• <

Wynik wyszukiwania - "Egipt" - Wiadomości

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Premier Egiptu: dochody Kanału Sueskiego spadły o ponad połowę przez Huti

Dochody Kanału Sueskiego spadły wskutek ataków Huti na Morzu Czerwonym o ponad 50 proc., powiedział w poniedziałek premier Egiptu Mustafa Madbuli podczas spotkania z delegacją amerykańskiego Kongresu - poinformował portal Ahram Online.
25.03.2024

Miasto nad Morzem Śródziemnym sprzedane za 35 mld USD

Premier Egiptu, Mostafa Madbouly, ogłosił w piątek podpisanie umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie sprzedaży miasta Ras el-Hekma, położonego na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. Transakcja warta 35 mld dolarów budzi mieszane uczucia w społeczeństwie.
24.02.2024

Międzynarodowe reakcje na plany budowy etiopskiego portu w Somalilandzie. Gorąco w "Rogu Afryki"

Na początku stycznia obszarem "Rogu Afryki" wstrząsnęła informacja, że separatystyczny Somaliland podpisał z Etiopią umowę ws. dzierżawy fragmentu wybrzeża celem budowy portu i bazy morskiej. W zamian rząd w Addis Abebie miał uznać niepodległość tego utworzonego w 1991 roku i dotąd nieuznawanego na świecie państwa. Wiele państw oraz instytucji międzynarodowych wydało oświadczenia w związku z tym.
29.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Chiny wezwały do zakończenia ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym

Chiny wzywają do zaprzestania ataków na cywilne statki na Morzu Czerwonym oraz do utrzymania swobodnego przepływu towarów – oświadczył w niedzielę szef chińskiej dyplomacji Wang Yi po spotkaniu z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem el-Sisim w Kairze.
14.01.2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.
03.01.2024

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie

W atakach Hamasu zginęło 31 Francuzów, 9 osób pozostaje zaginionych lub są zakładnikami Hamasu – ogłosił w środę prezydent Emmanuel Macron na konferencji z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sissim. Prezydent Francji poinformował, że Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie.
25.10.2023

Pod nadzorem PRS powstanie pływający po Nilu hotel

Na początku października umowę na budowę nowego pływającego hotelu pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków podpisał dyrektor Oddziału Okrętów PRS Aleksander Łęgowski. Nowy budynek powstanie dla firmy Aber Crombie & Kent Egypt i otrzyma nazwę „Nile Intrepid”. Jak sama nazwa wskazuje, statek będzie pływał po Nilu.
20.10.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Nieszczęśliwy wypadek. Turystka straciła rękę w wyniku ataku rekina. Pomyliła go z... tuńczykiem

W egipskim kurorcie Dahab nad Morzem Czerwonym w wyniku ataku rekina turystka straciła rękę. Prawdopodobnie pomyliła niebezpiecznego drapieżnika z tuńczykiem, informują w czwartek media lokalne. Minister środowiska Egiptu Jasmin Fuad potwierdziła, że plaża w Dahabie została zamknięta.
14.09.2023

Ruch morski w Kanale Sueskim został przywrócony

Ruch morski w Kanale Sueskim w Egipcie został w pełni przywrócony - podały w środę w komunikacie władze Kanału Sueskiego.
23.08.2023

W Egipcie odkryto pozostałości zatopionego starożytnego statku handlowego

Pozostałości starożytnego statku z III w. p.n.e. odkryli archeolodzy w trakcie podwodnych badań na Morzu Śródziemnym, w pobliżu miasta Al-Alamajn w północnym Egipcie - poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Archeologii. Na statku były transportowane m.in. amfory z winem.
14.08.2023

W Egipcie powstanie pierwsze na świecie podwodne muzeum marynarki

15 egipskich okrętów wojennych zostanie zatopionych w Morzu Czerwonym w rejonie Hurgady, utworzą pierwsze na świecie podwodne muzeum marynarki - poinformował we wtorek portal gazety "Egypt Independent".
01.08.2023

Grecja. Aresztowano dziewięciu Egipcjan w związku z wypadkiem łodzi z migrantami, w którym mogły zginąć setki ludzi

Dziewięć osób narodowości egipskiej, podejrzanych o zajmowanie się przemytem ludzi, zostało aresztowanych w czwartek w Grecji w związku z zatonięciem łodzi migrantów u greckich wybrzeży. W wypadku, który miał miejsce w środę, utonęło co najmniej 78 osób.
15.06.2023

