• <
siemens_gamesa_2022

Van Oord wzmocni pozycję na rynku offshore wind dzięki jednostce Calypso

17.11.2021 11:15
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Van Oord wzmocni pozycję na rynku offshore wind dzięki jednostce Calypso

Partnerzy portalu

Van Oord wzmocni pozycję na rynku offshore wind dzięki jednostce Calypso - GospodarkaMorska.pl
Fot. Van Oord

W grudniu 2020 roku Van Oord poinformował, że złożył zamówienie na budowę ekologicznego statku do układania kabli nowej generacji. Jednostka wyposażona w najnowsze zrównoważone technologie zostanie dostarczona ze stoczni VARD w Norwegii. Statek będzie w pełni operacyjny w 2023 roku.

Van Oord poinformował we wpisie na Linkedin, że jednostka będzie nazywała się CALYPSO, na cześć bogini morza, a także kultowego statku nieżyjącego już francuskiego odkrywcy morskiego Jacquesa Cousteau. Jej atutem będzie zdolność do układania dwóch połączeń kablowych w tym samym czasie.

Inwestycja w nowoczesna jednostkę jest częścią strategii Van Oord mającej na celu wzmocnienie pozycji lidera na rozwijającym się rynku morskiej energetyki wiatrowej. Van Oord odgrywa obecnie wiodącą rolę w układaniu i zakopywaniu kabli w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Zrównoważone paliwa

Nowy statek został zaprojektowany z wykorzystaniem najnowszych technologii, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) podczas pracy i postoju w porcie. Statek będzie mógł być zasilany biopaliwem. Calypso będzie wyposażony w duży zestaw akumulatorów, system umożliwiający podłączenie do zasilania na lądzie oraz najnowocześniejszy system zarządzania energią. Rozwiązanie pozwoli na uzyskanie bardziej wydajnego energetycznie statku w celu zmniejszenia emisji CO2, NOx i SOx. Van Oord jest zaangażowany w redukcję emisji CO2, gdyż chce stać się neutralnym pod względem emisji w szczególności CO2 do 2050 roku, zgodnie z Porozumieniem Paryskim.

Nowy statek DP2 będzie wyposażony w karuzelę kablową pod pokładem i drugą karuzelę na pokładzie, o łącznej nośności 8000 ton. Statek będzie głównie wykorzystywany do układania kabli,  międzysystemowych sieci i kabli eksportowych w projektach morskich elektrowni wiatrowych. Statek  również będzie w stanie instalować kable wysokiego napięcia prądu stałego. Z tego statku można również obsługiwać wysoce innowacyjne koparki do rowów kablowych Van Oord.

Calypso będzie drugim, oprócz Nexusa, kładącym kable statkiem Van Oord. Jego inteligentny system kontroli układania kabli będzie kolejnym krokiem naprzód w stosunku do Nexusa. Statek ma 130 metrów długości, 28 metrów szerokości i będzie pływać pod banderą holenderską.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.