• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kobieta odkryła na plaży ponad 3000-letnią figurkę starożytnej, egipskiej bogini

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Kobieta odkryła na plaży ponad 3000-letnią figurkę starożytnej, egipskiej bogini

Partnerzy portalu

Israel Antiquities Authority

74-letnia Lydia Marner w czasie spaceru z mężem na plaży nieopodal Palmachim w centralnym Izraelu nagle ujrzała coś, co na początku wzięła za kamień. Po skontaktowaniu się z archeologami okazało się, że kobieta odkryła ponad 3000-letnią figurkę egipskiej bogini Hathor.

- To był dość burzliwy dzień. Fale były wysokie, a pogoda zimowa. Podczas spaceru nad wodą zauważyłam kamień zbliżający się do mnie. Natychmiast zawołałam męża i powiedziałam mu - to nie jest coś zwykłego. Zobaczyłam, że jest tu coś niezwykłego - przekazała kobieta.

Dr Amir Golani, ekspert ds. epoki brązu w Urzędzie ds. Starożytności, stwierdził, że "to figurka, która była używana do kultu. Są one zwykle identyfikowane z egipską boginią Hathor, to artefakty typowe dla kultury kananejskiej w Izraelu". The Jerusalem Post, zaznacza, że tego typu znaleziska nie są rzadkością. Dlatego w ubiegłym tygodniu Urząd ds. Starożytności i Ministerstwo Dziedzictwa rozpoczęły operację "Starożytności - zwróć je jednym kliknięciem". Ta akcja to apel do mieszkańców posiadających zabytkowe przedmioty, by przekazali je państwu.

- Wiele osób przechowuje w swoich prywatnych domach antyki, które weszły w ich posiadanie w różnych okolicznościach. Niektóre zostały zebrane w terenie, inne odziedziczone. Duża część z nich nie jest świadoma, że zgodnie z prawem muszą zgłosić antyki, które są publicznym skarbem historycznym - powiedział Eli Escozido dyrektor izraelskiego Urząd ds. Starożytności.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

mma/ tebe/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.