Kobieta odkryła na plaży ponad 3000-letnią figurkę starożytnej, egipskiej bogini

74-letnia Lydia Marner w czasie spaceru z mężem na plaży nieopodal Palmachim w centralnym Izraelu nagle ujrzała coś, co na początku wzięła za kamień. Po skontaktowaniu się z archeologami okazało się, że kobieta odkryła ponad 3000-letnią figurkę egipskiej bogini Hathor.
14.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

W Egipcie schwytano rekina, który zabił obywatela Rosji

Zdaniem egipskich służb schwytano rekina, który w czwartek zaatakował i zabił Rosjanina w pobliżu plaży w kurorcie Hurghada, podała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie władz.
09.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Olbrzymia burza piaskowa nad Kanałem Sueskim

Przez Egipt przetoczyła się olbrzymia burza piaskowa, która zmusiła władze Kanału Sueskiego do zamknięcia portów na obu jego końcach.
03.06.2023

Egipt. Zepchnięto z mielizny statek, który na krótko zablokował Kanał Sueski

Holowniki sprowadziły na tor wodny 190-metrowy masowiec Xin Hai Tong 23, który w czwartek rano osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim na krótko blokując ruch przez ten szlak - poinformowała administracja kanału. Zapewniono, że żegluga przez Kanał Sueski zostanie niebawem wznowiona.
25.05.2023

USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu

US Navy przekazała byłe okręty patrolowe USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) i USS Thunderbolt (PC 12). Związana z tym ceremonia stanowiła kulminację oraz zakończenie wielu tygodni przygotowań i szkoleń prowadzonych wspólnie przez egipskich i amerykańskich marynarzy.
23.03.2023

Porty Morza Czerwonego. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Morze Czerwone zaliczane jest jako morze śródlądowe międzykontynentalne zlokalizowane między Afryką i Półwyspem Arabskim. Porty Morza Czerwonego to ostatnie punkty transportowe na skraju Oceanu Indyjskiego, a znajdujące się przed przejściem przez Kanał Sueski w kierunku Europy. Stąd w wielu przypadkach posiadają one dla państw, w których się znajdują strategiczne znaczenie. Region to również punkt zapalny wielu ścierających się interesów przez co obszar ten jest pod szczególną uwagą międzynarodowej społeczności.
15.03.2023

Rosną opłaty za przepłynięcie przez Kanał Sueski

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) podnosi ponownie opłaty tranzytowe, które wejdą w życie od 1 kwietnia tego roku. To już kolejne podwyżki po tym, jak poprzednie wprowadzone w styczniu.
17.02.2023

Shell wynajmuje Stena Drilling do odwiertów na Morzu Śródziemnym

Wykonawca odwiertów Stena Drilling wykona prace dla Shell. To efekt nowego kontraktu ze spółkami BG Delta Limited i BG International Limited, należącymi do Shell. Odwierty odbędą się przy linii brzegowej Egiptu.
17.01.2023

Chevron chwali się odkryciem nowych złóż gazu

Amerykański gigant energetyczny dokonał nowego odkrycia gazu na koncesji Nargis Offshore Area, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Egiptu.
16.01.2023

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich

Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.
10.11.2022

Rosja prawdopodobnie znalazła port pozwalający jej obejść sankcje naftowe

Wygląda na to, że Rosja znalazła port pozwalający jej dostarczać ropę naftową z obejściem zachodnich sankcji, jest to niewielki egipski terminal naftowy El-Hamra – informuje agencja Bloomberg.
04.08.2022

Egipt, Izrael i UE podpisały porozumienie o zwiększeniu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego do krajów UE

Egipt, Izrael i Unia Europejska podpisały w środę w Kairze porozumienie o zwiększeniu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego do krajów UE. Jego celem jest zawarcie wkrótce umowy, pozwalającej UE na zmniejszenie zależności od dostaw gazu z Rosji.
15.06.2022

Prezydent Duda: Egipt to przyszłościowy partner ws. zakupu LNG

Egipt to przyszłościowy partner jeśli chodzi o dostawy gazu skroplonego LNG - powiedział prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowym spotkaniu w Kairze z prezydentem Egipu Abd el-Fatahem es-Sisim. Zadeklarował także chęć udziału w listopadowej konferencji COP-27 w Szarm el-Szejk.
30.05.2022

