińskiej i Europy Środkowej z Chinami" - mówił.

Wcześniej w czwartek marszałek Sejmu i szef parlamentu Chin Zhang Dejiang spotkali się w Sali Kolumnowej Sejmu. Podpisali memorandum o współpracy między Sejmem RP i Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

W podpisanym memorandum zapisano, że marszałek Kuchciński i przewodniczący Zhang Dejiang podczas spotkania w Warszawie osiągnęli porozumienie dotyczące dalszego umocnienia przyjaznych stosunków oraz współpracy między Sejmem a parlamentem chińskim.

Wizyta chińskiej delegacji w Polsce potrwa do niedzieli. W jej trakcie przewodniczący Dejiang spotkał się już z premier Beatą Szydło; planowane są także spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.