• <
smartre_2023

Wizyta Zarządu Morskiego Portu Gdynia w Porcie Amsterdam [foto, wideo]

11.09.2020 15:45 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wizyta Zarządu Morskiego Portu Gdynia w Porcie Amsterdam [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Wizyta Zarządu Morskiego Portu Gdynia w Porcie Amsterdam [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Port Gdynia

10 września przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA wraz z ministrem Zbigniewem Gryglasem, wzięli udział w wizji lokalnej w Porcie Amsterdam. Głównym celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczenia w związku z przygotowaniem infrastruktury portowej pod kątem utworzenia zaplecza offshore w Porcie Gdynia.

Podczas spotkania przedstawiciele Portu Amsterdam podzielili się cennym doświadczeniem związanym z przeładunkami elementów do budowy morskich farm wiatrowych. Głównym punktem programu była wizyta na nabrzeżach Portu Amstedam, na których realizowane są przeładunki komponentów offshore.

- Mamy tu podobną sytuację jak w Polsce. Belgijski rząd zdecydował, że portem instalacyjnym będzie Ostenda. My także podjęliśmy decyzję. Portem instalacyjnym dla polskich, morskich projektów wiatrowych będzie Port Gdynia - powiedział podczas wizyty minister Gryglas.

Morskie farmy wiatrowe mają być główną siłą napędową rozwoju zielonej energii w Polsce w najbliższych dwóch dekadach. Projekt polityki energetycznej państwa zakłada, że za dziesięć lat udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej powinien sięgnąć 32 proc., zaś w 2040 r. już 40 proc. Za ten wzrost odpowiadać mają głównie elektrownie wiatrowe i słoneczne. Ministerialny projekt przewiduje, że w latach 2021 - 2040 na transformację polskiej energetyki trzeba będzie wydać około 470 mld zł. Tylko na inwestycje w OZE ma popłynąć 175 mld zł, z czego najwięcej, bo 106 mld zł, na rozwój energetyki wiatrowej.

W Porcie Gdynia od dłuższego czasu realizowane są największe w Polsce przeładunki elementów farm wiatrowych dla lądowych projektów wiatrowych. Doświadczenie i fakt, że Port Gdynia jest portem najbliżej położonym (od strony wschodniej) względem obszarów morskich w polskiej strefie przybrzeżnej, przeznaczonych do lokalizacji morskich farm wiatrowych sprawia, że to właśnie Port Gdynia został wybrany przez rząd jako port instalacyjny dla budowy i obsługi polskich, morskich farm wiatrowych.

Lokalizacja zaplecza logistycznego dla elementów budowy morskich farm wiatrowych w Gdyni spełnia również niezbędne wymagania dla tego typu obiektów - DOWNVInD (Distant Offshore Windfarms with No Visual Impact in Deepwater) oraz wszystkie warunki nawigacyjne do obsługi statków instalacyjnych typu „jack-up” oraz „dynamic positioning”. Port Gdynia ceniony jest za serwis wysokiej jakości oraz doświadczenie w przeładunkach ponadgabarytowych, przez co często wybierany jest przez kontrahentów do obsługi ładunków o nietypowej wielkości.

Ponadto Port Gdynia prowadzi badania mające na celu rozwój sektora offshore, w szczególności w zakresie możliwości utworzenia zaplecza do obsługi elementów do budowy morskich farm wiatrowych na terenach gminy Kosakowo, Rumia oraz miasta i gminy Gdynia (w 2019 r. podpisano list intencyjny o współpracy).

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w związku z rozwojem branży offshore w Polsce stał się członkiem organizacji WindEurope zrzeszającej ponad 400 członków w 30 krajach, tworząc w ten sposób największą organizację związaną z branżą offshore na świecie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.