Zełenski miał rację – rosyjski statek z ukraińskim zbożem widziany w Syrii

Rosyjski frachtowiec Matros Pozynich przewożący ukraińskie zboże, którego obsługi na początku maja odmówili Egipcjanie, był widziany w Syrii.
14.05.2022

Egipt odmówił obsługi rosyjskiego statku ze zbożem

Media podają, że Egipt odmówił obsługi rosyjskiego frachtowca załadowanego zbożem z Krymu.
10.05.2022

Kanał Sueski będzie szerszy i głębszy

Najbardziej wysunięta na południe 30-kilometrowa część kanału, gdzie w marcu ubiegłego roku kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie, ma zostać poszerzona o 40 metrów na wschód i pogłębiona do 22 metrów, poinformował we wtorek prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie.
16.02.2022

Wzrost opłat za tranzyt przez Kanał Sueski i zachęty finansowe dla rozwiązań ekologicznych

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.
04.01.2022

Najstarszy statek świata przeniesiony do Wielkiego Muzeum Egipskiego

Łódź faraona Cheopsa, starożytny statek, który jest najstarszym i największym odkrytym drewnianym statkiem, został starannie przeniesiony ze swojego dawnego miejsca obok piramid w Gizie do pobliskiego gigantycznego muzeum, poinformowali w sobotę urzędnicy.
17.08.2021

PAIH: współpraca z Egiptem szansą dla polskich firm rolno-spożywczych, motoryzacyjnych, budowlanych

Współpraca z Egiptem jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, które chciałyby inwestować w na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki - stwierdziła w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Oceniła, że największy potencjał mają sektory m.in. rolno-spożywczy, motoryzacyjny i budowlany.
01.07.2021

Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym

Turcja dokonała nowego odkrycia gazu ziemnego na Morzu Czarnym - ogłosił w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara zintensyfikuje poszukiwania w nadziei na obniżenie wysokich rachunków za energię.
04.06.2021

Władze Kanału Sueskiego opublikowały film z operacji ratowniczej Ever Given

Władze Kanału Sueskiego (SCA) opublikowały dziś film o uwolnieniu kontenerowca Ever Given, który w marcu zaklinował się na Kanale Sueskim.
28.05.2021

Władze Kanału Sueskiego: podczas operacji ratowania Ever Given zginął człowiek

Władze egipskiego Kanału Sueskiego, które pozostają w sporze o odszkodowanie z właścicielem kontenerowca Ever Given, który w marcu na sześć dni zablokował kanał ogłosiły, że podczas akcji ratowania statku zginął jeden człowiek.
26.05.2021

Egipt z planem rozbudowy Kanału Sueskiego

Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Egiptu, wczoraj zatwierdził poszerzenie i pogłębienie południowej części Kanału Sueskiego po tym, jak kontenerowiec Ever Given o pojemności 20 000 TEU uszkodził ostatnio tę krytyczną arterię morską.
13.05.2021

Kontenerowiec Ever Given skonfiskowany z powodu sporu o odszkodowanie

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski, został tymczasowo skonfiskowany w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie musi zapłacić jego japoński właściciel.
14.04.2021

Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania

Egipskie władze poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania.
09.04.2021

Egipt: Płynący pod włoską flagą tankowiec spowolnił ruch na Kanale Sueskim

Ruch na Kanale Sueskim został we wtorek spowolniony przez płynący pod włoską flagą tankowiec M/T Rumford, który miał problemy techniczne.
06.04.2021

Efektywne logistyczne rozwiązania dla klientów są motorem napędowym rozwoju ESA Logistika

Ograniczona dostępność wolnej powierzchni w portach utrudniająca obsługę logistyczną dużych (wolumenowo, jak również gabarytowo) projektów inwestycyjnych realizowanych w strukturze łańcucha dostaw z wieloma punktami nadania do wielu punktów przeznaczenia, jak również przeciągające się wciąż okoliczności z powodu pandemii COVID-19.
06.04.2021

Rosja i Chiny odnoszą korzyści z kryzysu na Kanale Sueskim

Incydent z kontenerowcem Ever Given na Kanale Sueskim pozwolił Rosji i Chinom skuteczniej promować swoje szlaki handlowe, a także rzucić wyzwanie amerykańskiemu modelowi globalizacji - powiedział w środę francuski dziennikarz i pisarz Francois Lenglet, który specjalizuje się w kwestiach gospodarczych.
03.04.2021

