• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

PERN „Przyjaźń” S.A. podpisało porozumienie z UDT

24.08.2015 11:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PERN „Przyjaźń” S.A. podpisało porozumienie z UDT
PERN „Przyjaźń” S.A. podpisało porozumienie z UDT - GospodarkaMorska.pl

PERN „Przyjaźń” S.A. podpisało w Warszawie porozumienie o współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego. Porozumienie ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa instalacji przesyłowych i magazynowych PERN „Przyjaźń” S.A., oraz ułatwić wymianę wiedzy i doświadczeń w tym zakresie. To istotna informacja również z perspektywy budowy Terminala Naftowego w Gdańsku, powierzchnia magazynowa spółki znacznie się powiększy.

- Dla naszej spółki to niezwykle ważne porozumienie z dwóch powodów. Po pierwsze podstawowym zadaniem PERN „Przyjaźń” S.A. jest transportowanie i magazynowanie ropy naftowej oraz przesył paliw, a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa w tym zakresie oznacza oczywiste korzyści dla wszystkich naszych klientów. Po drugie jeśli uda nam się zoptymalizować procesy inspekcyjne mamy realną szansę na znaczne zmniejszenie kosztów i zwiększenie efektywności funkcjonowania naszej firmy  – powiedział Marcin Moskalewicz, prezes zarządu PERN „Przyjaźń” S.A.

Porozumienie dotyczy w szczególności przygotowania i nadzoru nad programem RBI (Risk Based Inspection) - mającym na celu analizę ryzyka w celu wypracowania planu inspekcji. Obejmuje również wspólne analizy ekspertów PERN „Przyjaźń” S.A. i UDT dotyczące niezawodności systemów automatyki zabezpieczającej, stanu technicznego urządzeń oraz instalacji, sporządzania raportów i rekomendacji dla zapewnienia akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa,  oraz realizację szkoleń.

- UDT konsekwentnie realizuje strategię redefinicji inspekcji technicznej w kierunku wykorzystywania najnowszych metod badawczych. Redefinicja usług inspekcyjnych, nastawiona na kompleksową obsługę klienta, umożliwi osiągnięcie większej synergii biznesowej poprzez maksymalizację bezpieczeństwa technicznego przy optymalnych nakładach finansowych. Nowe podejście do inspekcji technicznej będzie realizowane w ramach współpracy z PERN „Przyjaźń” S.A. – zaznaczył prezes UDT Mieczysław Borowski.

PERN „Przyjaźń” S.A. jest spółką w której 100 proc. akcji należy do Skarbu Państwa. Zajmuje się głównie transportem ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz wschodnich Niemczech, poprzez rurociąg „Przyjaźń”, biegnący z Adamowa do Płocka i dalej do Schwedt oraz Rurociąg Pomorski łączący Płock z Gdańskiem. Rewersyjny Rurociąg Pomorski w połączeniu z NAFTOPORTEN w Gdańsku umożliwia import surowca z morza oraz tranzyt ropy naftowej przez Polskę. PERN „Przyjaźń” S.A. świadczy również usługi magazynowania ropy naftowej w trzech bazach w Adamowie, Płocku oraz Gdańsku, o łącznej pojemności ponad 3,0 mln m3. PERN „Przyjaźń” S.A. posiada też sieć rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych. Sztandarową inwestycją spółki jest budowa pierwszego na polskim wybrzeżu Terminala Naftowego w Gdańsku. Po jej zakończeniu, przewidzianym na koniec tego roku, wzrośnie znacząco nie tylko powierzchnia magazynowa ale też wachlarz usług dla klientów Spółki. 

Risk Based Inspection (RBI) – metoda pozwalająca na zaplanowanie inspekcji na  podstawie wyników analizy ryzyka, co pozwala wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi przestojami. Koncepcja Risk Based Inspection została stworzona w latach 90. przez zespół pod patronatem American Petroleum Institute. W skład zespołu weszli inżynierowie z największych zakładów chemicznych i petrochemicznych. Wynikiem ich wieloletniej pracy jest norma API 580 RP Risk-Based Inspection oraz norma API 581 Risk-Based Inspection Technology. Normy te są z powodzeniem stosowane w przemyśle chemicznym i petrochemicznym na całym świecie, stanowiąc nieocenioną pomoc w optymalizowaniu procesów inspekcyjnych, związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa technicznego instalacji petrochemicznych.

Urząd Dozoru Technicznego jest państwową osobą prawną działającą na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń i instalacji technicznych. UDT realizuje inspekcje, badania techniczne, ekspertyzy, certyfikację i szkolenia. Celem działań UDT jest wzrost poziomu bezpieczeństwa technicznego w Polsce poprzez nowoczesne, kompetentne i bezstronne wykonywanie badań i oceny oraz podnoszenie kultury technicznej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.