• <

Vistal Gdynia w restrukturyzacji: Prawie 4 mln zysku netto w III kw. 2018 r.

Strona główna Stocznie, offshore Vistal Gdynia w restrukturyzacji: Prawie 4 mln zysku netto w III kw. 2018 r.

pc

04.12.2018 Źródło: własne
Vistal Gdynia w restrukturyzacji: Prawie 4 mln zysku netto w III kw. 2018 r. - GospodarkaMorska.pl

3,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej osiągnął Vistal Gdynia w III kw. 2018 r. – poinformowała spółka w raporcie. Rok wcześniej Grupa odnotowała 75,3 mln złotych straty. Zysk operacyjny wyniósł 8,45 mln zł wobec 61,32 mln zł straty w 2017 r.

Jak podaje spółka w raporcie, skonsolidowane przychody ze sprzedaży w III kw. tego roku wyniosły 23,26 mln zł wobec 37,88 mln zł rok wcześniej.

Po trzech kwartałach spółka odnotowała 30,5 mln złotych straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. W ubiegłym roku było to 178,05 mln zł straty.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły natomiast 48,7 mln zł wobec 154,01 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym Vistal Gdynia po trzech kwartałach tego roku osiągnął 3,16 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 88,77 mln zł straty.

W listopadzie tego roku Vistal Gdynia w restrukturyzacji podpisał list intencyjny ze Stecol Corporation z siedzibą w Chinach dotyczący współpracy na rynkach skandynawskich. Jak podała spółka w komunikacie, jego celem jest pozyskiwanie na obszarze Skandynawii nowych kontraktów z zakresu budownictwa infrastrukturalnego, w szczególności w zakresie inwestycji drogowych, kolejowych i hydrotechnicznych, w których Spółka posiada rozpoznawalność oraz doświadczenie. Porozumienie o współpracy we wrześniu tego roku Grupa zawarła także ze Stocznią Gdańsk i GSG Towers.

Vistal Gdynia w restrukturyzacji jest jednostką dominującą GK Vistal. Zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych dla klientów w kraju i zagranicą. W styczniu 2014 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Zajmuje się: prefabrykacją, montażem, pracami antykorozyjnymi, badaniami NDT obiektów branży mostowej, okrętowej, energetyki wiatrowej oraz offshore.

Vistal Gdynia Plan Restrukturyzacji ogłosił na początku roku. Według prognoz, zakładane przychody w 2018 r. to 52,63 mln zł w wariancie realistycznym do 71,29 mln zł w wariancie optymistycznym. Rentowność EBITDA natomiast ma osiągnąć poziom odpowiednio od - 6% do 0% w zależności od wariantu. Dokument zakłada także przyjecie strategii „Budujemy mosty”, w której Vistal Gdynia chce skupić swoją działalność na rynku skandynawskim oraz na konstrukcjach mostów kolejowych w Polsce.

Istotny wpływ na pogorszenie sytuacji finansowej GK Vistal miały niekorzystne warunki rynkowe tj.: dekoniunktura na rynku budownictwa konstrukcji offshore, trudna sytuacja na krajowym rynku budownictwa infrastrukturalnego, wzrost cen materiałów i usług budowlanych.

Zarząd spółki Vistal Gdynia 11 września 2017 r. rozpoczął rozmowy z kluczowymi bankami finansującymi. Jednocześnie 28 września 2017 r. Vistal złożył do sądu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.