Egipt: Zły manewr kapitana prawdopodobną przyczyną utknięcia statku na Kanale Sueskim

400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który zablokował Kanał Sueski przez prawie tydzień, utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana - powiedzieli w piątek włoskiej agencji Nova przedstawiciele Zarządu Kanału.
02.04.2021

Egipt może się domagać miliarda dolarów odszkodowania za blokadę Kanału Sueskiego

Władze Egiptu zapowiedziały, że kraj może domagać się około 1 miliarda dolarów odszkodowania po tym, jak gigantyczny kontenerowiec zablokował Kanał Sueski na prawie tydzień i wstrząsnął rynkami żeglugowymi.
01.04.2021

Zablokowanie Kanału Sueskiego ujawniło słabość globalnych łańcuchów dostaw i potrzebę nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań

Ogromny kontenerowiec Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim, zablokował jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie. Przełożyło się to m.in. na terminowość i kompletność dostaw, osłabionych już przez pandemię – Obecnie jest trudniej o miejsca na kontenerowcach, a pandemia Covid-19 przyczyniła się do wzrostu cen, co wyraźnie pokazuje kruchość globalnego łańcucha dostaw.
01.04.2021

Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów

Straty Egiptu w związku z niemal tygodniową blokadą Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given mogą sięgnąć miliarda dolarów - powiedział w środę prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
01.04.2021

Rozładowanie zatoru w Kanale Sueskim zajmie do czterech dni

Odkąd kontenerowiec Ever Given po sześciu dniach opuścił w poniedziałek Kanał Sueski, przeprawę pokonało już 113 statków, a do końca dnia zrobi to kolejnych 140 - poinformował Zarząd Kanału Sueskiego (SCA). Zator ma zostać całkowicie rozładowany w ciągu 3-4 dni.
30.03.2021

Wznowiono żeglugę na Kanale Sueskim

Na Kanale Sueskim przywrócona została w poniedziałek żegluga w obie strony - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dwa źródła blisko zaznajomione ze sprawą. Wcześniej z mielizny sprowadzony został kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował ten morski szlak.
29.03.2021

Egipt: Prezydent Sisi ogłosił "sukces Egipcjan" w odblokowaniu Kanału Sueskiego

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ogłosił w poniedziałek sukces w odblokowaniu po sześciu dniach Kanału Sueskiego. Sisi podkreślił, że dokonano tego rękoma Egipcjan.
29.03.2021

Egipt: kontenerowiec wrócił na "normalny kurs"

Kontenerowiec Ever Given, który 23 marca osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, został z niej w poniedziałek rano prawie całkowicie ściągnięty; w statku uruchomiono silniki - poinformowały agencję Reutera źródła zaznajomione ze sprawą, wyrażając nadzieję na rychłe otwarcie Kanału.
29.03.2021

Prace nad odblokowaniem Kanału Sueskiego ukończone w 87 proc.

Szef zarządu Kanału Sueskiego oznajmił w piątek, że prace nad pogłębianiem kanału, co ma pozwolić na jego odblokowanie, są bliskie ukończenia. Jak dotąd usunięto 17 tys. metrów sześciennych piasku, czyli 87 proc. potrzebnej ilości.
26.03.2021

Co najmniej dziewięć osób utonęło w Egipcie wskutek wywrócenia się łodzi na jeziorze

Co najmniej dziewięć osób utonęło w wyniku wywrócenia się ich łodzi w poniedziałek wieczorem na jeziorze Marjut w północnym Egipcie – poinformował we wtorek przedstawiciel egipskich służb bezpieczeństwa. Wszystkie ofiary to członkowie jednej rodziny.
23.02.2021

Znaczenie umowy egipsko-greckiej o delimitacji obszarów morskich dla Egiptu

W sierpniu br. Egipt i Grecja podpisały porozumienie o delimitacji obszarów morskich. Wyznaczenie wyłącznych stref ekonomicznych (EEZ) pozwoli obu państwom zacieśnić współpracę w branży gazu. Jednocześnie umowa wpisuje się w postrzeganie Wschodniośródziemnomorskiego Forum Gazowego jako narzędzia służącego osłabianiu Turcji. Potencjalna eskalacja konfliktu w regionie utrudni dalszy rozwój współpracy gazowej między UE a Egiptem.
16.09.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.