• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Miasto nad Morzem Śródziemnym sprzedane za 35 mld USD

jj

24.02.2024 17:19
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Miasto nad Morzem Śródziemnym sprzedane za 35 mld USD

Partnerzy portalu

Fot. By Haddara - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11436932

Premier Egiptu, Mostafa Madbouly, ogłosił w piątek podpisanie umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie sprzedaży miasta Ras el-Hekma, położonego na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. Transakcja warta 35 mld dolarów budzi mieszane uczucia w społeczeństwie.

Według Madbouly'ego, Egipt otrzyma pierwszą zaliczkę w wysokości 15 mld dolarów w ciągu najbliższego tygodnia, zaś pozostałe 20 mld dolarów zostanie przekazanych w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. 

Planuje się, że Ras el-Hekma zostanie przekształcone w nowoczesne miasto z dzielnicami mieszkalnymi, infrastrukturą turystyczną, placówkami edukacyjnymi, strefami przemysłowymi oraz biznesowymi. W projekcie uwzględniona jest również budowa marin i lotniska.

To bez wątpienia dziejotwórcza transakcja. Umowa stanowi największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w projekt rozwoju miejskiego w nowoczesnej historii kraju. 

Decyzja o sprzedaży miasta wywołała szerokie dyskusje w Egipcie. Przedmiotem krytyki jest zwłaszcza brak uwzględnienia lokalnych inwestorów i przekazanie strategicznego obszaru zagranicznym partnerom. Premier podkreślił jednak, że egipski rząd będzie uczestniczył w zyskach projektu, mimo że głównym inwestorem jest konsorcjum z ZEA.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.