• <
Nauta_top_1100x200

Rafał Domżalski (Expom S.A.): Przedsiębiorcy w Iranie są niczym konie zamknięte w boksie i czekające na wystrzał startera

15.10.2015 08:24 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rafał Domżalski (Expom S.A.): Przedsiębiorcy w Iranie są niczym konie zamknięte w boksie i czekające na wystrzał startera
Rafał Domżalski (Expom S.A.): Przedsiębiorcy w Iranie są niczym konie zamknięte w boksie i czekające na wystrzał startera - GospodarkaMorska.pl

28 września 2015 r. zakończyła się rządowa misja gospodarcza w Iranie, na którą minister gospodarki Janusz Piechociński zabrał polskich przedsiębiorców. Branżę offshore i maszynową reprezentowała spółka Expom.

W misji uczestniczyli przede wszystkim przedstawiciele polskiego sektora spożywczego, branży energetycznej i rolnictwa. Spółka Expom, specjalizująca się w produkcji żurawików i dźwigów morskich oraz wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, była jedynym przedstawicielem przemysłu stoczniowego, urządzeń do transportu morskiego i branży maszynowej.

- Iran dziś to taka Polska przełomu lat 80-90. Widać to w gospodarce, infrastrukturze, motoryzacji czy przemyśle. Biznes z niecierpliwością czeka na zniesienie dotychczasowych sankcji i jest gotowy do współpracy międzynarodowej. Dla nas to najlepszy moment na rozpoznanie ich potrzeb, rozeznanie możliwości i utrudnień, nawiązywanie relacji czy prowadzenie rozmów, by móc właśnie w tym nowym otwarciu uczestniczyć – podsumowuje wizytę gospodarczą Prezes Zarządu Expom S.A., Rafał Domżalski.
Celem misji gospodarczej było nawiązanie z Iranem konstruktywnych kontaktów handlowych i gospodarczych. Minister Janusz Piechociński miał okazję rozmawiać m.in. z irańskim ministrem przemysłu, górnictwa i handlu czy też z ministrem gospodarki i finansów. W wyniku tych rozmów podpisana została umowa o współpracy gospodarczej.

- Podpisana umowa o współpracy gospodarczej pozwoli na bezpośrednie działania nie tylko na szczeblu rządowym, ale przede wszystkim przyczyni się do rozwoju współpracy handlowej pomiędzy naszymi krajami – powiedział w Teheranie wicepremier Janusz Piechociński podczas spotkania z ministrem gospodarki i finansów Iranu Alim Tayebnia.

Wspólnie z zaproszonymi z Polski przedsiębiorcami podczas rozmów z irańskimi politykami i przedstawicielami biznesu wicepremier poruszał tematy ważne dla różnorodnych gałęzi polskiej gospodarki.

- Wizyta była bardzo owocna, a spotkania B2B sprofilowano pod nasze potrzeby. Spotkałem się z kilkoma firmami irańskimi, które wyraziły zainteresowanie ofertą Expom i przyszły do nas już z konkretnymi pytaniami. Widzimy szansę rozpoczęcia współpracy w obszarze wyspecjalizowanych urządzeń oraz wielkogabarytowych  konstrukcji stalowych dla przemysłu wydobywczego, dźwigowego oraz infrastruktury technicznej. Produkujemy głównie na eksport, wysyłaliśmy już wyprodukowane w Expom urządzenia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Singapuru, teraz czas na Iran – ocenił Rafał Domżalski.

- Należy podkreślić, że rynek w Iranie jest mocno niedoinwestowany, ale ma olbrzymi potencjał. Dobrze rokują też podobieństwa społeczne między naszymi krajami. Rozwój gospodarki jest wstrzymywany centralnie, tak samo jak w Polsce w latach 80. Cenzura ogranicza dostęp do informacji czy do kultury. Jednak ludzie dość skutecznie nauczyli się te ograniczenia omijać. Mimo sankcji i licznych barier istnieją już w Iranie firmy działające na zasadach rynkowych i prowadzące handel zagraniczny. Za kilka miesięcy pojawią się jednak zupełnie nowe możliwości i Polska powinna je wykorzystać – dodaje Prezes Expom S.A.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.